Спасиха защитен вид сова в Горна Липница
Жител на с. Горна Липница, община Павликени, забелязал защитения вид птица. Тя нямала видими рани, но при приближаване не прави опит за излитане.
Намерената сова е от вида Забулена сова (Tyto alba) и е била видимо в безпомощно състояние. Eксперти на РИОСВ-Велико Търново предават за лечение и последващи грижи в спасителния център защитената птица. След като са направени обстойни прегледи, експертите решават да транспортират птицата в Стара Загора. Това е 32-та птица, която е изпратена в безпомощно състояние и предадена на грижите на специалистите от спасителния център за тази година.
Най-многобройни са случаите на млади екземпляри и ранени птици от вида Бял щъркел и Бързолет. Сведения показват, че спасени са и птици от видовете Малък ястреб, Обикновена кукумявка, Горска улулица, Обикновен мишелов, Горска ушата сова, Чухал, Черношипа ветрушка и други. Изброените видове са поставени под защита чрез Закона за биологичното разнообразие. Те са спасени от РИОСВ след подадени сигнали на граждани на „зеления телефон“ на инспекцията.
Сигнали са подавани от жители на почти всички общини на Великотърновска и Габровска област.
Забулената сова е средно голяма нощна граблива птица, срещаща се и в България. Оперението ѝ е много фино, в пастелени цветове, с бяло було. Широко разпространена по всички континенти със сравнително ниска плътност на популацията. На много места числеността ѝ е станала критично ниска в последните години, но на други се забелязва стабилизация или дори леко увеличаване.
Хищната птица ловува нощем, след като напълно се стъмни. Ловните ѝ територии включват открити пространства като пасища, ливади, а и урбанизирани територии около постройки, складови помещения, градини и др. Има отличен слух, който ѝ помага да открива плячката си дори под снежна или листна покривка. Храни се с дребни бозайници като гризачи, насекомоядни и други.
Снимки: dariknews.bg