Успелите

Успехи за българските участници в RSI 2020 на Масачузетския технологичен институт

Двама ученици от Софийската математическа гимназия и 14 научни ръководители - с различен опит и ниво на експертиза, представляват българското блестящо участие в Международната лятна изследователска програма (Research Science Institute – RSI) към Масачузетския технологичен институт. Виктор Колев и Никола Стайков се включват дистанционно в събитието наред с 84 участници от различни кътчета на света - Европа, Азия, Австралия и Северна Америка. В какво се изразява успехът на българските ученици?

Виктор Колев - ученик в 11. клас на Софийската математическа гимназия, постигна успех с работата си по темата „Към абстрактно логическо мислене в невронни мрежи“. Той се класира в най-добрите 5 писмени разработки и в топ 10 устни представяния. Менторите на младия учен са д-р Светлин Пенков (Sciro research) и Димитър Василев (Microsoft). 

Вторият ни участник – Никола Стайков, също е в 11. клас и учи в СМГ. Неговият математически проект е свързан с "размера на обединения на кръгове върху крайни полета". Работата му направи впечатление на всички с оригиналния подход към интерпретацията и визуализацията на абстрактни математически понятия. Ръководител на Никола в това начинание беше Elia Portnoy - докторант в Масачузетския технологичен институт.

Българското участие сред менторите, които подкрепят участниците в школата, е представено от 14 личности с различен опит и успехи: Иван Держански (Институт по математика и информатика към Българската академия на науките, ИМИ-БАН), Олена Сирюк (ИМИ-БАН), Станислав Харизанов (ИМИ и Институт по информационни и комуникационни технологии-БАН), Светослав Марков (ИМИ-БАН), Константин Делчев (ИМИ-БАН), Меглена Лазарова (Технически университет, София), Стефан Радев (Институт по механика-БАН), випускниците на Ученическия институт по математика и информатика (УчИМИ)– д-р Катерина Велчева (защитила докторска степен по математика в Станфордския университет), Ивайло Желев (студент в Грьонингенския университет), Йордан Цветков (Единбургски университет), Петър Гайдаров (студент в Кеймбридж), Тодор Марков, Румен Данговски (докторант в MIT) и докторантът от Харвард Алекс Атанасов.

През последните 37 години ежегодно около 80 ученици от цял свят се събират в Масачузетския технологичен институт (MIT) и стават част от международната лятна изследователска програма за ученици, организирана от Технологичния институт и Center for Excellence in Education. По време на събитието участниците преживяват пълен изследователски цикъл - четат актуална литература в своята област, разписват и изпълняват изследователски план и предоставят устен и писмен доклад за своето откритие.

Учениците взимат интензивни STEM-класове в продължение на една седмица. Следва „сърцето“ на програмата - петседмичен изследователски стаж, където учениците изготвят индивидуални проекти с помощта на ментори - опитни учени и изследователи. През последната седмица от своето научно приключение младите учени работят върху писмени и устни презентации на своите изследователски проекти. 

Браво на всички неуморни учени - малки и големи, които донесоха пореден повод за гордост, благодарност и усмивки. Желая ви от сърце нови и все по-високи върхове!

Снимки и информация: УчИМИ, Center for Excellence in Education, mediabricks.bg 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара