Успелите

Българите от Bee Smart Technologies спасяват пчелите по света и у нас

Сергей Петров, основател на новостартираща компания, наречена Bee Smart Technologies, се опитва с едно изцяло технологично решение да преодолее проблема с постоянно намаляващия брой пчели на планетата. 

Тъй като от "Успелите" се чувстваме особено пристрастни към придодолюбивите инициативи и от желание да спасим света и да го направим едно по-добро място за живеене, се свързахме с BeeSmart, за да ни разкажат те за историята си, пътя и целите, които са си поставили. 

Идеята за подобна инициатива стартира пред 2013 г., когато предприемачът участва в образователната програма “Космически Предизвикателства”. Цел на инициативата е използване на високи технологии за решаването на съществен проблем. След като бива установено, че пчеларството е един от аграрните сектори, най-слабо засегнат от въведените нови технологии и автоматизации, се заражда планът за това хай тек потенциалът да намери приложение и в този бранш. 

Сергей, поради афинитета си към пчелите и вдъхновението от природата и деликатните системи, които я изграждат и обслужват, решава да се захване с проучване на това доколко пагубно е състоянието на медоносните насекоми. Откритията, които прави, говорят за изключителната опасност за оцеляването на пчелните колонии. Това провокира младия инженер да се заеме със създаването на концепция за интелигентна система, която значително да способства пчеларите и да благоприятства по-добрите условия за оцеляване на насекомите. 

Вследствие на директна комуникация с пчелари и вникване в конкретните проблеми, от които те страдат ежедневно, последвана от събиране и анализиране на данните, немалко тествания на системата, изготвена въз основа на събраната информация, Bee Smart се регистрира на пазара през февруари 2015 г.  След двукратни инвестиции и нови тестове, през януари 2017 г., компанията излиза на българския пазар и прави първите си продажби на родна почва. 

Още преди първия тест на прототип сме разговаряли с десетки пчелари от Сан Франциско до Финландия. Тяхната обратна връзка е това, което позволява системата да се превърне в решение.

 

Това, което искаме да направим в глобален мащаб е да предприемем първата крачка в посока на дигитализирането на пчеларството, за да можем да разчитаме на устойчивост в сектора.

От BeeSmart ни споделиха, че основната причина, която води до нуждата от подобно приложение, е скъсването на изконно свързаните системи - дърветата, които имат нужда от опрашване и пчелите, които ги опрашват, хранейки се с нектара на техните цветове, което от своя страна води до дисбаланс и в икономиката на аграрния сектор. 

Засаждането на еднотипни дървета на огромни площи, цъфтящи само няколко седмици годишно от една страна и физическата способност на пчелите да опрашват едва на 3 километра разстояние от кошера си, води до сериозно лишаване от разнообразие за насекомите и те биват обречени на гибел. Фермерите са принуждават да наемат пчелари, за да получат услугата “опрашване” срещу заплащане, което заражда и така нареченото "мобилно пчеларство" - в някои случаи пчелар е необходимо да се грижи за близо 15 000 кошера едновременно. Оттук идва и стряскащата статистика:

Пчеларите просто нямат физическата възможност да полагат грижа за колониите и това води до стряскащите показатели от 2015-2016 година: 44% от всички домашни пчели в САЩ измират или изчезват.

Начинът по който Bee Smart работи е да "влиза" в кошера. Наблюдава пчелите буквално от сантиметри и регистрира голям брой параметри в дома на медоносните насекоми. Устройствата се вграждат в кошерите. като служат за събиране на данни и диагностициране на състоянието на пчелите - мери температура, влажност, преместване (защита от кражби, бутане от вятър, мечки, крави и други животни).

Технологията е снабдена и с микрофон, който "слуша жуженето" на насекомите, което е своеобразно върхово постижение. Честотата на жужене е еквивалент за цялостното благополучие на пчелите и евентуално изменение е знак за проблем, който сега може да бъде адресиран адекватно и своевременно. До този момент пчеларите, поради липса на директна информация за състоянието на всеки един от кошерите, са били способни единствено на предполагат и прогнозират възможни загуби, но отсега нататък, с помощта на устройствата на Bee Smart, рискът от измирането на близо 40% от пчелите, ще бъде драстично занижен. 

Симеон Тодоров от София се похвали с повишена продукция, тъй като, наблюдавайки 3 контролни кошера в пчелина си, успява да получи реална представа кога е точното време да вади мед и кога да остави пчелите си на спокойствие.

От друга страна Ричард - един от нашите партньори в Австралия, успя да наблюдава нещо, за което дори нямаме алгоритъм все още - наличие на американски гнилец в един от кошерите си - подобна зараза никога не е срещана там. Впоследствие кошерът бе неутрализиран и се надяваме по този начин да сме спомогнали за предотвратяване на разпространението на американски гнилец из целия континент.

Bee Smart са разработили и електронни везни, които дистанционно предават данните за количеството мед, което се намира в кошера. Така на определени периоди пчеларите получават информация, която ги предпазва от препълване на питите и отлитане на пчелите. 

Платките, компонентите и насищането им се случва в София. Изработеният изцяло българският продукт вече намира приложение на пазарите в световен мащаб, поради своята уникалност и приложимост. САЩ, Израел, няколко европейски държави, а дори и Австралия са в списъка с клиенти на компанията, най-големият пробив предстои.

Целите, които си поставя компанията за следващите 6 месеца са да достигне до максимален брой пчелари (1 милион преди края на 2019-та година) и с данни и факти да им докаже нуждата и директната ползва от употребата на технологията. Мечта и цел остава оборудването на кошери и със система за диагностика на химичния състав на прашеца и нектара, които пчелите събират. Така ще бъде създаден и “Internet of Bees” -  концепция, която ще позволява да бъдат диагностицирани цели райони, използвайки пчелите като сензори.

Само си представете - ще можем да определим химичния състав на продуктите на тези цветове, ще можем и да разберем дали почвата, водата и въздухът на тези места са замърсени от определени нежелани препарати. Тази информация ще е незаменима за големи природозащитни организации, здравеопазването и като цяло за устойчивостта.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Константин Курдалиев

Когато Кларк Кент сложи наметало, става Супермен. Когато аз сложа наметало... изглеждам нелепо, но съм все така готов да помагам! Защото, това което научих е винаги да бъдеш максимално позитивен и никога да не приемаш нещата прекалено сериозно.

Оставете коментар

1 коментар

  1. 123
    2017-09-29 14:49:23 Reply

    Чудесна новина. Такъв мониторин трябваше да се направи отдавна. Такава система се надявам да слагат и по кошерите у нас. За съжаление обаче, оправия с пестицидите и гмо-тата няма. Положението ще се влошава с всяка изминала година. Тази система може би ще забави, но няма да предотврати измирането, ако не спрем със замърсяването..