Успелите

Space Camp Turkey: Да отправиш поглед към звездите като истински астронавт

30 български ученици взеха участие в последното издание на учебно-тренировъчния лагер Space Camp Turkey в Измир, Турция. Лагерът се проведе от 4 до 10 юли в космическия център за деца, създаден по модела на НАСА. С интерактивни симулации, екипни състезания и вълнуващи тренировки събитието за пореден път мотивира младите хора да обърнат поглед към звездите и да поемат по кариерния път на науката и технологиите.

В следващите редове ти разказваме повече за невероятното преживяване Space Camp Turkey с помощта на бъдещата десетокласничка от ПМГ "Васил Друмев" във Велико Търново - Калина Досева. Още от малка тя проявява интерес към физиката, астрономията и математиката, който в крайна сметка я отвежда до лагера в Измир. В него Калина е отличена с медала Right Stuff за изключителни познания и постижения в областта на космическите науки.

Всичко започна, когато в детската градина ми подариха енциклопедия за звездите и Слънчевата система. И като едно малко дете, цветните картинки ми се набиха на очи и започнах да се интересувам от науката и космоса.

Това е началото на една история. Историята на 16-годишната Калина Досева от Велико Търново и досегашния ѝ път в необятния свят на точните науки.

Интересът на Калина към космоса, породен още в детската градина, се запазва и в началното училище. В първи клас тя започва да се занимава със състезателна математика, а в прогимназията вече търси начини за нейното приложение. Така Калина става състезател в олимпиадите по физика и астрономия, както и редовен участник в различни лагери и школи по точни науки през учебната година и летните ваканции.

Лагерът Space Camp Turkey

По естествен път годините натрупан опит в тези сфери отвеждат Калина Досева до Space Camp Turkey - учебно-тренировъчен лагер за ученици с интерес към космоса. Той се провежда в Измир, Турция, в един от двата обучителни космически центъра за деца в света, създадени по модела на НАСА. Калина взима участие в изданието на Space Camp Turkey от 4 до 10 юли тази година.

"За лагера научих от запознанствата си с други ученици в школите по физика, които посещавам. Имаше няколко деца, които са ходили предишни години, и те ми разказаха за Space Camp Turkey. От техните разкази реших, че ще бъде много интересно и че ще ми хареса и аз да отида, звучеше като място за мен. Те много го похвалиха и със сигурност бяха прави в това, което ми казаха", споделя Калина Досева пред Uspelite.bg.

Подборът на ученици за участие в лагера се случва чрез конкурс към Центъра за творческо обучение - основен партньор на Space Camp Turkey за България през последните 13 години. Конкурсът е за писмено или видео есе по една от три теми.

Калина кандидатства за участие още през 2020 г., когато обаче лагерът не се провежда поради пандемията от COVID-19. В есето си със заглавие "На ръба на черна дупка" ученичката обяснява какво представляват черните дупки, както и как и защо се появяват - позовавайки се на теориите на добре познати учени и физици.

Впоследствие кандидатурата за лагера преминава през препоръки от двама учители и кратко интервю по телефона, в рамките на което учениците споделят повече за интересите си и за мотивацията да се включат в космическия лагер. Подборът е сложен и изисква добра подготовка, но усилията се отплащат веднага щом стъпиш на територията на обучителния космически център в Измир.

Като истински космонавти

За Калина Досева преживяването, очаквано в продължение на повече от година, е изключително интересно и обогатяващо. Вълнуваща е учебната част от лагера, която предлага поредица от лекции и презентации на космическа тематика. Те са посветени на начина на живот извън планетата Земя, изграждането на хипотетична колония на Марс и други интересни теми. Най-интригуващата страна на Space Camp Turkey обаче безспорно е тренировъчната.

Тренировъчната част е това, което прави Space Camp Turkey специален. Те имат истински симулатори, които се използват от НАСА при тренировката на истински астронавти. Всеки един участник има възможността да се качи на всеки от симулаторите, които могат да те накарат да се чувстваш сякаш си в безтегловност. Да разбереш как астронавтите управляват космическата станция и т.н. Симулаторите са всъщност звездата на Space Camp Turkey, тъй като те поставят на мястото на един реален астронавт.

Като най-ценно и запомнящо се преживяване от Space Camp Turkey Калина определя екипната мисия, която участниците трябва да изпълнят в края на обучението. Космическият център в Измир разполага с модел на совалката "Дискавъри", в която се провежда мисия по подготвен сценарий. В нея се включва наземен екип, както и такъв, който работи в самата совалка.

Космическата мисия в последното издание на лагера е пътуване до Луната, а неин командир е именно Калина Досева.

Това предизвикателство беше много интересно, защото сближи целия отбор заедно, тъй като беше много важно да се работи в екип – много експедитивно и много бързо. Беше доста приятно, тъй като всички успяхме да се сработим и да създадем една среда на разбирателство. Мисля, че в мисията успяха също така да изпъкнат и възможностите на всеки един от участниците да комуникира на разбираем език с останалите.

Калина Досева получава медала Right Stuff

Награди и отличия

За блестящото си представяне в тазгодишния Space Camp Turkey Калина Досева е наградена с медала Right Stuff, който се присъжда за изключителни познания в областта на космическите науки. "Right stuff" е термин, използван от НАСА при тренировката на реалните астронавти, който показва, че те имат всички нужни знания, умения и качества да бъдат изпратени в космоса и да провеждат експерименти извън Земята. Това е значението и на медала Right Stuff, с който се удостоява един от 85-те участници във всяко издание на лагера. 16-годишната Калина е много щастлива, че този път именно тя е заслужила наградата.

Беше голяма изненада, защото смятам, че много от учениците, с които бях на лагера, бяха на сходно ниво като моето. Тоест хората, които решават на кого да дадат медала, имаха голям избор. Затова го приемам като голямо признание, тъй като наистина не очаквах аз да съм наградената.

С представянето си в последния Space Camp Turkey родните участници печелят още цели три отличия за екипната си работа в отбори със сериозно българско присъствие. Една от тези награди е за изграждането на хипотетична колония на Марс. Отборът в задачата трябва да разработи модел, по който да се създаде подобна колония и който да отговаря на въпросите: Кой е най-лесният начин материалите да се транспортират от Земята до Марс? А как ще се произвежда кислород? Ще има ли градина и откъде ще се набавя водата?

Друго състезание, спечелено от екип с много български участници, е посветено на изработката на значка за мисия - т.нар. mission patch. Всяка реална космическа мисия си има емблема, която представя и онагледява целта на начинанието. Мисията на българския отбор, спечелил наградата за подобна значка, е за откриването на екзопланети, които наподобяват Земята.

Третата награда за екип със сериозно българско присъствие пък е следствие от победата му във викторина на космическа тематика, в която се включват всички участници в лагера.

Какво предстои?

С новите знания и умения, натрупани в Space Camp Turkey, Калина Досева поема смело към бъдещото си развитие. Само след седмица тя заминава за лагер по висша математика, а в края на лятото й предстои и седмичен лагер по физика и космически науки.

Калина още не е решила със сигурност дали иска да стане астронавт и да полети в космоса, или по-скоро да бъде учен и да се занимава с теоретичните космически въпроси.

Размишлявала съм и по двете теми и ми звучат наистина интригуващи, но все още не съм решила. Обучението на един астронавт също трябва да лежи върху основата на инжеренството и на други точни науки, така че, за щастие, имам време да реша. Все пак да стана космонавт е детската ми мечта, както предполагам и на много други деца, така че се надявам и това да е в бъдещето ми.

Накъдето и да реши да поеме занапред, 16-годишната Калина ще се среща с нови и нови предизвикателства. За щастие, тя е любознателна, обича да научава нови неща и да надгражда вече усвоените знания и умения, а с опита си досега е показала, че е способна да се справи с всичко. Какво ѝ помага да върви напред в сложния свят на космическите науки? Вярата, че в тях е бъдещето, и погледът, неизменно вперен в звездите още от първата детска енциклопедия.

В по-дългосрочен план се надявам учението ми да продължи в чужбина и отново да е свързано с физиката, тъй като тя е моя страст. Физиката и астрономията са нещо много специално за мен. Но главната цел е завръщането ми в България.

Страната ни има много силно историческо минало в космическите науки. Ние сме една от малкото държави, които са изпращали хора в космоса. Това ми дава надеждата, че може да се случи и в бъдеще, тъй като вярвам, че България има какво да даде на своите деца.

Снимки: Център за творческо обучение

Ако и ти се интересуваш от необятния свят на космоса, не пропускай събитието "Ало, Космос! Говори България!", в рамките на което страната ни ще осъществи жива връзка с астронавти от Международната космическа станция.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара