Acta Musei Varnaensis
Acta Musei Varnaensis е периодично издание, което излиза от 2000 г. насам. То е тематично, като всеки брой е посветен на различна тема от историята и археологията или на годишнина на известен български учен.
Статиите в многотомната поредица са оформени според всички изисквания за научна разработка. Имат научен апарат, в тях присъства задължителната научна терминология. Автори на текстовете са научни работници от различни музеи и институти както в България, така и от чужбина. Повечето публикации са на български език с резюме на английски, но при чуждите автори статиите са на английски, руски или френски, с резюме на български език. На корицата на всяко издание има снимка на артефакт, споменат в някой от текстовете в конкретния сборник.
Сборниците са подходящи за студенти по История и Археология, за учени и преподаватели.
AMV-VIII-2
Броят е посветен на Александър Минчев, дългогодишен музеен работник във Варненския археологически музей. На корицата е мозайката с Медуза-Горгона, открита в Девня (Марцианопол). Повечето статии в броя са на теми от нумизматиката, но и има и материали от областта на епиграфиката. Сред авторите в броя са Игор Лазаренко, Калин Порожанов, Людмил Вагалински. Сборникът е от 414 страници общо, заедно със съкращенията и е издаден във Варна.
AMV-VI
Броят е в памет на археолога Иван Иванов. Изданието е посветено на откриването на Варненския халколитен некропол. Това е най-ценното откритие за варненската археология на XX век. Макар сборникът да е издаден през 2008 г. е актуален и днес, защото разглежда проблеми, занимаващи учените и в нашето съвремие. А и откриването на Варненския халколитен некропол тази година се честваха 40 год. и дори в Археологическия музей във Варна имаше специална изложба по повод знаменитото откритие.
Acta Musei Varnaensis може да бъде открит в книжарницата на Варненския археологически музей, както и в някои онлайн книжарници, а също и в библиотеките. Изданията от поредицата са в ограничен тираж, но все още се продават.