Успелите

Българските пещерни спасители се завърнаха от Турция след тежка спасителна операция

При сложна спасителна операция, нашите пещерни спасители участваха в изваждането на тежко болния американски спелеолог Марк Дики от пещера в Турция. Българите бяха разположени в най-дънните части на пещерата на дълбочина между 900 и 1040 метра.

Всичко започва на 2-ри септември, когато Дики изследва пещерата “Морджа” и на дълбочина от 1250 метра получава кръвоизлив в стомаха. Екип от 190 експерти от България, Италия, Полша, Унгария, Хърватия и Турция, сред които лекари, парамедици и опитни спелеолози взимат участие в спасяването му. Спасителите се спускат на сериозната дълбочина и извършват кръвопреливане. Пренасяли са носилката с пострадалия през тесни проходи, а по пътя са спирали във временни лагери, където са му оказвали медицински грижи.  

След повече от седмица живот в пещерата “Морджа”, спасителите успяват да извадят американския учен. В сложната мащабна операция участват 19 българи. Именно български екип сваля банки с кръв за пострадалия на хиляда метра дълбочина. Български лекар и парамедик придружават Марк Дики, докато го изнасят с носилка от пещерата.  

В официалната Фейсбук страница “Пещерно спасяване, нашите герои, участвали в акцията, споделят и за лагерите в пещерата. За да стигнат до лагера на -1040 метра е трябвало да преминат през два други лагера, един на -500 метра и един на -680 метра (Morca beach). Първият лагер бил стационарен, а вторият са го изградили българската група.  

“На лагер -500 имаше 2 палатки за 8-10 човека. На -680 палатката беше само една за 4 човека. Често се налагаше много повече спасители да нощуват. На -1040 също имаше 2 палатки за общо 8 човека, но едната винаги се пазеше за Марк и медицинския екип. Течащата вода на всичките тези места е силно замърсена и се налага да се преварява и хлорира.”, споделят спасителите на Фейсбук страницата.  

“Лагерите под земята рядко са 5 звездни - няма топлина, няма тоалетни, няма лично пространство. Седиш с мокрите дрехи и чакаш да се освободи спален чувал за да се стоплиш. За съжаление имаше прекалено малко места за всички нужни спасители, което правеше почивката доста трудна.”, допълват още българските герои

40-годишният Марк Дики е член на международен изследователски екип, проучващ пещерата Морджа в Южна Турция, която е третата по дълбочина пещера в страната. В момента състоянието му е стабилно и е откаран с хеликоптер в турска болница, където се възстановява. 

"Удивително е да бъда отново над земята. Бях под земята по-дълго от очакваното с неочакван медицински проблем. Единственото, което мислех в пещерата беше - ще живея ли? Реакцията на турското правителство беше бърза. Какво да кажа? Спасиха живота ми", каза Марк Дики. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара