Успелите

Христо Христов: Едно от най-безценните чувства е да спасиш човешки живот!

Христо Христов е на 29 години, от Габрово. Той е от новите ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио, предприемач. По професия строителен инженер, но не работи по специалността си. Посветил живота си на проекти, които подобряват средата на живот в България, за 3 години успява да създаде мрежа от доброволци. Обучил е над 900 деца да оказват първа помощ. Така стига до създаването на системата за взаимопомощ iHELP, която, според него е най-голямата му страст. Защо е така и какво представлява приложението ще ни разкаже в долните редове.

Кога беше първият ти допир с предприемачество?

Бях във втори клас. Не знам дали сте гледали филма „Космически забивки“ (Space Jam), но тогава беше страхотен хит. Умеех да рисувам и започнах да продавам рисунките си на моите съученици.

Рисувах всички анимационни герои от филма и ги продавах за стотинки, които ми бяха напълно достатъчни да не искам пари от родителите ми. За съжаление или не, моята майка на втората седмица разбра, че не искам джобни. Тогава ме накра да върна всички пари, които бях заработил с продажбите (усмихва се).

Защо избра да се занимаваш точно с предприемачество?

Винаги съм знаел, че ще работя за себе си. Имам предвид, че аз ще съм си шеф (усмихва се). Не се смятам за успял предприемач, но съм поел по този път. Човек се чувства свободен, адреналинът от това да превърнеш в работещ проект своя мечта и всеки ден да се изправяш пред хилядите предизвикателства и трудности за осъществяването ѝ... Оххх, уникално е!

А още повече, когато създаваш проекти в полза на цялото общество, човечество или природа. Всички мои колеги, които са тръгнали по този път, знаят, че дори сън не ни лови!

Национална мрежа за взаимопомощ или какво точно е iHELP?

Някой хора го наричат кауза!

Техническото определение е мобилно приложение, което създава мрежа за взаимопомощ и обединява семейства, приятели, професионални спасители, лекари, пожарникари и най-вече обикновени хора, които имат познания за оказване на лекарска помощ или имат желанието да получат знания за такава, и да са готови да помагат на хора в нужда от спешна помощ. Приложението е достъпно за операционните системи – Андроид и iOS.

Чрез iHELP, нуждаещият се от помощ освен системата 112, за по-малко от 5 секунди чрез едно бутонче в приложението може да алармира своето семейство и приятели.

Също така и хора на близки разстояния в радиус от 500 м, които имат нужните познания за оказване на първа помощ получавайки SOS аларма, че някой в близост до тях се нужда е от помощ. Решението дали ще се отзоват е изцяло тяхно.

За съжаление ресурсът на държавата не е достатъчен и не са малко случаите, в които линейките се забавят с повече от 20 минути. Човек без пулс и дишане след третата минута започва до умира, до 7-8 не е сред живите. Целта ни е до третата минута да може да се отзове доброволец-спасител, който да се опита да съхрани живота на пострадалия, докато пристигне екипът на спешна помощ.

Повярвайте ми, не се изисква много знание в някои моменти, за да спасиш човешки живот.

Чрез iHELP не целим да изместим функцията на спешна помощ, а да бъдем помощно средство.

Защо е важно всеки да бъде герой?

Важно е всеки да бъде добър пример за някого. Напоследък, все чувам за синдрома на българина, в който ако някой припадне на обществено място, то българинът си обръща главата на другата страна.

Вярвам, че има много хора с нужните познания, които са готови да помогнат в такива момeнти, но понякога те се намират в близкия магазин, кафе или дом и не успяват да разберат за случилото се. Ако обществото ни повярва и заедно създадем мрежата за взаимопомощ, то със сигурност ще увеличим шанса да се алармират хора на близки разстояния от други в беда, които да се отзовават и помагат.

Според мен, едно от най-безценните чувства е удовлетвореността да спасиш човешки живот. И направиш ли го, ти оставаш неговият ГЕРОЙ завинаги.

Какви трудности срещна по пътя си с платформата iHELP? Как се справи с тях?

Все още iHELP няма аналог в България и когато си пръв и предлагаш нещо напълно различно и иновативно, хората гледат с огромно любопитство, но и с недоверие. Необходимо им е време да осъзнаят, че ако допуснат iHELP в телефоните си и се включат в мрежата за взаимопомощ, ще бъдат спасявани човешки животи и ще бъде създадена по-сигурна среда за живот, за техните семейства.

За съжаление сме общество, чието доверие е доста изчерпано. Напълно разбирам как се чувстват хората и не ги упреквам по никакъв начин, в това число са и моите родители.

Има хора, които казват, че проектът е много смислен и хубав, но той може да просъществува на запад, за България е още много рано. Познат ви е този начин на мислене, нали? (усмихва се) Не го приемам въобще. Без да пробваш, няма как да разбереш дали е рано, и това, че имаш трудности пред себе си също не означава, че е рано - означава, че трябва да намериш разрешението им и да продължиш напред.

Община Габрово е първата в България, която повярва в проекта и осигури iHELP на всички нейни жители. Докато каже „ДА“ отне година и половина. Може би, този пример обобщава горе написаното. Всяко начало е трудно, но изключително важно и ако то не се положи ще губим ценно време, в което е можело да се развиваме като хора, общество и държава.

Миналото лято беше на предприемаческа академия в САЩ. Кое е най-ценното, което си взе от нея?

Хората, които срещнах и знанията, които получих.

Радвам се, че бях част от тази академия и я препоръчвам на всеки, който иска да създаде нещо свое. Според мен, всяко едно пътуване в чужбина, независимо дали е с цел обучение, екскурзия или работа, обогатява човека, помага му в израстването и разширява мирогледа. Прибрах се в България още по-уверен и целеустремен. Благодарен съм за тази възможност!

Твоята формула за успех е...?

Не се смятам за успял човек, а ако някой ден се почувствам успял ще направя кратка ретроспекция на действията си, за да определя моята формула. Това, което мога да споделя за себе си е, че работя доста, никога не се отказвам, държа на честността и точността, не се оплаквам и не се страхувам от провала. Не обичам лесно постижимите неща!

Но във формулата за успех със сигурност бих добавил от сега здраво семейство с много деца. Аз излизам от такова и се надявам да продължа традицията.

Благодаря Ви за възможността да споделя за iHELP пред вашите читатели.

Бъдете здрави!


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Нефтелимов

Петър Нефтелимов е от първите автори в Uspelite.bg и до ден днешен е неразделна част от нашия екип с над 250 публикувани статии. Автор на книгата ,,Успехът в българския ген" за 49 успели българи в страната и чужбина. Има бакалавър по биотехнологии, магистър по биобизнес и биопредприемачество и втора магистратура по бизнес администрация. Съосновател е на биотехнологичния стартъп ,,Цвете в епруветка‘‘, който се бори срещу букетите от рязан цвят, които оказват отрицателно влияние върху природата заради площите за отглеждане, голямото количество вода и въглеродните емисии от транспорт и логистика по въздух. Освен това Петър е основател на медията за практическите съвети за бизнеса Neftelimov.com и на агенцията Zero Start, която се занимава с менторство и дигитален маркетинг. Той е част от двете най-престижни класации в България, а именно ,,30 под 30‘‘ на Forbes и ,,40 до 40‘‘ на Дарик радио.

Оставете коментар

0 коментара