Успелите

Магията на българките в народни носии|Първа част

Българките са едни от най-красивите жени в света (а по общо мнение на нашия екип са най-красивите). Българската жена през годините е символ на красотата, на опората на мъжа в трудни моменти и е нещото, което сплотява семейството. Има нещо вълшебно обаче в това да видиш една прекрасна българка в народна носия. От познанствата ни с наши сънароднички участващи по различни фолклорни фестивали, в танцови състави, групи и ансамбли, стигнахме до извода, че красивите българки нямат край, но което е още по-хубаво, че голямата част от тях притежават не само физическа красота, но също така са умни, достойни и носят българското в себе си и искат да го предадат на своите деца. Оставяме ви да се насладите на кадрите, които сме подбрали за вас, като препоръчваме една песен за фонова музика.

 

2

3

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

16

17

18

19

21

Снимки: Асен Великов

Oчаквайте втора част скоро.

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

3 коментара

  1. Дария
    2016-01-17 16:42:21 Reply

    Как така само докато сте преглеждали снимките за тази поредица сте стигнали до извода, че те са умни, достойни и носят българското в себе си и искат да го предадат на своите деца :D Голям патриотизъм, българите са винаги "най-".

    • Венелин Добрев
      2016-01-17 21:28:14

      Изброените твърдения са по-скоро на базата на лични впечатления, а не са направени при подбора на снимките. Аз самият танцувам народни танци и посещавам събори като този в Жеравна и определено мога да кажа, че дамите, с които съм се запознал там отговарят напълно на описаните качества. Редактиран е коментара в текста.

    • Момчил
      2017-11-19 18:23:45

      аз също искам да споделя личен опит. Много пъти съм виждал как когато жена облече народна носия, която сама е избрала/получила/ушила.. , в нея се проявяват още по-силно качества като скромност, игривост, женственост, пълнота. А патриотизма в случая определено е полезен, бидейки противовес на натрапваната отвсякъде безразличност и грозен материализъм!

  2. Иван Домусчиев
    2017-11-20 11:31:03 Reply

    Каквото и да Е Жури. Каквито и да са капацитети да Са. Ще са БЕЗСИЛНИ да определят НАЙ-КРАСИВАТА БЪЛГАРКА в народна носия от горе Богините...

    • Верка Димитрова
      2017-12-03 18:33:15

      Усещането да носиш тези дрехи е невероятно...обожавам ги..А на госпожата по-горе Дария : ...Да, най сме, дори и на Вас да не Ви харесва това! Горда съм с това , че съм БЪЛГАРКА!

  3. Българионъ
    2019-08-24 18:12:48 Reply


    Носенето на носии не съхранява култура.
    Тропането на хоро в дънки в ритъм "кючек" не съхранява народност.
    Шиенето на шевици в стил индийски етнофолклор не съхранява знания.
    А затварянето на очите пред Истината и заглушаването на Разума не съхранява Държава.

    Към всички депутати, партийни айляци, евродепутати, кандидат кметове, президенти, депутати, евродепутати и комисари, дипломати и прочие, не петнете българските национални носии. Борите се да отречете историята ни, а се киприте в дрехите, в които са насилвали бабите ни. Не ви ли горят по тялото сукманите и ризите?А патрЕотите не усещат ли турските куршуми в ямурлука. Предизвиквате омраза, докосвайки се до всичко българско.

    „Осмислянето на везбата като знак не може да съществува отделно от дрехата, върху която е изработена. В традиционните вярвания на българина ризата е възприемана като олицетворение на човека. Момата стриктно пазела кошулята си, защото дори и с малко парче от нея могло да бъде омагьосана. С ризата на бащата или майката се поемало новороденото в дома, за да стане част от семейството и рода. С бели и непрогърлени ризи се дарували най-близките роднини на сватбата. В чеиза си момата подреждала извезаните от нея ризи. Толкова на брой, колкото за цял живот: специалната венчална риза – гувялница, богато украсени ризи за облеклото й на млада невеста, …“ /“Знаци от везба“, НИМ, Ели Гуцева/.

    Шевицата(везбата) в българската народна носия е разказ как са се случили светът, боговете, мъжът и жената. Българската везба е шепота на българската душа. На народа, чийто жени ходят по огън, а мъжете играят българско хоро в ледени води.

    Символите са били създавани чрез число, черта и багра. Число, размер и хармония. Числото и чертата се сливат, за да дадат орнамент. Орнаментът е образцов символ. Най-опростеният орнамент е буквата.
    Всъщност същността е една - Слънцето като символ на Божия Син. Оттук и Равно раменния Кръст - графичния знак на Слънцето. Оттук е Кръстиянството и Кръстенето и Кръщаването.

    Свастиката в българския фолклор се свързва с култа към Слънцето и светлината. Този символ съдържа в себе си и познание за Вселената. Надали ще се намери друг народ, при който свещеният знак да е втъкан до такава степен в бита и философията му. От ранния неолит през последните 10 000 години прадедите ни са го изобразявали върху всички възможни материали - камък, глина, дърво, тъкан и шевица.
    http://bnr.bg/…/artefakt-ot-kardjali-e-v-osnovata-na-nauchn…

    Най-популярния и древен мотив в българските шевици е орнаментът „Елбетица”. Това е двоен кръст, който бележи посоките на света и най-важните слънчеви позиции – зимното и лятното слънцестоене, пролетното и есенното равноденствие и четирите позиции между тях. Тези осем лъча са кръстосани в един стабилен център и символизират кръговрата в природата и света.

    http://stefartstone.com/elbetitsa-slancheviya-dvoen-krast/
    Розови цветове и цветченца в истинската българска носия не се срещат.


    ©Ванко Българионъ Николов©° ®●ВБН●


    https://bglog.net/blog/Balgarionn/site/posts/Везби-и-носии