"Поезия в метрото" за пети път? Да, моля!
Нима има човек, който не би искал малко поезия да разкрасява сивото ни ежедневие? Нима поезията няма силата да ни натъжи, развесели или да ни накара да се замислим, докато се возим в метрото?
Именно това е задачата на 5-ото издание на инициативата "Поезия в метрото", организирана от Полския институт в София съвместно с "Литературен вестник" и EUNIC Cluster Bulgaria (мрежа на културните центрове на страните от Европейския съюз). Стихове на 13 европейски автори, както на български, така и в оригинал, ще красят вагоните на софийското метро (и нашето пътуване с метрото) до 20 декември.
България ще бъде представена от поета Владимир Попов, за когото Амелия Личева разказва пред БНР, че е „по-тих, защото стои настрана от всекидневното присъствие, но въпреки това е един от живите класици". Също така тя споделя, че стихотворението, с което той участва, възпроизвежда интересен диалог с Пейо Яворов.
„Може би на пръв поглед има някакво противоречие между подобно оживено място и толкова интимен жанр, но ние за пети път доказваме, че е възможно да се четат стихотворения в метрото. Намирам го за необикновено, тъй като хората виждат поезия на място, където има множество реклами, и това в някакъв смисъл също е реклама, но за четене и мислене. А дали едно стихотворение може да преобрази деня им? Мисля, че е достатъчна само една усмивка, за да видят нещо положително и да се замислят за себе си и за света – и защо не за хората, които са написали същите тези стихотворения", казва Ярослав Годун, директор на Полския институт, в интервю за БНР.
Ето и останалите поети в инициативата, а ще опознаете тяхното творчество като се позовите в метрото:
Розе Ауслендер (Австрия)
Амелия Личева (България)
Фиона Сампсън (Великобритания)
Фридерике Майрьокер (Германия)
Шеймъс Хийни (Ирландия)
Клара Ханес (Испания)
Атилио Бертолучи (Италия)
Тадеуш Домбровски (Полша)
Еуженио де Андраде (Португалия)
Мартина Стракова (Словакия)
Миклош Радноти (Унгария)
Ингер-Мари Айкио (Финландия)
Милан Дежински (Чехия)