5 НПО-та си подадоха ръка в приобщаването на уязвимите групи в пазара на труда
На 12.06 се състоя първата среща ,,Многообразието работи‘‘, която ще е първото от поредицата събития, в което неправителствени организации и представители на бизнеса си подават ръка, като се стремят към прилагане и развиване на активни политики на многообразие в корпоративната среда.
5-те неправителствени организации, които си подадоха ръка в името на младите хора, независимо от техните възможности, независимо от техните социални, полови и етнически принадлежности, са:
- Фондация „Институт Отворено общество – София“ чрез програмата „Мост към бизнеса“;
- Фондация GLAS с платформата WorkItOut;
- Български фонд за жените;
- Фондация „Заслушай се“;
- Фондация ,,Сошъл Фючър" с платформата JAMBA.
Целта на събитието беше заедно да поставят акцент на многообразието от гледна точка на работодателите. Своя опит и предизвикателствата при прилагането на политики за многообразие споделиха водещи ръководители от:
- EY България;
- Hewlett Packard Enterprise;
- SAP;
- Lidl България;
- Telenor;
- Microsoft.
Амбицията им е да изградят общност, която ще позволи заедно да вървят по пътя на многообразието, решавайки проблеми и извличайки полза за всички участници в процеса.
Н.Пр. Ерик Рубин, посланик на САЩ в България откри събитието с думите:
Инициативата е чудесна, защото адресира важни въпроси за ромската интеграция, интеграцията на хора с увреждания, правата на ЛГТБ общността. Инициативи като настоящата ще допринесат не само за успеха на бизнеса, но и на обществото като цяло.
Димитрина Василева, Ръководител Многообразие и приобщаване за Централна и Югоизточна Европа в EY България по време на своята презентация пред участниците цитира данни на Global People Survey, според които компаниите, прилагащи политики на многообразие, постигат по-високи обороти и брутни печалби и се радват на по-малко текучество на персонала си:
Компаниите, които прилагат успешно политиките на многообразие, имат 45% по-голяма вероятност да получат по-висок пазарен дял. В цели 57 на сто от същите тези компании екипното сътрудничество е на по-високо ниво, а за над 70 на сто от случаите е по-вероятно тези компании да успеят при стъпването на нови пазари.
На срещата бяха представени резултатите от изследване на над 21 хил. публични компании в 91 държави. Те показват, че бордове с над 30% жени биха могли да добавят до 6% към своите нетни маржове на печалба (The Peterson Institute for International Economics). По данни на McKinsey & Co компании с повишено участие на жени в управлението повишават стойността си със 17%. Фирмите с жена CEO или председател на борда на директорите имат годишна доходност от 25% спрямо световния индекс MSCI, който е 11% (Nordea).
Освен това жените взимат над 70% от потребителските решения по целия свят. Наемането на жени на ръководни позиции, които разбират нуждите на другите жени потребители, е от съществено значение. И не на последно място, компаниите, които са чувствителни към специфичните нужди на своите служители – жени и мъже, е по-вероятно да спечелят и задържат най-добрите си професионални таланти.
Накратко, равнопоставеността на половете гарантира успешен бизнес, по-висока печалба, по-здрава икономика, по-добро общество. А неравенството коства 11 трилиона евро на световната икономика, толкова колкото са икономиките на САЩ и Китай, взети заедно.
Специални гости на събитието бяха Професор Катлийн Ууд от университета Gallaudet, Вашингтон, САЩ и Ириса Маколи, студент от същия университет – единствената по рода си образователна институция в света за хора с увреден слух.
Снимки: Антон Чалъков