"За Земята": 110 чувала с боклук е резултатът от 22-рото високопланинско почистване
С повишено внимание към епидемичната ситуация в страната се проведе 22-рата акция за високопланинско почистване, организирана от екологично сдружение „За Земята“. За ограничен период от пет дни, в датите между 10 и 14 август, 30 доброволци и организатори почистиха районите около хижа "Семково" в Рила. Акцията се проведе през работна седмица с цел избягване струпването на туристи през уикенда.
„Събрахме 110 чувала с боклуци, чистейки около хижата, пътеките към Вапски езера, хижа "Македония", Сухото езеро и околностите. Натъкнахме се на гуми, тоалетна, множество пластмасови чашки, опаковки от сокчета, като най-интересната находка беше картечница с малки размери. Водещият стимул да направим тази акция въпреки пандемията беше, че планината боледува всяка година и ние сме хората, които можем да ѝ помогнем независимо от всичко случващо се“, сподели за Успелите.бг Стела Николова, един от организаторите на събитието.
Събраните чували с отпадъци бяха извозени благодарение на община Белица, като част от тях бяха рециклирани. Участниците се срещнаха и с представител на горско стопанство „Белица“, който разказа за усилията за запазване на гората в района.
За поредна година мотото на кампанията беше „Боклукът в раницата“, призовавайки туристите да прибират боклука си в раницата, вместо да го оставят в кошчетата, тъй като в последствие сметоизвозването се оказва проблем поради трудната достъпност в планинските местности.
Почистването тази година стана част и от глобалната акция на движението „Break Free From Plastic“, като в един от дните доброволци извършиха така наречения „Brand Audit“, чрез който се установява кои производители са най-големите замърсители в световен план.
Метеорологичните условия по време на кампанията също бяха на страната на почистващите – само един ден от събитието беше белязан от дъжд. Въпреки това доброволците успяха да направят своя ежедневен лагерен огън и да се насладят на заслужени моменти почивка, обменяйки мисли и идеи.
„Освен почистването, което е нашата основна цел, за мен е много приятно да участвам в акцията за трета поредна година, защото събитието е едно изключително сплотяващо и стоплящо сърцето социално преживяване. Чистачите са страхотни хора – запалени планинари, активисти, хора, обичащи природата – от всякакви възрасти и професии. Най-хубаво е, когато се съберем вечер около огъня и си разказваме истории, играем групови игри, гледаме отрупаното със звезди небе“, разказа една от доброволките в „Чистенето“ Елизабет Вълчева.
Бети, както я наричат приятелите, сподели още, че се е включила в инициативата още преди време, защото е силно ангажирана с опазването на природата.
„Планината е сърцето на природата в България и трябва да остане чиста. Това е отговорност на всеки един от нас.“
Подобрява ли се обаче културата на българина, що се отнася до опазването на околната среда в последните години? Според Стела, която от години участва в Чистенето и има наблюдения върху ситуацията, отговорът на този въпрос е положителен:
„Все повече хора имат съзнанието, че не трябва да си оставят боклуците в планината и да не ползват определените кошчета. Също така хората стават все по-будни и за употребата на пластмаса. Доказателства за тези неща са все по-малкото боклук, който се събира всяка година, както и това, че пътеките са сравнително чисти.“
Бети, от своя страна, призовава всички нас да помислим по-глобално:
„Нека мислим за себе си като част от глобалната екосистема – всички сме свързани и получаваме от природата това, което ѝ даваме. Нека живеем просто, да използваме само това, което ни е нужно, да избягваме пластмасата и вредните химикали, да рециклираме, да преизползваме и да подкрепяме местните производители. Нашето поколение знае как трябва да се грижи за природата и защо това е важно; остава само повече от нас да го правят!“
„Чистенето“ се организира за поредна година, а идеята се заражда, когато млади ентусиасти от гимназия „Ромен Ролан" в Стара Загора решават да почистят планината. В хода на времето събитието еволюира – разраства се броят на хората, които се включват. Те са от различни градове и възрасти и имат различни интереси, но са обединени от своята кауза да направят планината едно по-чисто място. И 22 години по-късно могат да видят резултати от положения труд - боклуците в планината стават все по-малко.
Чистенето през 2021 г. ще бъде най-вероятно в Национален парк „Централен Балкан“, като за това ще информират допълнително от „За Земята“.
Снимки: Георги Велев, официален сайт на „За Земята“