Трима наши млади лекари с европейска диплома по кардиология
Европейски дипломи по кардиология получиха трима наши млади лекари. Това са д-р Николай Поройлиев, д-р Кирил Джоманов и д-р Слави Яков. И тримата са част от екипа на Клиниката по кардиология на УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ”.
Дипломата се присъжда от Европейското дружество по кардиология, а за да я заслужи, всеки лекар трябва да премине през сложен, 3-часов изпит, включващ 120 въпроса. В европейските страни като Австрия и Швейцария този изпит замества националния изпит за специалност кардиология. Материята, на която се явяват нашите лекари, включва най-новите европейски препоръки в областта на кардиологията.
„Изпитът беше по-труден, отколкото очаквах. Може би, защото нашата система на обучение и оценяване е много по-различна и тестовата част в нея не е застъпена. При европейския сертификат имаш определено време (3 часа), в което трябва да отговориш на всички въпроси, което е изключително кратко. На мен накрая ми бяха останали 17 секунди“, разказва д-р Поройлиев.
Той наскоро получи и още едно европейско признание. Негов научен труд бе публикуван в едно от най-престижните медицински списания в Европа – European Heart Journal.
Въпреки че европейският сертификат дава възможност на младите кардиолози веднага да си намерят работа, в която и да е от кардиологичните клиники в Европейския съюз, те засега предпочитат да се развиват професионално в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.
„Всеки от нас има близки, роднини в България. Няма нищо по-естествено от това да искаш да останеш в родината си и да лекуваш българските пациенти. А това, че имаш европейска диплома е бонус, който удостоверява, че ще ги лекуваш по всички европейски стандарти“, споделя д-р Кирил Джоманов.
Допълваме, че тримата кардиолози от ИСУЛ не са единствените, които имат европейска диплома у нас. Възможност за българските медици да получават този документ имат от 2021 година. Д-р Ралица Панчева от Александровска болница в София е първата българка, която е взела европейска диплома. Въпреки че колегите ѝ с европейски документ в България се увеличават, броят им засега е нисък.