Успелите

В знак на солидарност: Мъжете в иранска аптека носят хиджаби

В нова вълна от регулации, последвала протестите срещу иранския закон за задължителния хиджаб, Администрацията по храните и лекарствата на страната нареди на аптеките да задължат служителките си да носят традиционното черно покривало на работното място. 

В цялата страна хората протестират след смъртта на Махса Амини през септември 2022 г. И изглежда, че отзвукът от репресивния закон не се забавя.

Иранската Агенция за контрол на храните и лекарствата работи под ръководството на Министерството на здравеопазването на страната и според съобщенията е затворила две аптеки поради неспазване на мандата. Въпреки това много иранци не отстъпват пред патриархалния режим.

Иранскaта журналистка и активист Масих Алинеджад публикува в Twitter снимки, на които се вижда как мъже, работещи в аптеки, се "подиграват" с правителствената заповед, като носят покривало. Алинеджад обяснява, че такива мъже могат да помогнат за успеха на движението.

"Иранските мъже се подиграват с тази заповед и подкрепят своите колежки, като носят хиджаб", пише Алинеджад.

"Задължителният хиджаб е основен стълб на религиозните отношения. Заедно ще съборим тази стена."

Алинеджад не спира дотук, а продължава да призовава фармацевтите извън Иран да се присъединят към солидарността. Тя обяснява, че неспазването на заповедта излага на риск работата на много жени.

"Призовавам чуждестранните фармацевти да подкрепят иранските си колеги. Много жени са загубили работата си заради престъплението да се противопоставят на законите за задължителния хиджаб", пише Алинеджад.

"Принуждаването на жените да носят хиджаб е обида за всички жени и мъже по света. Правата на човека са глобален въпрос. Покажете своята солидарност."

Много хора аплодираха действията на мъжете, подкрепяйки убеждението на Алинеджад за необходимостта от солидарност. 

На 16 септември 2022 г. 22-годишната Махса Амини умира при подозрителни обстоятелства, след като е арестувана от иранската "морална" полиция за неспазване на забраната за носене на хиджаб.

Хора, присъствали на мястото на инцидента, твърдят, че са станали свидетели на това как полицията бие Амини. Тя е била в кома в продължение на три дни, преди да издъхне от нараняванията си.

Смъртта ѝ накара много хора в столицата Техеран и Западен Иран да протестират срещу правителството и неговия мандат, който е в сила от 1983 г.

Новото решение за аптеките беше придружено от няколко репресии от страна на правителството. Информационната агенция на Ислямската република, IRNA, съобщи, че главният съдия на Иран Голамхосеин Мохсени Еджей е заявил, че правителството ще наказва жените, които не носят хиджаб.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара