Поглед в бъдещето: Учени се опитват да приложат иновация в 3D принтирането в строителството
Учени разработили метод за 3D отпечатване на по-екологични сгради, използвайки местна почва, като идеята може да се окаже революционна за строителната индустрия.
Технологията е създадена като устойчива алтернатива на бетона, тъй като производството и употребата му представляват около 7% от световните емисии на въглероден диоксид по данни на Международната агенция по енергетика.
Сарбаджит Банерджи, професор по химия и и инженерство в Университета A&M в Тексас (The Agricultural and Mechanical College of Texas), твърди, че 3D отпечатването позволява повече гъвкавост и създаването на цели архитектурни фасади. Въвеждането на процеса в строителството все още среща значителни спънки, тъй като получените структури все още не отговарят на съществуващите строителни норми.
Бетонът остава основният материал, използван в много строителни проекти, но не може да бъде рециклиран и изисква много енергия за смесване и транспортиране. Целта на изследователския екип е да отпечата структурите, използвайки обикновена почва, която може да се намери във всяка градина. Банерджи споделя, че се предвижда нова парадигма в строителството, която използва естествени материали. Използването на такива материали допълнително ще проправи пътя за създаването и използването на дизайни, които са специално адаптирани към нуждите на местния климат.
Професорът допълва, че използването на местни материали би намалило нуждата от транспортиране на бетон на дълги разстояния, което допълнително ще окаже благоприятно въздействие върху околната среда.
Важен фактор за осъществяване на плана на изследователския екип да замени бетона с почвата под краката ни, е подобряването на носещите характеристики на материала, като Банерджи споделя, че и в тази сфера е постигнат отличен напредък.
Източник: www.dnevnik.bg
Снимка: www.theguardian.com