UV лампа, изобретена от великотърновски учени, убива микроби и вируси
Създателите на лампата твърдят, че тя е способна да убива различни микроби и вируси, а едно от най-мощните ѝ свойства е това да помага в ранните етапи на зараза с COVID-19.
Лампата е дело на великотърновските учени Петко Ганчев и Марин Млеченков, които твърдят, че благодарение на качествата на ултравиолетовите лъчи устройството може да убие вируси и микроби още преди те да са достигнали до носоглътката.
Бактерицидната лампа, освен за лечение на различни сезонни вируси, може да се използва и като превантивно средство срещу коронавируса още преди той да е навлязъл в белите дробове, а на лечение с нея могат да бъдат подлагани както възрастни, така и деца.
"Получаваме индуктивно захранване на лампата и се йонизира газът, който е вътре, в самата лампа, и тя започва с ултравиолетова светлина да свети в целия обем.
При това положение, всичко, което е тук - в гърло, в носоглътка, всичко това нещо се облъчва. Ако човек се облъчи днес и утре и срещне болен, съвсем слаба част от вируса ще му въздейства", казва Петко Ганчев в интервю пред bgonair.
Лампата е с малки размери и има защитен пръстен със захапка, който предпазва устройството да не се счупи при захапване, както и възможност за регулиране колко навътре да проникне в гърлото спрямо това дали ще се прилага на голям или на малък човек.
Създателите допълват, че лампата е способна да унищожи бактериите в устата само за седем минути, а ултравиолетовата светлина няма да има странични ефекти върху човешкия организъм.
Към изобретението е проявен интерес и от Шанхайския университет, а процедурата по неговото патентоване е вече в ход.
Снимков материал: БНТ