Успелите

Българин с принос за създаването на език за програмиране на квантови компютри

Мартин Вечев, професор в Швейцарския федерален и технически университет в Цюрих, е лидер на екип, който разработва първи по вида си език за програмиране на квантови компютри, наречен Silq.

Silq се отличава от другите езици за програмиране на квантови компютри, защото е направен с цел да е удобен за употреба. Освен това той е много по-сбит от предхождащи езици. Тези две неща, макар и много необходими за един език за програмиране, не са най-ценното в Silq.

За да може да се разбере какво е това качество, с което Silq разполага, трябва да е ясно как се различава квантовият компютър от нормалния компютър. Както може да се очаква от нещо, в чието име се помещава думата "квантов", преимуществото на квантовите компютри е времето. Не директно, но времето, което човек ще изгуби, когато използва квантов компютър, за да направи някаква сметка, е много по-малко от времето, което ще е необходимо за един нормален компютър.

Начинът, по който се програмира на квантови компютри обаче, е по-различен от този на нормалните компютри. Докато в програма, написана за нормален компютър, щом бъдат направени няколко проверки, не се очаква да има изобщо каквито и да било заплитания или неизправности, то при квантовия компютър не е точно така. Квантовите компютри създават временна информация, която се използва за едно нещо и след това се изтрива - това се случва и при нормалните компютри - обаче при квантовите, които извършват множество изчисления едновременно, има вероятност тази временна информация да се използва в друго изчисление, в което тя не е необходима, защото процесът се извършва едновременно с други.

Този проблем се е решавал досега с писането на повече код, който се е занимавал с изтриването на тази информация и ограничаването на случаите, в които тя бива използвана. Обаче колкото по-сложни са условията в даден код, толкова по-неясни и трудни за променяне стават те. Именно тук се намесва Silq. Той има вградена функция, която автоматично се справя с този проблем.

За разлика от предхождащите го езици за програмиране на квантови компютри, Silq разполага с качества, които го правят много по-сходен с обикновените езици за програмиране.

Мартин Вечев, роден в София, е съосновател на Deepcode – начинание, използващо изкуствен интелект за програмиране, и ChainSecurity, начинание за автоматизация защитата на децентрализирани системи. Учил е в Кеймбридж и Университета "Саймън Фрейзър" в Канада.

Мартин Вечев представя Silq на PLDI 2020 и е позитивно настроен, че езикът ще бъде основа, върху която да могат да стъпят бъдещи езици за програмиране на квантови компютри, стига и други екипи да започнат да използват качествата му.

Източници:
twitter.com
www.sri.inf.ethz.ch
sciencedaily.com
Silq: A High-Level Quantum Language with Safe Uncomputation and Intuitive Semantics

Снимка:
ethz.ch

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара