Вижте българина, в чието изкуство се размиват границите между поп културата и фолклора!
Стефан Карчев е роден в България през 1990. Прекарва половината си живот в чужбина – в Женева и в Париж. От малък мечтае да стане художник, но с годините мечтите му се променят и сега той е „млад визуален артист“, както сам се определя.
Завършва бакалавър „Мода“ към Кралската академия по изящни изкуства в Антверпен, Белгия. Той е първият българин, получил диплома от това престижно висше заведение и там се чувства на мястото си.
Експериментира с цветове и форми и показва новаторство и смелост в работата си. Решението му да се занимава с изкуство, както и при много други велики творци, води началото си в детството, след като се сблъсква с произведения на Рене Магрит – картините „The Blank Signature“ (1965) и „The Natural Graces“ (1964).
Магрит е считан за сюрреалист - творбите му си играят с действителността, представяйки начин за разчупване възприятието на наблюдателя. Те повлияват на младия творец, давайки му основа, от която да тръгне и да разгърне целия спектър на възможностите си. За Стефан Карчев не е важно откъде идваш, а какво правиш, и в каква посока се развиваш.
Колекциите му – досега 4 на брой, са вдъхновени както от модерната поп-култура, така и от българския фолклор:
Най-скорошната му колекция (от 2016 г.) е и дипломната му работа към академията. Представена е на множество модни събития в същата година, между които London Fashion Week в Лондон; Heavy London Showroom в Париж, както и на One Design Week в Пловдив.
Тя се състои от 8 мъжки тоалета и съдържа български фолклорни елементи, които я правят интересна за хората, незапознати с нашата култура. Освен това в тази колекция могат да се открият части от спортно облекло, както и от съвременните модни тенденции в България.
Той споделя, че тази колекция е повлияна от филм на Zbigniew Rybczynski – „Четвъртото измерение“, 1988. Този е най-обемният и най-цялостният проект в работата на дизайнера, може би защото го свързва с корените му и го кара да се чувства на мястото си докато работи по него.
Процесът на създаването на една колекция започва със събирането на снимков материал, записки и скици. След това се оформя идеята, базирана на събраните елементи или теми. Освен това е важно да се изберат подходящите техники. Не всяка идея се ражда след усилено планиране, понякога това става неочаквано. Създаването на всяка дреха включва дизайн, проби, прототипи, изпълнение на продукта.
Този процес е най-кратък, а продукцията е най-качествена и най-близо до оригиналната идея когато се работи с дигитални медии. Така визуализирането на идеите е най-лесно – елементите се монтират на място и може да се прецени кое изглежда добре и кое не.
Днес Стефан се вдъхновява от и смята за достойни за внимание артисти като Джеф Кунс, направил инсталация в огромна зала в двореца „Версай“ - ретро прахосмукачки, затворени в плексигласови кутии, осветени в неон.
Стефан е една ярка звезда, и неговите успехи ни напомнят, че всеки би могъл да е на негово място, стига да не престава да търси вдъхновение навсякъде, да има смелост да продължава дори и пред лицето на неуспеха, и да вярва в способностите си!
Ако сме запалили интереса Ви, можете да видите както картини и проекти на Стефан, така и неща, от които той се вдъхновява ТУК!
Ако пък искате да научите повече за бъдещите му планове, може да го направите в Twitter и Instagram, а освен това можете да видите снимки на последната му колекция във Facebook!