Великите непознати: Многоликата българка
Здравей, приятелю! Нека заедно се впуснем в още едно велико запознанство в този есенен, не толкова мрачен октомврийски ден. Благодаря, че отби погледа си и кликна тук. След теб, моля. Малката вратичка в дясно от твоето обикновенно работно ежедневие ще открие за очите ни една различна стая.
Пред нас - феерия от ярки цветове, изразени с малки и големи четки върху иначе така снежно бялата стена. Поглед в ляво и плътно подредени нюанси от различните багри на богатото човешко въображение. Палитра от топли, невнимателно подбрани цветове. Сякаш градина от всички видове цветя на земята. А настроение на стаята ни носи майката на тези цветя – многоликата българка Елисавета Консулова – Вазова.
Е, на прага сме на това толкова вълнуващо запознанство, с една от първите български художнички. Обляна в талант, жената от Пловдив удивява всеки надзърнал в цветната стая – стаята на нейния пъстър, творчески живот.
"Полски букет"
Родена в сините часове на четвъртата зимна вечер на 1881 година, Елисавета предстои да се превърне в първата жена художник на България със собствена изложба. Израствайки в тежки за страната времена, вдъхновената ни сънародничка успява да завърши във втория випуск на Рисувалното училище в София, със специалност живопис. След като скиците се превръщат в най-чистата й любов, тя успява да запише своето членство в Дружеството на жени художници и да специализира портретен живопис в Мюнхен.
"Пред огледалото"
С поразителна красота, съпроводена от всепризнат талант, нашенката съвсем млада се слави с прякор сред световно признати художници като „Майка на цветята“.
Блага и добродушна, Елисавета открива своята муза в очите на най-малкия брат в семейството на Съба и Минчо Вазови, а именно в очите на Борис Вазов. Десетки картини са плод на тази пламенна, вечна любов. Портрети на Добри Христов, Иван Вазов, Стоян Михайловски, Александър Божинов и др, са само част от портфолиото на Вазовската снаха. Стереотипите на патриархалното общество, Елисавета разчупва с първата рисунка на гола жена за България. Скандалът овенчал появата на красивите рисунки на женска снага, Вазова професионално потушава с майсторските портрети „В огледалото, „Многоликата българка“ и „Жена в бяло“, които цветно показват съвършенството и изяществото на българката. Освен с портрети, Елисавета бързо размива тъмните багри оцветили ежедневието й след рисунката на голо женско тяло с произведения, напълно открояващи цветята като основен фрагмент. Картините „Димитровче“, „Полски букет“ и „Невен“ са само част от децата на „Майката на цветята“.
"Жена в бяло"
За цялостното си творчество и принос към развитието на българската култура, Елисавета получава Орден „Кирил и Методий“ I степен.
Развълнувана и дейна, художничката изразява позиции чрез публицистика, учителства и предава своите възгледи на стотици последователи. Един от съществените културни приноси на Елисавета Консулова е и дейността й като художествен критик и преводач. Тя превежда от английски и немски над 20 романа, като преводаческата й дейност започва още в ранната 1905 г.
С голямо сърце, по време на Балканската война, тя е самарянка в Ямбол и Лозенград, бива също доброволка в холерния лагер в Чаталджа.
Да, многолика е! Всяко нейно лице е като цвят от картината й „Многоликата българка“. Всеки цвят носи емоция, смисъл, трайна следа!
Днес Елисавета Консулова – Вазова е вече велика позната, а ние имахме честта да надникнем в цветната стая на нейния живот. Благодаря, че ме придружи, приятелю!
Снимки:Софийска Градска Художествена Галерия