Успелите

BBC класира стоте истории за формиране на човешкия мироглед

Отдел "Култура" на ВВС поиска от 108 експерти от 35 държави да определят кои са стоте художествени произведения, които според тях са допринесли за формирането и шлифоването на историята и човешкия мироглед. На първо място те поставят "Одисея" на Омир.

Разпитани са различни писатели, журналисти, културолози, литературни критици, преводачи, филолози и книгоиздатели. 60% от тях са жени, а 40% са мъже. Родом експертите са от Палестина, Египет, Китай, Великобритания, Уганда, САЩ и още 29 държави от няколко различни континента. Сред анкетираните само половината припознават английския като свой майчин език.

В ВВС са категорични, че тази класация не е категорична, но е начало на една глобална дискусия върху литературните произведения и това какъв е техният ефект върху човечеството. Според тях е важно да се наблегне на въпроса защо някои истории устояват на хода на времето и как посланията, които те носят, могат да сринат границите, разделящи обществата, да вдъхновяват и да подтикват към революции, към подобряването на света.

Омировата „Одисея“ се класира на първо място в списъка. Тя е вдъхновение за множество артисти в областта на изкуството, музиката, литературата, театъра, киното. Експерти посочват именно ролята на тази епическа поема за съществено важна за създаването на днешната европейска култура. Това дава право да се твърди, че поемата е най-влиятелното и глобално художествено произведение в историята на човечеството.

След това се нарежда „Чичо Томовата колиба“ на второ място – роман, който се смята за подбудител на напрежението на американския народ, довело до Гражданската война в САЩ. На трето място пък се нарежда „Франкенщайн“ – произведението на Мери Шели, което някой експерти класифицират като първия научнофантастичен роман.

Топ 5 се допълва и от „1984“ на Оруел под номер 4 и „И всичко се разпадна“ на Чинуа Ачебе под номер 5. „1984“ е едно от най-известните антиутопични произведения, писани някога, а книгата на Ачебе разказва за колонизирането на Африка и представя в друга светлина африканците и техния бит и култура.

Ето кои са историите, влезли в топ 10:

1. „Одисея“ от Омир, 8 век  пр. Хр.

2. „Чичо Томовата колиба“ от Хариет Бичър Стоу, 1852 г.

3. „Франкенщайн“ от Мери Шели, 1818 г.

4. „1984“ от Джордж Оруел, 1949 г.

5. „И всичко се разпадна“ от Чинуа Ачебе, 1958 г.

6. „1001 нощи“ от различни автори, 8-18 век

7. „Дон Кихот“ от Мигел де Сервантес, 1605-1615 г.

8. „Хамлет“ от Уилям Шекспир, 1603 г.

9. „Сто години самота“ от Габриел Гарсия Маркес, 1967 г.

10. „Илиада“ от Омир, 8 век пр.Хр.

Пълният списък можете да видите на страниците на BBC - Culture.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара