APEMEN: Ние не се интересуваме от граници
Scullywag Magazine пишат, че дебютното им EP Zero е „едно от най-добрите неща, случвали се след падането на Желязната завеса”. Един от най-влиятелните сайтове в САЩ и света - „Examiner" пишат за тях, че „Музиката на групата е зарибяваща, вълнуваща и пристрастяваща.”
APE|MEN: Борис Чеширков, Иво Чалъков, Петър Съмналиев
За непросветените, каква е идейната разлика между двата проекта Gravity Co. и Apemen?
Петър: Винаги съм се затруднявал с отогвора на този въпрос. За мен разликата е прекалено очевидна. Ако трябва да обяснявам на някого, то той най-верятно не е слушал и не е чувал за нито една от двете банди, а пък си мисля, че най-добрият отговор е музиката.
Иво: APEMEN реално е проект от съвсем друго време, насочен към различна публика и по никакъв начин не е продължение на идеите на Gravity. Стилово е съвсем различно - не мисля, че между саунда и текстовете на двете групи има много общо, особено пък с U. Вярно е, свирим на концерт три преаранжирани трака от Lost Satellite, но дори в албумната си версия те звучат по-скоро като EP на Apemen. За всеки случай ще припомним, че сме без живи барабани и бас ,а нашият глас чудо Борис се занимава с пеене едва отскоро. Преди всичко, забавляваме се.
Борис: Музиката.
Не правите впечатление на хора, които търсят внимание на всяка цена, а го приковавате лесно. На какво дължите нетипичното си, за нашите ширини, звучене, визия и чуждестранен интерес? Едва ли само на нашумелите инди тенденции.
Иво: Обикновено зад неща, изглеждащи на един дъх всъщност стои къртовска работа. За това „лесно“ сме платили огромна цена в личен план. Винаги съм се стремил преди всичко да чуя музиката в собствената си глава и да я направя достъпна за света - мисля че това е начина. Е, всеки попада под чужди влияния понякога, но в APEMEN се опитваме да сме си ние през цялото време .
Борис: Инди банди има от 60-те години. Едва ли е това. Различни сме като хора. Музиката ни е откровена и не я създаваме за точно конкретна публика, в определена страна. Не се интересуваме от граници.
Петър: Определено търсим внимание, но искаме да го привличаме с музика и се радвам, че започва да ни се получава. Често ползваме световните тенденции за рефернция, но избягваме да копираме примерно брит сцената, тъй като сме доста далеч от нея (дори и само географски) не обичаме имитации понеже винаги си личат.
Свързвате ли музиката си с лични преживявания? Каква асоциация стои зад Zero/Cash/Pictionary?
Иво: ZERO дълго време беше „Веселбата'“. Tо и Pictionary преминаха през най-много трансформации. По едно време аз пеех припевите, но на Борис му хрумна цялостна по-добра идея за вокалите - получи се леко Дейвид Боуи ... CASH пък беше почти завършено, когато с Петър решихме да сменим бас линията и всъщност го презаписахме цялото за един следобeд. При PICTIONARY променяхме непрекъснато всичко: вокали, китарните рифове, бийт и бас, текста. Но си струваше, още отначало беше парчето с по-различната енергия. Версията от ЕP-то е доста компромисна, но когато ни потърсиха от NULLA.TV с предложение за видео вече разполагахме с финалният вариант.
Петър: Определено, що се отнася до контекста на самия креативен процес: записи, самото измисляне на парчетата, кофликтите покрай цялата работа.
Борис: Във всяко парче на APEMEN има социален коментар, не толкова конкретна случка. Естесвено, че наблюдаваме и описваме средата, която ни заобикаля. ZERO и CASH описват това, което ни ограничава да бъдем себе си. PICTIONARY е за нежелание за обвързване, въпреки физическо привличане.
Какво ще ни разкажете за клипа на Pictionary?
Борис: Доверихме се на хора с различно мислене, да заснемат тяхното усещане за наша музика. Допълнихме се.
Иво: Нашата актьорска изява вътре е доста семпла, както се забелязва ... и слава богу (смее се). Идеята и реализацията е изцяло на пичовете от студио NULLA.TV. За пръв път работихме заедно, и нормално, изпитвахме леки притеснения относно крайния резултат, но той многократно надхвърли очакванията ни. Междувременно се оказа, че са избрали мой приятел - Шута от Piranha – за ролята на един от готвачите, много се смях. Надяваме се скоро отново да работим заедно с NULLA.TV и режисьора Деметри Василев.
Какво ви прави впечатление на българската алтернативна сцена напоследък?
Петър: Като че ли има някакво раздвижване, но всичко за момента се случва главно по клубовете. Макар и да звучи амбициозно, много ми се иска да има някакъв фестивал по темата. Надявам се, че ще дойде и този момент в подходящото време.
Иво: Неща като завръщането на Анимационерите, групи като Saint Еlectrics, Hayes & Y , Comasummer... наскоро чух наживо Smallman - слушам съвсем друга музика, но ме впечатлиха. Радвам се да съм част и от Тангра2. Фактът че наскоро се събраха е от голямо значение за цялата ни поп и рок сцена. Но остава липсата на адекватна музикална медия, а това е огромен, огромен проблем. До голяма степен е причина модерното тук да е с локален, битов характер.
Борис: Последно Hayes & Y.
Как протича процеса на записване на едно парче при вас?
Иво: Всичко без вокалите записваме в нашето студио-репитиционна, тях записваме в студиото на наш приятел „Studio B 18“. За парчетата от ZERO беше горе-долу следното: с Борис нахвърляхме примерен бийт, бас линия и някои синтове - понякога даже на телефон извън студиото. После с Петър записваме демо, като свиря на повечето инструменти, а той експериментира със звука, понякога още по време на записа. След това изчистваме окончателна вокална линия, китарните рифове и синтивете, презаписваме прецизно, каквото е нужно, но запазваме сурови някои неща от демото. Междувременно Борис пише финален вариант на текста с всички ритмични и фонетични промени. С постпродукцията и микса се занимава основно Петър, а за мастеринга му помага лайв тонинженера ни Пламен Йотов. И тримата участваме по един или друг начин във всички етапи, но всеки си има специфична роля.
Борис: Дълго. Непрекъснато генерираме идеи и надграждаме. Лайв аранжиментите например рядко са едни и същи. Търсим нова енергия. Ние самите се променяме постоянно и парчетата с нас.
Петър: Почти винаги е различно, но задължително се минава през фазата, в която всички сме убедени, че „Това е за боклука".
Кога и къде да очакваме ви чуем скоро на живо?
Петър: Към този момент знам, колкото и Вие.
Борис: Или на някой добър фестивал, или в изтрещяло пространство с ограничен брой публика.
Иво: Планът ни е съвсем скоро да започнем репетиции и вероятно от средата на лятото да започнем концерти. Дано се окаже, че дългата пауза ни се е отразила добре.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.