Проект с българско участие е един от големите победители в хакатона EUvsVirus
На тазгодишния хакатон „EUvsVirus”, целящ да намери иновативни решения за справяне с последиците от коронавируса, взеха участие близо 21 000 души от 141 страни, а проектът „Aidbind” успя да стане един от петте големи победители в състезанието. Освен него с отличие от журито бяха наградени още три други проекта с българско участие – „Platex”, „Qpon” и „Trust in Science”.
Отборът на „Aidbind”, състоящ се от 6-ма българи и още няколко участници от Малта, Германия, Швеция и Швейцария, успя да спечели престижно място в категорията „Социално и политическо сътрудничество” благодарение на идеята, насочена срещу проблема с недостига на медицинско оборудване.
Според отбора трудността да се осигурят безпроблемни доставки вследствие на повишеното търсене от медицинско оборудване, както и нуждата от финансиране и спазването на здравните изисквания, са довели до хаос в сегашната ситуация.
Те предлагат решение на този проблем чрез разработване на иновативна платформа, която обединява търсенето, предлагането и финансирането на медицински продукти, закупени чрез дарения или благотворителност. Системата също така обобщава данните както от болниците, така и от производителите на лекарства и продукти и различни благотворителни организации и кампании.
Продуктът, разработен от тях, цели да помогне на всички звена – на болниците да получат нужното финансиране, на производителите и доставчиците да разширят пазара си, както и на различните дарителски кампании и фондове да се фокусират върху набирането на средства.
„Изключително сме горди, че сме победители в категорията “Социално и политическо сътрудничество” и че получихме толкова много вдъхновение по време на хакатона”, заяви след края на обявяването на резултатите Борис Михов, продуктов мениджър на „Aidbind”.
В тазгодишния хакатон „EUvsVirus”, организиран от Европейската комисия и Европейския съвет по иновации, бяха получени общо над 2000 финални проекта, като освен „Aidbind” още 3 отбора, включващи български участници, бяха отличени от журито заради иновативните си идеи.
Отборът на „Platex", в който участваха и румънци, се класира на 2-ро място в подкатегорията “Защитно оборудване” на предизвикателството “Здраве и живот”, заради разработката на нов модел маска, подходящ за многократна употреба.
Отборът на „Qpon" си заслужи второ място в подкатегорията за ангажиране на обществото за оказване на финансова подкрепа в категорията “Дигитални финансови услуги”. Екипът работи върху разработването на платформа, целяща да помогне на малките кафенета, барове и ресторанти чрез продажбата на ваучери, които ще могат да бъдат използвани след края на изолацията.
Отборът на „Trust in Science", чийто състав включва освен българи и представители на Великобритания, Германия, Канада, Дания, Израел, Полша, Испания и Гана се отличиха на 3-то място в подкатегорията за борба с фалшивите новини, част от “Социално и политическо сътрудничество”. Отборът работи върху платформа, целяща да информира хората как да разпознават научните данни от фалшивите новини.
Участниците от „Aidbind” ще получат награда от 3000 евро, а в края на май ще се включат и в специалната инициатива на Европейския съвет по иновации за свързване на всички наградени отбори, където ще имат възможност да се срещнат с потенциални инвеститори от цял свят.
Инициативата ще се проведе в периода от 22 до 25 май, като в нея право да участват получиха и другите 3 наградени български отбора.
Снимка: Power of BG