Успелите

Училищни истории за солидарност и подкрепа по време на COVID-19

Училището е място, където придобиваме хиляди знания за света и неговите възможности, но и мястото, където развиваме ключови умения и нагласи. Всеки предмет носи със себе си собствен пакет от знания и умения, всеки учител работи неуморно, за да ги развива у "своите деца" и да бъде ролеви модел за учениците си. В статията ще разгледаме няколко училищни истории с учители и ученици - супергерои, които даряват своето време и усилия на обществото по време на пандемията.

България

От началото на извънредното положение, в Американския колеж в София мениджърът на Ученическия институт за компютърни иновации и производства (SCIFI) - Дейвид Йорданов, и Таниел Гюлиян (випуск 2019) произвеждат предпазни шлемове за лице, които са достигнали до шест болници от страната. Доброволно те "отпечатват” на 3D принтер придържащи ленти и оформят на машината за лазерно изрязване предпазните визьори", като по този начин се включват в борбата с разпространението на COVID-19 в страната ни. Г-н Йорданов споделя: 

... в SCIFI произведохме около 100 шлема и отговорихме на търсенето, което беше стигнало до нашата доброволческа група. По-голямата заслуга за изработката има Таниел. Неговото трудолюбие и ентусиазъм да твори добро, са величини безкрай.

В ПГ "Георги Сава Раковски", град Костенец, учителите и непедагогическият персонал показват своята съпричастност като шият предпазни маски за лице. Пред списание "Икономист" директорът на училището, Николина Черешарова, споделя:

"Учителите и непедагогическият персонал шият и го правим с удоволствие. Знаем, че има нужда, а ние можем да помогнем. Съпричастни сме към ситуацията. Всеки трябва да помисли как трябва да помогне, а ние можем да ушием маски. Имаше период, в който нямаше от къде да се набавят защитни средства. А са нужни и на възрастните хора, които нямат възможност да си набавят. Имаме възможност да изпълним и по-големи поръчки на съвсем ниски цени – колкото да си набавим платовете."

В ПГ "Христо Ботев", град Долна баня, учителите също подкрепят борбата за здраве, като шият предпазни маски. Юлиян Одажиян, старши учител в училището, разказва за списание "Икономист":

Задоволихме нуждите в Долна баня. Дали сме в общината, болницата, старческия дом, детската кухня. Сега искам в Костенец да помогнем. Вече съм донесъл в общината в града, предстои да се свържа с болницата, за да ми кажат от каква бройка имат нужда.

Канада

Група гимназисти от град Калгари, Канада, разработи проекта Joy4All и така отвори безплатна телефонна линия в подкрепа на тъжни и самотни хора, изолирани заради коронавируса. С едно обаждане всеки потребител може да достъпи до разнообразие от позитивни послания, песни, поезия, вицове, истории и писма.

Сайтът на проекта кани всички, особено младежите, да споделят собствено позитивно съдържание. Джейми Андерсън, учител в Ever Active Schools, насърчава своите ученици, още откакто са затворени училищата, да радват възрастните хора с позитивни съобщения. 

Али Ахмед, един от 21 ученици, участници в проекта, разказва: 

През проекта имаме възможност да покажем нашата благодарност към хората, които се самоизолират, и да им дадем нещо, което да очакват през дните си. Надяваме се, че може да повдигне настроението и дори да спаси животи. Искаме да достигаме до много хора - както до възрастните в домове и болници, така и до семейства, които са си вкъщи. 

Благодарим за позитивните ролеви модели. Вярваме, че всеки може да прави "големи малки неща", чрез които светът да се усмихне.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара