Успелите

Атанас Димитров, Sea Harmony: Иновацията ни може да даде на света нещо значимо и революционно!

Днешното интервю ни среща с екипа на Sea Harmony само седмица след тяхното участие на TEDxTalyana. С нас говори Атанас Димитров, партньор в Sea Harmony. Завършил е корпоративни финанси. С Арман Саркисян, създател на ORTO технологията и основател на Sea Harmony, с когото представиха компанията на TEDx, работят заедно вече четвърта година по реализирането на мисията ѝ.

Каква беше твоята мотивация да приемеш поканата за TEDxTalyana и защо смяташ, че събитието е важно за развитието на града?

Като част от варненската общност искаме да участваме активно в процеса на създаване на една по-добра градска среда и да дадем гласност на глобалните проблеми, които ни засягат и на местно ниво.

TEDx е една от най-престижните платформи за разпространяване на смислени идеи в света и за нас е чест, че бяхме поканени. Вярваме, че имаме какво да кажем и се радваме, че представихме нашата ORTO (Ocean Reef-Tower Oases) технология като добър пример.

Каква е темата, която засегнахте, и какво послание отправихте към аудиторията?

Темата ни е „Морето – поредна катастрофа на човечеството или възможност за Живот?“. Искахме да обърнем внимание на дълбочината на някои глобални теми, които въпреки голямата ни информираност, остават неосъзнати.

Например абсурдният факт, че населението на Земята нараства с 225 000 души на ден, което прави 7 млн. на месец или 80 млн. на година. Всичко това е за сметка на унищожаване на всички други диви обитатели на планетата, чиито популации са намалели, забележете, с 2/3.

Проблемите на планетата се случват вследствие на икономическата ни дейност и единственият начин да имаме шанс за устойчиво бъдеще според нас е промяна в самата икономика - към синергия с природата.

Няма как чрез малки екологични проекти да постигнем необходимия глобален обрат. Единствено индустриалният мащаб и реализирането на положителни приходи може да впрегнат достатъчно ресурси, които да решат истинските проблеми на планетата. Бизнесът трябва да допринася с положителен природен отпечатък, вместо с отрицателен. Засега това постигат, доколкото знаем, само още два бизнеса - пчеларството и отглеждането на морски водорасли.

Нашата компания Sea Harmony е разработила ORTO – иновативна технология, функционираща, подобно на кораловите рифове, за офшорно отглеждане на интегрирани аквакултури без отхранване. Това е мултисекторно решение, което дава повече на екосистемите, отколкото им отнема, с множество ползи за хората и планетата.

Какво смяташ, че липсва на предприемаческата екосистема у нас, за да бъде постоянен източник на световни иновации като Sea Harmony?

Понеже сме в стартъп средите, смеем да твърдим, че значими иновации в България има. Те са както в дигиталния, така и в реалния сектор. Забелязваме, че започва едно сдружаване между стартъп компаниите и други заинтересовани лица, които, излизайки с общи теми и глас, допринасят много за предприемаческата екосистема.

Събития като InnoWave, които правят Варна още един център, който събира международни инвеститори и местни компании. Резултатът е налице, но всички ние трябва да бъдем проактивни и да сме действащите.

Вие сте пример, че можеш да правиш успешен стартиращ бизнес и без да си базиран в София. Какви ползи носи това да си извън столицата? 

Първо, ние сме иновация, свързана с морето, която революционизира аквакултурния сектор. Ще ни бъде трудно да управляваме бизнес от 500 км (смее се). Смелите компании, които искат да развиват бизнеса си тук, могат да открият повече предимства спрямо концентрирането на човешки ресурс и иновации само на едно място – София.

Варненската стартъп общност трябва да работи за дефиниране на тези предимства – менторски и акселераторски програми, общи работни пространства, олекотена администрация, улеснен достъп до финансиране и др., за да може стартъпите да не мигрират, а да остават тук, където да създават работни места и добавена стойност за града.

Разкажи ни малко за развитието и бъдещите планове на Sea Harmony.

Основната ни цел е да създадем първата аквакултурна ферма от рифов тип по ORTO технологията. Първата крачка за това е да изградим новия си цех за серийно производство. Тази година успешно завършихме проект по Фаза 1 на Хоризонт2020, като сме едва десетият български проект, одобрен някога от ЕК.

До края на годината ще подадем проект по Фаза 2, което би ни осигурило нужните финанси да изградим фермата на първи етап. Все още не сме приели партниране с Venture Capital фондове, но разбира се, сме отворени за разглеждане на всякакви предложения. 

Опиши ни България на своите мечти. 

България, от която приятелите и колегите ми не бягат.
България, в която тези, които са навън, биха се върнали.
България, в която си достатъчно свободен и никой не може да погази изконните ти човешки права.
България, която е равноправна с другите си европейски партньори.
България, която не чака някой да ѝ дава, а напротив, тя да бъде действаща и двигател на промяната.

Вярваме, че нашата иновация може да даде на света нещо значимо и революционно както в сектора на аквакултурите, така и да допринесе за връщането на живота в нашето море.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара