Успелите

Edoms.com - вселената на домейните, създадена в България

Българският стартъп Edoms е първият в страната активен регистрар на домейни, акредитиран от ICANN (International Corporation for Assigned Names and Numbers). Само за 6 години компанията изгражда репутация на световния пазар и регистрира над 600 000 домейна, уау!), от които още притежава над 50 000.

Основната концепция на бизнеса до момента е т. н. Aftermarket – ценни домейни, които никога не са свободни за регистрация и се продават на значително по-високи цени. Компанията предоставя голям избор на кратки брандируеми домейни (2 до 4 символа, като 101.bg) или домейни с ценни думи (като kotki.bg) в над 100 световни разширения. Амбициите на основателите Калин Каракехайов и Методи Дързев и на водещия домейн експерт в компанията Илия Бъзлянков обаче са да навлязат и в други области на домейн индустрията.

“The Domain Universe” - така нарича себе си Edoms, известна преди като „Tool.Domains“. Зад тези думи стои повече от брандинг – освен с голям брой собствени домейни Edoms разполага и с огромни бази данни, които задвижват няколко десетки различни инструменти и услуги. 

В края на 2019 Edoms става и единственият активен български регистрар, който е акредитиран от ICANN. ICANN е неправителствена организация, създадена в Калифорния, САЩ. Тя има основна роля в инфраструктурата на интернет технологиите и до голяма степен определя как функционира системата на домейн имената. ICANN регулира компании (регистрари), които предлагат директно .com и други домейни.

Ако не броим Турция с нейния огромен пазар, на Балканския полуостров съществуваха само 4 акредитирани регистрара: 1 в България (неактивен и с неясен собственик), 1 в Гърция, 1 в Черна Гора и 1 в Словения. Поради липса на активен акредитиран регистрар в България, до момента процесът на регистриране или подновяване на домейн име се извършва чрез търговци на домейни, които се явяват посредници между купувачите и регистрарите.

Най-популярните риселъри и хостинг компании в България оперират на същия принцип като купуват домейните от световни регистрари като ENOM, Tucows и Reseller club. Това оскъпява цената средно с 2-3 лв на домейн и предвид голямото количество регистрирани домейни, струва на българския бизнес над половин милион лв. на година излишни разходи. 

В скоро време Edoms ще предложи на всички български хостинг компании максимално изгодните cost prices (цената на регистрите, например 8,13 долара без ДДС за .com на година), което ще направи домейните по-евтини за всички, без да намаля печалбата на хостинг компаниите. Също така с един посредник по-малко потенциалните проблеми (например домейни, погрешно блокирани от регистрара) са много по-малки.

В световен план ICANN акредитацията ще позволи на Edoms да се конкурира с компании като Godaddy, които менажират впечатляващите над 60 милиона домейна и редовно изкупуват огромни компании в домейн индустрията в доста съмнителен процес на монополизация. Последните покупки на Godaddy са пазарът Uniregistry и Neustar (разширенията .co, .biz и .us). Да, дори и цели разширения се купуват и продават в домейн индустрията. 

В SEO и маркетинг средите, Edoms са по-известни със своя бранд SEO.Domains – платформа с над 15 000 домейна с история и линкове. Това прави Edoms най-големият доставчик на SEO домейни в света. Списъкът с домейни се отличава също така с голямо разнообразие на рядко срещани национални разширения, до които Edoms има достъп благодарение на добре развита сложна инфраструктура от акредитации, софтуер, API-та и данни. Така че в маловероятния случай, че потрябват SEO домейни в Чили или Латвия, Кения или Финландия, най-големият доставчик изненадващо е в България, а не в сътветната държава. Seo.Domains поддържа добре и по-големи и важни държави за българския бизнес, като UK и Италия. 

В своите дейности Edoms следи бази данни с над 324 милиона активни, 650 милиона изтекли и 24 милиона изтичащи домейни и прави над 300 милиона отделни опита за регистрация на ценни домейни на месец. Тази цифра може да изглежда голяма, но компании като Dropcatch.com правят милиарди с техните над 1000 ICANN акредитации (над 50 милиона долара инвестирани само в административни такси – това е цената, която се плаща за ловенето на конкурентни .com домейни).

Именно тази постоянно нарастваща база данни и технологиите около нея задвижват колелото на българския стартъп.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

1 коментар

  1. Станислав Пеев
    2021-02-26 14:13:53 Reply

    Респект към колегите!