Успелите

Не пропускайте Ritual Gatherings: мащабът тази година е мегаголям

Ritual Gatherings е ежегоден интердисциплинарен културен фестивал, съпътстван от серия градски събития, който съчетава в себе си музика, съвременно изкуство, традиционни ритуали, кулинарни и практически екологични практики и ще се проведе тази година от 30 юни до 3 юли. 

Ritual Gatherings 2022 ще бъде уникално 3-дневно преживяване за July Morning на плажа, при устието на река Камчия. Програмата включва разнообразие от музикални стилове и световни имена, като Crazy P, Axel Boman, Traumer, S.A.M., DJ Holographic, а локалната сцена ще е представена от едни от най-интересните артисти у нас – The Foreigners – основатели на фестивала, Garo, Stephen Popov и много други. В по-ранните часове в трите вечери ще се включат и лайв банди, като Trombobby & C-mo и Единствените им приятели, Ropotamo Live и Иван Шопов ft. Nikobo (общ проект с Нейко Бодуров). 

Фестивалът има и дневна програма – изложба на съвременно българско изкуство на плажа, дискусии, работилници за духовни практики, йога и занимания за деца. 

Ritual Gatherings стартира на 30 юни с Ритуална Вечеря за 150 души на една дълга маса, която тази година ще се настани между устието на река Камчия, морето и типичната за местността бяла дюна. Концепцията на вечерята лежи на основното послание за устойчивост и намаляване на човешкия отпечатък върху природата, като ще предложи изцяло zero waste меню, стари приготвено с локални продукти от местни производители, типични за Североизтока. Билетите за нея са вече в продажба, купете ОТТУК

Потърсихме да ни разкажат повече за фестивала неговия маркетинг директор Амалия Аббас и основателя Фарис Аббас. Запален меломан от малък, Фарис Аббас е пораснал с нуждата да създава и да вълнува хората чрез музиката. С един крак в с корпоративния свят на IT индустрията, с другия – в този на изкуството и музиката, Фарис е едната половина и от дуото The Foreigners, където заедно със Сандро Арабян развиват музикалната си линия като продуценти на електронна музика. 

Амалия Аббас е Маркетинг директор на Фестивала. Няколко години заема позицията на бранд мениджър в медийния сектор, но през 2018 г. напуска корпоративния свят, за да се посвети на Сдружение АСОРИ и неговите каузи, свързани с екология, изкуство и култура. Тя е и сестра на Фарис – двамата винаги са правили всичко заедно, а сега застават и пред нас, за да разкажат повече за Ritual Gatherings:

Предстои съвсем скоро поредното издание на Ritual Gatherings. С какво то се отличава и/или надгражда от досегашните?

Фарис: Мащабът тази година определено е по-голям. Като започнем от локацията – досега сме имали ограничения откъм площ, а и трудно се намира голям, свободен плаж, който да не е претрупан от заведения и хотели, заобиколен от природа, а не бетон, но където да има достатъчно добра инфраструктура за провеждане на такова мероприятие. 

До който има и лесен достъп и може да се осъществи голямо събитие. Намерихме такова в края на миналата година и това е плаж Камчия – едновременно огромен плаж, напълно свободен от заведения, с уникални природни дадености, където можем да разположим всичко, което сме искали. 

Надграждаме и музикалната програма, която ще включва сериозни световни имена, а освен електронни DJ сетове, имаме и лайв банди и разнообразие от стилове. Над 25 музикални артисти, повече от 20 артисти от 5 държави и различни форми на изкуство – от илюстрация, през текстил, скулптура, танц и пърформанс. Директно на плажа ни очаква цяла изложба съвременно изкуство.

Сцената, която ще е централна фигура в артистичната ни програма също е много по-голяма и мащабна от предните ни издания. Работим по нея от почти година, заедно със студио FlipZurd, което е сътрудничеството между Даниел Хаасноот от Израел и Филип Якобсон от Швеция. Използвайки спираловиден дизайн, те ще превърнат сцената в голяма дървена скулптура през деня и жива триизмерни светлинна картина през нощта. 

Фестивалът е насочен към хора, които ценят съвременното изкуство. Досега не съм виждал на фестивали да канят и куратори например. 

Амалия: Винаги сме виждали Ritual Gatherings не само като парти, но като културно събитие, което предлага цялата палитра от изкуства и обединява хора с различни интереси. Тази година искахме да отделим голямо внимание на дневната и артистичната ни програма и да покажем интересно съвременно изкуство не само от България, защото любопитството към културното многообразие е едно от важните ни послания. 

Това не е лесна работа, затова решихме да се доверим на професионалист, който да ни помогне да курираме това преживяване за хората. Точно както посещаваш галерия или музей, където има човек, който отговаря за твоето преживяване и възприятие за изложеното, така и тук беше важно да го направим по възможно най-добрия начин. 

Част от изложбата са например скулптурите на Мартиан Табаков – големи хуманоидни фигури – резултат от търсенето на универсално създание, което е в непрекъснато взаимодействие със заобикалящата го среда. Те носят чертите на растения, животно, човек, бактерия, скално образувание, но не са нито едно от тях, а непрекъснато се променят. 

Ще имаме и танцов пърформанс от Коста Каракашян и неговата трупа в два от дните на фестивала. Пърформансът изследва връзката между среда, музика и сетива, като всяко изпълнение е в отговор на различен DJ. 

Белгийският артист Седрик ван Парис ще представи скулптури от изложбата си Transnational Monuments, която направи наскоро в София. Интересен проект, който преосмисля ролята на традиционните чешми за питейна вода, често срещани по българо-турската граница – като потенциални транснационални и обединяващи паметници. 

Това са само част от идеите и посланията, които искаме да предадем, затова ни трябваше опитен преводач в лицето на Мартина Йорданова – куратор в Националната галерия и директор на Габровското биенале тази година. 

Природа, музика, изкуство и храна, някак прилягат на един фестивал, но ритуалите как точно се вписват? Как ще бъдат подбрани, селектирани или ще се излъчи представител, на база какви критерии, защото има и езически ритуали, и черни ритуали?

Амалия: Ритуалите всъщност подхождат много на един фестивал, който иска да представи съвременен поглед върху музиката, изкуството и храната – защото там някъде се корени възприятието ни за тях. Ритуалът е важна част от живота на всеки човек и както всички ние имаме лични, уникални такива, така имаме и такива, които ни обединяват, като общност, националност, култура. 

Затова те са част от това, което правим. За традиционните български ритуали работим с етнолог, който ни помага да ги селектираме, като предварително сме направили проучвания в няколко български града. Работим с много интересен норвежки автор – Tine Surel Lange, която за първи път ще представи аудио-визуалния си пърформанс Ritual for Changing Times – традиционен норвежки ритуал в нов, мултимедиен формат, с музикално изпълнение на цигулка на живо.

През 2017 и 2018 фестивалът имаше силни издания, а през 2019 имахте няколко градски събития в София, но после дойде корона вирусната пандемия. Смятате ли, че всичко е в миналото и може да се възродят празненствата така, както и преди пандемията?

Фарис: Вярваме, че те дори ще са в още по-големи мащаби! Голяма част от организациите, които се занимаваха със събития, през тези 2 – 3 години всъщност не са чакали, а са работили точно като нас. Очакват ни все по-интересни и големи събития и още тази година ще го покаже. 

По какъв начин повлиява според вас пандемията на изкуството, освен чрез ограниченията и социалната изолация. Има ли нови течения в изкуството, свързани именно с тази, да го наречем пандемична ситуация?

Фарис: Абсолютно. В крайна сметка, изкуството е отражение на времето, в което живеем. Нашето послание за обединяване и заедност е универсално, но след тези няколко години, вярваме, че е по-важно и необходимо от всякога. 

Какви резултати очаквате от този фестивал. Едно по-обединено и обогатено културно съсловие, или нови идеи и проекти, нови културни и интернационални феномени?

Фарис: Най-вече очакваме и се надяваме да видим много щастливи хора на Камчия. Ако публиката хареса това, което правим, и ни подкрепя, това естествено ще доведе и до по-сериозни резултати – промяна на средата, обмен, нови идеи. Всичко тръгва от публиката и се прави за нея. Ние създаваме среда, от вас зависи как ще я използвате и дали ще ви подтикне към развитие. 

Ritual Gatherings Festival 2022 ще продължи от 30 юни до 3 юли. Следете www.ritualgatherings.com , Facebook страницата и Instagram профила на проекта.

Билетите за Ritual Gatherings Festival & Forum 2022 са вече в продажба тук.

Колективът зад Ritual Gatherings организира още ежегодни почиствания на плажове, информационни кампании за намаляването на пластмасата и отпадъка, малки градски събития, изложби и кулинарни преживявания с известни шеф готвачи. 

Проект BGCULTURE-2.001-0117-C01 "Ritual Gatherings: Традиционни ритуали и интерактивно съвременно изкуство – механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни екосистеми” се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на ЕИП. Проектът е част от ОП „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, Резултат 2 „Подобрен достъп до изкуства и култура“.

Основна цел на проекта е прилагането на холистичен подход за съживяването на малки културни екосистеми, чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в тях и с фокус - обмяната на опит и културни прояви с експерти от културния сектор в Исландия и Норвегия.

Бенефициент на проекта е Сдружение АСОРИ, а партньори в изпълнението на проекта са общините  Кюстендил, Троян, Шумен и Аврен, Музеят на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян, норвежкия фестивал Pikene på Broen и Музеят на Живото Изкуство/The Living Art Museum – Рейкявик, Исландия. 

www.eeagrants.org

www.eeagrants.bg

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара