Ново в борбата с COVID-19: Информационен портал и одобрение за разработване на ваксина
Битката с COVID-19 продължава. Нови идеи не липсват. Вече имаме единен информационен портал, който ще ни съобщава най-важните новини, свързани с коронавируса. Същевременно бе одобрено и разработването на ваксина на БАН срещу коронавируса.
От днес функционира единен информационен портал за коронавируса към Министерски съвет. Порталът е на разположение за всеки, който желае да се информира относно COVID-19. Целта му е да предоставя официална информация за мерките и дейностите, които предприема Изпълнителната власт. Информацията ще бъде обновявана ежечасно, за да бъде напълно достоверна за потребителите.
В портала може да бъде открита най-различна информация, свързана с коронавируса. Освен официалните данни, в сайта са на разположение всички последни заповеди и двата най-важни образеца, които се ползват активно от гражданите. В рубриката "Въпроси и отговори" може да откриете въпроси, които най-често се задават към институциите. Целта е да се обогати обратната връзка с гражданите. На разположение за потребителите е и секция с телефони и връзки за контакт, в която са обобщени всички възможни контакти на държавните институции. В сайта ще се обновява и статистиката на Оперативния щаб.
Същевременно институтът "Пастьор" ще финансира проект на български учени за създаването на ваксина срещу COVID-19.
Идеята на учените от Медицинския университет в София и БАН е да намерят онези участъци от вируса, които ще бъдат най-добре разпознати от балканските народи. Всяко население има една генетична предпоставка, която в много голяма степен отговаря за индивидуалния имунен отговор. Учените ще търсят компонент на вируса, който ще бъде разпознат от балканското население.
За целите на клиничните проучвания ще се използват ГМО лабораторни мишки с човешки рецептори. Работа по ваксината ще започне веднага, но прототипът може да бъде готов до една година.
Институтът „Пастьор“ е френска частна нетърговска научна фондация, посветена на изследвания в областта на биологията, бактериологията, вирусологията и имунологията. Носи името на своя основател Луи Пастьор, известен с изработването на първия серум срещу бяс.