Отбор с българско участие спечели награда от международно състезание на НАСА
Отбор от 6 млади инженери, с участието на двама българи, спечели престижна награда във финала на състезанието на НАСА – „NASA Global Space Apps Challenge“.
Николай Господинов и Александър Бонин са 21-годишни студенти в King’s College London със специалност Electronic & Information Engineering ("Електронно и информационно инженерство"). Те са част от отбора „2B||!2B“, който премери своите познания с над 29 000 участници от 71 държави и се класира в топ 11 на финала на НАСА. Те спечелиха наградата Global Award Honorable Mention.
Отборът е създал мобилно приложение, което калкулира влиянието на всеки потребител върху околната среда и глобалното затопляне според ежедневните му дейности. Например – къде пътува, как пътува, с какво се храни и т.н.
Състезанието е разделено на три етапа. В регионалните надпревари „2B||!2B“ са спечелили кръга в Лондон. На втория етап са избрани сред първите 36 в света, а на финалния трети са отличени първите топ 11 (6 победители и 5 Honorable Mentions). На този етап всеки проект се разглежда внимателно от комисия от НАСА.
Николай Господинов споделя, че проектът започнал с идеята хората около тях да бъдат подтикнати да предприемат малки стъпки в ежедневието си срещу глобалното затопляне. Показвайки на своите потребители, че ако достатъчно хора променят навиците си, дори и в малък мащаб, значителни резултати могат да бъдат постигнати и всеки може да допринесе за постепенно разрешаване на този световен проблем.
Мобилното приложение използва входни данни, събрани от приложенията на потребителите, както и такива, ръчно въведени от тях, за да калкулира индекс на личното им въздействие върху околната среда.
Зачита фактори като средство за превоз, хранителни навици, видовете закупени продукти. Изброените фактори формират базовото ниво на емисиите на всеки един потребител. Приложението събира огромно количество анонимизирани данни автоматично, за да персонализира индекса на всеки един потребител. Потребителите получават приложение, което отговаря на въпроса „Какво въздействие имам върху околната среда?”.