#TrashTag: Интернет предизвикателство подтиква хората да изчистят боклука
#TrashTag наскоро се превърна в тенденция в социалните медии Instagram, Twitter и Reddit. Предизвикателството е само две снимки: първата - на замърсен район, и втората - на същия, но изчистен от хората на снимките.
Хаштаговете и интернет предизвикателствата обикновено са забавни, но това конкретно помага да се спаси планетата. Инициативата е определена като освежаващо позитивна тенденция на социалните мрежи, защото окуражава почистване на околната среда.
*Снимка на мъж, изчистил сам район в Непал
1,3 милиарда тона отпадъци се изхвърлят от домовете ни всяка година, като само между 258-368 милиона тона от тях попадат в контейнерите. 80% от всичко попада във водни басейни. Хаштагът предизвиква хората да използват социалните медии за промяна.
*Заливът на Манила, столицата на Филипините, е считан за един от най-мръсните заливи в света. На 27 януари тази година хиляди доброволци се включиха да помагат, след като беше издадена дори съдебна заповед за изчистването на района. Снимките бяха включени към популярния хаштаг.
*Семейство във Флорида дава пример на децата си.
Сегашната тенденция е подобна на #StonerCleanupInitiative, където пушачи на марихуана се предизвикваха да събират отпадъци около любимите си места за пушене през август 2018.
Някои хора участват в #TrashTag като просто взимат торби със себе си и по пътя си към работа, училище или университет събират всеки отпадък, който видят. Други показват снимки на драматичните резултати от организирани групи за почистване.
Тенденцията е най-новото доказателство как интернет може да сплотява и да променя света към по-добро.
Организацията SCUBA, която защитава животинския свят във водните басейни, решава да се включи в предизвикателството. Изчистват плажа Vình Luong във Виетнам.
Въпреки планираните 3 месеца за почистване, процесът отнема едва 10 дни. Към екипа се присъединили стотици доброволци, които улеснили и ускорили трансформацията на плажа.
Тъй като приключили с почистването по-рано от предвиденото, екипът продължил и в други райони. Според Harrie Kerley, основателят на организацията, са изчистили плажове, рифове, градове, гори, паркове и туристически дестинации, премахнали са около 150 000 кг пластмаса и са мобилизирали около 600 доброволци.
Знам, че почистването на плажове е последното нещо, което може да помогне да се опази океана, че трябва да се борим с проблема заедно с правителствата и бизнес компании. - казва Harrie. - Но това показа колко много хора са готови да предприемат нещо. Хората искат промяна.