Успелите

Париж 2024: Как се справиха нашите състезатели?

Официално дойде краят на Олимпийските игри в Париж за 2024 година. Олимпиадата започна на 26 юли и приключи на 11 август. България беше представена от 46 състезатели в 15 спорта. Това беше двадесет и втората олимпиада, на която страната ни взима участие. Талантливите ни спортисти се завърнаха у дома с общо 7 медала, а именно три златни, един сребърен и три бронзови. В тази статия освен спортистите, които се завърнаха с медали ще обърнем внимание и на тези, които не успяха, но въпреки това се представиха достойно и на ниво.

Първият златен медал спечели бореца Семен Новиков в класически стил в категория до 87кг. Той показа доминация над иранския състезател Алиреза Момадипиани със 7:0. След 24 годишно прекъсване България спечели златен медал в борбата благодарение на Новиков, който остави сърцето и душата си на тепиха във френската столица. Ето тук може да откриете повече за победата на Новиков: Семен Новиков е новият олимпийски шампион в класическата борбата до 87 кг | Успелите (uspelite.bg) В същия ден Кимия Ализаде показа изключителна сила в срещата си с Дзонгши Лио, спечелвайки бронзов медал след като победи с 2:1. Състезателката от Иран състезаваща се за България, донесе първият медал за България от олимпиада в таекуондото. Втори бронзов медал за България донесе боксьора Хавиер Ибанес в категория до 57 килограма. Кубинският състезател направи зрелищна среща на ринга в Париж, бори се до последно, но за съжаление загуби от  киргизстанеца Мунарбек Уулу с 1:4 съдийски гласа. За да разберете през какво преминаха Ибанес и Ализаде може да откриете в статиите: Кимия Ализаде зарадва България с бронзов медал в таекуондото от Олимпийските игри | Успелите (uspelite.bg) Хавиер Ибанес спечели бронз за България в бокса на Олимпийските игри в Париж | Успелите (uspelite.bg)
Медалите за България не свършват до тук, защото Божидар Андреев зарадва цялата държава с бронзов медал във вдигането на щанги. Българинът от сливенското село Тополчане се изкачи на стълбичката в Париж след като зае третото място в класирането с двубой от 344кг. Той беше единственият, който направи 6 поредни успешни опита. Божидар е истинско вдъхновение и доказателство, че желанието и мечтите за успех са по-силни от всичко. Всичко за Божидар Андреев и неговия бронзов медал: Божидар Андреев донесе бронзов медал за България в щангите и приключи със спортната си кариера | Успелите (uspelite.bg)

Ден по-късно нашите талантливи състезатели ни зарадваха с още 3 медала. Карлос Насар донесе втория златен медал и постави нов световен рекорд. 20 годишният щангист показа лъвска сила на подиума след като направи невероятния сбор от 404кг. Без проблем успя да изтласка 224кг и изхвърли 180 кг. Няколко часа по-късно грацията ни Боряна Калейн спечели единственият сребърен медал за България тази година. Тя показа истинска класа, талант и грация, получавайки 140.600 точки. Това е вторият индивидуален медал в художествената гимнастика за България. През какво преминаха Насар и Калейн, за да успеят да грабнат медали в Париж, ще откриете ето тук: Карлос Насар триумфира с олимпийското злато и счупи световен рекорд | Успелите (uspelite.bg) Грацията Боряна Калейн донесе сребърен медал от художествената гимнастика от Игрите в Париж | Успелите (uspelite.bg)

Последният златен медал за България тази година ни донесе Могамед Рамазанов. Борецът в категория до 86кг. в свободен стил показа истинска техника и сила, побеждавайки със 7:1 иранеца Хасан Язданичарати. Той зарадва стотици българи, защото това е първият медал в свободната борба от 28 години насам. През каква серия от победи премина дагестанския състезател, ще откриете тук: За първи път от 28 години България има олимпийски шампион в свободната борба: Могамед Рамазанов спечели олимпийското злато | Успелите (uspelite.bg)


До тук обобщихме и си припомнихме състезателите, които заслужено спечелиха медали от олимпиадата, но за мен е от изключителна важност да си припомним и онези, които за съжаление не успяха. Те се представиха страхотно и накараха всички зрители да тръпнат от вълнение пред малкия екран. Бориха се здраво рамо до рамо с големите имена в спорта и доказаха, че заслужават да бъдат там. 
В бадминтона сестрите Габриела Стоева и Стефани Стоева се класираха за първи път на четвъртфинал, но въпреки това отпаднаха от настоящите световни шампионки Чън и Ифан Цзя (Китай) с 0:2. 18 годишната Калояна Налбатанова направи своя олимпийски дебют тази година в Париж, но за съжаление загуби от световна шампионка. Момичетата се представиха достойно, показвайки добра техника, бързина и дисциплина.


Единственият представител от женски пол в спортната гимнастика беше Валентина Георгиева. На връх своя рожден ден, в който направи 18, тя се класира за финала на прескок. А на финала се класира на пето място с обща оценка от 13.983. Това е изключителен успех за възпитаничката на Филип Янев, след като тя продължително отсъстваше заради тежка контузия. Едва след 32 години България имаше представителка на финал на олимпиада. Валентина, която направи своя дебют показа истинска сила и желязна воля. За съжаление, Кевин Пенев завърши квалификацията на многобоя завърши 42-ри от 44 участници.

Златното момиче в художествената гимнастика Стилияна Николова не успя да се класира във финала само за 4 десети. 18 годишната българка финишира на 11- та позиция. Фаворитката за злато направи безгрешно изпълнение с топка, но за съжаление изпусна бухалките и имаше неточности при изпълнението на другите два уреда. 
Ансанбълът ни по художествена гимастика, остана на 4-то място във финалната класация. Магдалена Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева събраха 67.800 точки за двете си композиции. Момичетата ни показаха излъчване, грация и съчетания, които дори заслъжават повече от златен медал. 

Тази година България имаше финалист на скиф в Париж. 26 годишната Десислава Ангелова завърши на почетното шесто място, дебютантката преодоля дистанцията от 2000 метра на гребния канал във Вер-сюр-Марн за 7:33:19 минути. Българският ни състезател по гребане завърши на 14- то място в скифа в Париж. Двамата състезатели демонстрираха много добра форма, бързина и техника.

24-годишният Марк Христов започна с победа в турнира по джудо на Олимпиадата в Париж, но във втория кръг отпадна от втория в световната ранглиста Соичи Хашимото (Япония). Двукратният европейски вицешампион от Минск 2019 и Прага 2020 при 81-килогаровите Ивайло Иванов загуби с "вадзари" от водача в схемата и защитаващ титлата си от Игрите в Токио 2020 Лаша Бекаури (Грузия), който почива в първия кръг.

При плувците ни Габриела Георгиева отпадна в сериите на 200 метра гръб за жени на турнира по плуване на Олимпийските игри в Париж. Георгиева плува под възможностите си и завърши 21-ва с време 2:12.15 минути, което не бе достатъчно да намери място сред най-добрите 16 в дисциплината. Йосиф Миладинов завърши 17-и на 100 метра бътерфлай на олимпийския турнир по плуване в Париж. Петър Мицин спечели своята серия на 200 метра бътерфлай на Олимпийските игри в Париж с 1:57.03 минути, но не успя да намери място сред полуфиналистите. По-рано на Игрите младият ни дебютант на такъв форум не стигна и до финал на 400 метра свободен стил. Любомир Епитропов отпадна на полуфиналите с 2:09,93 минути и 9-то място, като остана на 4 стотни от последното място, даващо право на участие на финала. 

Иван Димов не успя да запише резултат във вдигането на тежести в изхвърлянето след 3 неуспешни опита /134, 134, 135 кг/ в категория 61 килограма. Радослав Росенов  стартира отлично в бокса и даде надежда за медал, но отпадна на осминафиналите в кат. 63,5 кг със загуба с 0:5 съдийски гласа от канадеца Уайът Санфорд. Рами Киуан също стартира добре, но отпадна на крачка от медалите на четвъртфиналите в кат. 71 кг срещу американеца Омари Джоунс с 0:5 съдийски гласа. Станимира Петрова отпадна на четвъртфиналите в кат. 54 кг срещу китайката Чън Юан с 1-4 съдийски гласа.
Светлана Каменова отпадна на четвъртфиналите в кат. 57 кг с 0:5 съдийски гласа срещу тайванката Лин Ю Тин – една от двете състезателки с провален тест за полова идентичност.

В борбата Кирил Милов отпадна в репешажите в кат. 130 кг на класическата борба срещу египтянина Абделатиф Мохамед с 4:6 точки. Айк Мнацаканян отпадна на старта в кат. 77 кг на класическата борба срещу Санан Сулейманов от Азербайджан с 0:2 точки. Двете ни състезателки Биляна Дудова и Юлияна Янева не успяха да се класират във финалите след като Дудова отпадна в репешажите в кат. 62 кг срещу монголката Орхон Пюревдоржийн с 1:3 точки. А Янева стартира със загуба в кат. 76 кг срещу кубинката Милайли Марин Потрийе с 1:7 точки.

Йоана Георгиева отпадна в полуфиналите на 500 метра едноместен каяк със 7-мо място в серията /1:54,02 минути/. Не успяхме да спечелим медал в леката атлетика, но нашите състезатели се справиха прекрасно. 

Мирела ДеМирева завърши 19-та в квалификацията на скoka на височина, като скочи 188 сантиметра, но не успя да се класира за финала. Габриела Петрова зае 21-ва позиция в квалификацията на тройния скок с 13,77 метра и също отпадна. В скока на дължина, Божидар Сарабойуков завърши 14-ти с резултат 7,87 метра, докато Пламена Миткова не успя да се класира за финала, заемайки 19-то място с 6,45 метра. Тихомир Иванов обаче завърши финала в скока на височина с впечатляващото 8-мо място, след като скочи 2,27 метра.

В модерният петобой Тодор Михалев отпадна на полуфиналите с 12-то време от 18 участници, напред продължавиха първите 9. Той беше шести след първите 3 дисциплини - конната езда, фехтовка и плуване на 200 метра свободен стил, но изостана в решаващия лейзър рън (крос кънтри бягане на 3 километра и четири стрелби).

В спортната стрелба Кирил Киров в дисциплината 10 метра пистолет завърши 16-ти в многобоя и остана на 2 точки от участие във финала. Антоанета Костадинова На 10 метра пистолет завършва 16-та в квалификациите. На 25 метра пистолет завърши 11-та в квалификацията. В смесената отборна надпревара на 10 метра въздушен пистолет двамата завършиха на 12-то място в квалификацията.

Виктория Томова отпадна от тенис турнира на олимпийските игри след мач срещу американката Ема Наваро, който завърши с резултат 7:6, 4:6 и 1:6. По отношение на фехтовката, Йоана Илиева също не успя да продължи в състезанието на сабя, отпадайки на осминафиналите от унгарката Луца Суч с резултат 10:15.

Всички български състезатели се представиха достойно и накараха цяла България да се гордее с тях. Те показа сила, техника, бърз ум, силна воля, оставиха сърцата и душите си състезавайки се за нашата родина. Ние зрителите не виждаме денонощията прекарани в залите, безкрайните лагери, труда през всичките тези години, контузиите и болките, ние виждаме само една много малка част от всичкото това. Вярвам, че предстои да грабнем много златни медали, защото нашите спортисти ги заслужават!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара