Успелите

Airate - българската бизнес идея, която ни помага да дишаме по-чист въздух

Днес ви запознаваме с Ивайло и Борис, които създават "Airate" - българска бизнес идея за справяне с мръсния въздух в страната.

За Ивайло Иванчев: Завършил е специалност "Мениджмънт" в Малта и специалност "Връзки с обществеността" в Софийски университет. Занимава се с бизнес от близо 15 години, като през годините е реализирал десетки проекти, инициирани и финансирани най-вече самостоятелно. Освен търсенето на нови бизнес възможности се занимава и с писане на художествена проза. 

За Борис Колев: Развива разнообразни бизнеси в сферата на дигиталните иновации и маркетинга, както и множество социални инициативи и каузи. Завършва специалност "Маркетинг и мениджмънт" в University of Portsmouth, след това магистърска програма по "Предприемачество, иновации и финанси" във ВУЗФ. Освен предприемачеството обича музиката и пътуванията. Китарист е и най-често съчетава пътувания до далечни дестинации с посещение на музикални фестивали.

Решавате да създадете Airate – пречистваща филтърна мрежа за прозорци, която се бори срещу мръсния въздух. Как започна всичко? 

Борис: Всичко започна с една Facebook дискусия през декември, 2018 г., която се разви на моята "стена". Беше ден, в който за пореден път България беше попаднала в световна класация за замърсяване на въздуха. Аз, съответно, отново се бях ядосал по повода. В дискусията хората най-често споменаваха, че се опитват да разрешат проблема с помощта на електрически пречистватели за въздух. Това решение обаче се оказва твърде неефективно, защото щом се отвори прозореца за проветрение, пречиствателите започват да пищят, за да индикират за много, много високи нива на замърсен въздух. Замислих се дали не можем някак си да филтрираме въздуха с плат или приспособление към прозореца.

Така започнах да търся решение и да разпитвам приятели, заводи за автомобилни филтри, платове и кого ли още не. Почти се бях отказал, докато един ден се срещнахме с Иво. Случайно му споделих за идеята, че проектът е в застой и почти съм се отказал. Тогава той предложи помощ. Скоро намерихме контакт в Чехия, където правят платове за маски от нанофибърни тъкани.

От първоначалната идея до готовия продукт минаха повече от две години и няколко версии на продукта. Положихме много усилия, докато се получи идеалният баланс между филтрация, здравина и достатъчен свободен поток на въздуха.

Ивайло, Вие имате богат опит с разработване на бизнес проекти. Какво Ви накара да повярвате в успеха на идеята? 

Ивайло: Следвам израстването на Боби от около 15 години и винаги съм знаел, че някога ще работим по общ проект. Той е един от първите хора, които вкараха социалната отговорност като водещ елемент в основополагането на бизнес и това ме впечатли изключително. След като се запознахме лично, Боби ми сподели идеята, която освен бизнес потенциал, имаше и огромна социална стойност. 

Всички ние знаем, че въздухът, който дишаме, е един от основните показатели за цялостното ни здраве. Проветряването е не по-маловажно от дезинфекцията. Но как да се случи, когато, отваряйки прозореца, ние вкарваме отрова? Това бе първичната мотивация да потърся решение на проблема.

С какво филтърната мрежа е по-различна и иновативна спрямо решенията срещу замърсяването на въздуха, които вече съществуват?

Борис: Истината е, че не съществуват решения за дома на достъпна цена, които не допускат мръсния въздух да влезе в помещението. Единствената опция е поставянето на много скъпа HVAC вентилационна система, която вкарва свеж въздух отвън след процес на сериозна филтрация. Но с подобни системи разполагат само бизнес сгради от най-висок клас. Една по-достъпна опция за дома са електрическите филтриращи устройства, които пречистват вече навлезлия мръсен въздух, но по-ефикасните от тях също са скъпи.

Филтриращата мрежа е достъпна и лесна за поддръжка. Съвсем спокойно може да издържи 5-10 години на прозореца, без да се налага подмяна.

Смятате ли, че технологии като Airate ще имат все по-голямо присъствие в ежедневието ни?

Ивайло: Ние много се надяваме на бъдеще, в което изобщо няма нужда от продукти като Airate. Продуктът ни е отговор към настоящето, за да можем да се справим сега.

Постоянно нарастващите вредни емисии и температурата на Земята водят до освобождаването на замърсители и алергени. Това превръща дишането на чист въздух в невъзможно и в основна причина за влошаване качеството на живот. Можем да кажем, че бъдещето вече е тук! Навън всеки носи предпазна маска. Все по-често се търсят високоефективни въздухопречистващи решения.

Човекът вече се бори за своята свобода да диша чист въздух. За целта се налага да пречиства въздуха във всяко пространство, в което прекарва по-дълъг период от време. 

Трудно ли е да се реализира бизнес начинание в България от нулата? 

България е може би най-идеалното място за стартиране на подобни рискови проекти, в които има много проучване, развойна дейност, тестване и несигурност.

У нас достъпът до правилните хора и разходите за стартиране са много по-ниски, отколкото в развитите държави. Регулациите в иновативните и научни сектори също са на много ниско ниво. Това дава поле за експерименти във всякакви научни области без сложни и скъпи лицензи, разрешителни и първоначални инвестиции по привеждане в съответствие на дейностите, екипите и съоръженията.

Освен това данъците ни са сравнително ниски и трудът все още не е толкова скъп, което е важно за стартъп. Намирането на квалифицирани кадри и учени е трудно, но все още се срещат мотивирани млади хора, които се занимават с наука и имат желание да се развиват в развойната сфера.

За съжаление, ни липсва осезаемо инфраструктурата, лаборатории, съоръжения и апаратура, която може да позволи развитието на подобни иновации в университетските изследователски центрове.

При нас най-много помогна това, че не се бяхме вглъбили в това идеята ни да стане продукт или бизнес на всяка цена. Разказвахме свободно, без да крием. Някак си по-важното беше да стане, а не толкова дали ще сме точно ние създателите и как точно ще се случи. В основата бе социалната идея.

В момента водите преговори с чешка лаборатория относно технологията зад проекта. Какво означава това за съдбата на продукта – ще можем ли да наречем Airate българска технология?

Ивайло: Преговорите все още продължават и не може да дадем категоричен отговор как ще се разпредели собствеността върху технологията. Със сигурност можем да гарантираме, че филтърната мрежа ще бъде налична за всеки български гражданин. Длъжни сме да отдадем заслуженото на нашите чешки партньори, без които въобще нямаше да повярваме, че е възможно, а още по-малко да го приведем в готов продукт. Ще продължим да развиваме продукта, като приоритет ни остават увеличаването на пречиствателната му ефективност и подобряването на въздушната пропускливост през филтъра.

Борис: Освен това обмисляме и нови приложения на продукта. В следващото поколение ще се опитаме да добавим и антимикробен слой, който да спира колкото се може повече бактерии и вируси, включително и COVID-19. Но към момента основният ни фокус е да намерим правилните партньори за дистрибуция по всички точки на планетата и да изградим сериозна мрежа за доставки. А в близкото бъдеще, защо не и производствен цех в България!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара