Успелите

България в центъра на вниманието: германци учат български и четат български приказки!

*Превод от: www.mittelbayerische.de

Тазгодишното издание на проекта „Седмица на Европа“ в Регенсбургския университет, Регенсбург, Германия е посветено на ... България. Между 9-и май – 16-и май т.г. студенти, служители и гости в университета имаха възможността да се запознаят със страната ни – от политика до литература, култура и кухня. Събитието се проведе под мотото „А вие познавате ли България?“. Студенти от центъра „Изток - Запад“ към университета подготвиха разнообразна програма, за да представят възможно най-много аспекти от природата и културата на страната.

Началото на поредицата от събития бе на 9 май, символично свързвайки проекта с България и Европа. Честта да открие този проект бе на българския фотограф Николай Пандев. Пандев е един от малцината български фотографи, чиито снимки са публикувани в списанието National Geographic. На изложба в централната библиотека на университета са представени негови творби - част от които са и между публикуваните в известното списание. Поразителните с красотата и въздействието си снимки на природни пейзажи, архитектура и портрети на хора докосват сърцето и душата и пренасят наблюдателя в един малък рай на Земята.

На снимката - творба на Николай Пандев, част от въпросната изложба. Снимката е наречена "Красота в покрайнините на Европа".

Изложбата е последвана от официална среща-дискусия между заинтересовани от теми, засягащи България в Европа и българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018, и български политици, журналисти, както и представители на немско-български общества.

От началото на проекта до 11 май включително български национални ястия се предлагаха във веригата студентски столове „Менза“.

На 10 май българите в града представиха народни танци, приказки и легенди и свързаните с тях обичаи – същността на българщината се крие точно тук. Това събитие цели да привлече най-малките слушатели – децата, и да представи една непозната за тях култура по най-достъпния начин – чрез истории за триглави лами, скрити съкровища, смели юнаци, самодиви и мъдри вълшебници. По-късно същия ден е представен и филма „Маймуна“ на режисьора Димитър Коцев – Шошо от 2016, който е част от инициатива за медийна подкрепа на българското съвременно кино.

12 май бе ден за българска литература – в рамките на поредицата от събития, посветени на страната ни,  бе организирано литературно четене в Градската Библиотека в Регенсбург. Мотото е „Граждани на Регенсбург се срещат с България“ и идеята бе както изтъкнати членове на обществото като политици, директорката на театъра в града, местни признати поети и културни дейци, така и професори по литература да се запознаят с български поети и писатели – естествено, преведени на немски. Между гостите бе и кметицата на града Гертруд Малц-Шварцфишер. Избраните книги включваха както романи и сборници с приказки и разкази, така и стихосбирки.

На 16 май на заинтересованите бе дадена възможност да научат няколко кратки думи и фрази от сложната лексика на езика, или поне да чуят колко „хубост, мощ се крие в речта [му] гъвкава, звънлива“. Курсовете бяха отворени за всички студенти, учещи в университета, и представиха красноречиво, макар и накратко, богатството на езика ни.

Основни теми на поредицата от събития бяха актуални такива като е- и имиграция, солидарност, междудържавни и междучовешки отношения. Интересното в този проект бе вниманието, отделено на страната ни, и положителното отношение към нея. Щом германци организират „Българска седмица“ и се интересуват от нас и това, което имаме като наследство, значи, за нас остава само да направим така, че все повече и повече хора да разбират за нас. И този процес започва от всеки един от нас!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара