Успелите

Приложение на седмицата: Iris

В нова поредица от материали ще ви представяме български софтуерни решения, които са ни представени директно от техните създатели. Откриваме първата статия със софтуера, който предпазва очите на работещите на компютър. Той е измислен от едно българско момче - Iris на Даниел Георгиев. 

Iris е приложение, което прави мониторите полезни за очите и позволява на потребителите да стоят по много часове пред компютъра без да изпитват болка и неудобство в очите.

Идеята се появи, защото имах 2 монитора в работата и светлината беше от флуоресцентни лампи. Очите страшно много ме боляха и се стигна до един момент, в който отидох на очен лекар и лекарката ми каза, че трябва да сложа очила. След този момент реших да направя нещо по въпроса и започнах да чета всичко, свързано с очите, мониторите и светлината като цяло.

Резултатът от проучванията на Даниел година по-късно е Iris. След много разговори с хората, които ползват програмата, накрая остават само най-обичаните функционалности и те са изнесени в отделна безплатна и автоматична програма, наречена Iris mini. 

В момента приложението има 2 основни функционалности:

За да работят мониторите нормално, диодите отзад постоянно светват и изгасват. Това нещо се нарича фликър и го има на всеки от съвременните монитори. И когато гледаме в тях, зеницата на окото ни постоянно се свива и разширява, ефектът е все едно постоянно светваме и изгасваме лампата в стаята много пъти в секунда. Точно това е и причината очите да ни болят, когато използваме компютрите. Това, което прави Iris е да увеличава максимално, доколкото позволява хардуерът, честотата на трептене на монитора, като по-този начин фликърът става с по-голяма честота и очите не ни болят.

Най-големият проблем на съвременните монитори е, че за най-евтино производителите на монитори използват метод за контролиране на яркостта, който се нарича Широчинно-импулсна модулация(PWM). Това на нормален език означава, че когато си намаляваш brightness-a на монитора се намалява и честотата на трептене(flicker) и заради което очите адски много ни болят. Iris контролира яркостта без да променя тази честота, което е полезно за очите. 

Второто нещо е, че Iris може да премахва синята светлина, излъчвана от мониторите. В човешкото око има един фоторецептор, който се нарича меланопсин. Той се е появил, защото древните хора не са имали часовници и аларми и са се ориентирали дали е ден, или нощ само по синьото небе. Ролята на меланопсинът е, когато види синя светлина да спира производството на хормона на съня - мелатонин.

И тъй като мониторите са като слънцето и излъчват всички цветове, не можем да заспим, когато седим до късно пред компютъра. Iris коригира това, като премахва синята свелина вечер. Екранът става леко червеникав, което отнема няколко дни да се свикне, но става доста по-приятен за очите и това нещо ни позволява да заспиваме по-бързо вечер. 

Накратко, приложението работи автоматично и според часа затъмнява екрана вечер по иновативен начин. Iris може да променя яркостта на екрана така, че да не се намалява честотата на трептене на монитора, което помага да не ни болят очите и може да намалява синята светлина, излъчвана от мониторите. Облъчването със синя светлина вечер е вредно за нашия биологичен часовник и заради това трудно заспиваме, когато седим до късно пред компютъра. Iris помага и за по-хубав сън.

Личните съвети за ползване на приложението от Даниел са: 

Хубаво е яркостта на екрана да съвпада със светлината в стаята.

Хубаво е също така да намаляваме максимално синята светлина вечер.

Аз се опитвам от време на време да ставам от компютъра и да гледам надалеч. Така очите ми си почиват, защото хората като цяло са създадени, за да гледат надалеч. Очите ни не са създадени за четене и използване на електронни устройства, а за да преследваме животни с километри.

Опитвам се също така да се прозявам повече, защото по този начин генерирам сълзи и си овлажнявам очите.

Относно използването на Iris, както се досещате, аз ползвам default настройките, но след като го ползва няколко дена всеки ще усети как да си го настрои така, че да му е приятно.

Видео за ползване на приложението: 

Линк за сваляне на Iris.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

2 коментара

  1. Алекс
    2017-01-05 20:39:24 Reply

    Технологията и по-голямата част от идеята са отдавна реализирани.
    Потърсете програмата "f.lux".
    Поздравления за труда!
    Успех!

  2. Симеон
    2018-11-29 21:08:57 Reply

    Така е, най - вероятно нашият ''истински българин'' е копирал, тъй като ''flux'' е по - ранен продукт със същата функция...