Успелите

Българският принос в успешната мисия на слънчевия платноход LightSail 2

Изключително сме горди, че можем да споделим с вас за успеха на слънчевия платноход LightSail 2 – една разработка на неправителствената организация Планетарно общество (The Planetary Society), най-голямата организация в света с идеална цел, подкрепяща космическите изследвания. В осъществяването на тази експериментална мисия взема участие и нашият сънародник авиоинженерът Светослав Петров, който специално за Uspelite.bg се съгласи да разкаже повече за този важен проект, който по всичко изглежда, че ще се окаже от изключително голямо значение за човечеството.

LightSail 2 е космически апарат с размери 10 × 10 × 30 см, състоящ се от две платна с дебелина едва 4,5 микрона (по-тънки от човешки косъм) и модул с контролни системи, сензори и камери. Неговата цел е да докаже, че е напълно в границите на възможното малки спътници без тонове гориво, а само с помощта на платна, задвижвани от слънчевата енергия, да преодоляват космически пространства като бъдат успешно управлявани от Земята. Апаратът е оборудван с голяма огледална повърхност, в която, идващите от слънцето фотони, се сблъскват, отдавайки му част от енергията си като по този начин му осигуряват движение напред. Специфичното тук е, че слънчевите платна ускоряват по-бавно, но за сметка на това постоянно, което означава, че на теория е възможно да развият невероятни скорости.

Сн.1. Успешно разпънатото платно на LightSail 2

През 2015 г. Планетарното общество пусна в тестови полет устройството LightSail 1, което, независимо че имаше известни затруднения със софтуера и батериите, успя да разгърне платното си. Днес обаче с LightSail 2 се отива далеч по-напред в науката, тъй като корабът излезе на още по-висока орбита преди да отвори сребристото си платно от 32 м². А това на практика означава по-малко атмосферно съпротивление, така че апаратът ще може да плава със слънчева светлина в продължение на цяла година.

Представяме ви интервю със Светослав Петров, създател и CEO на Frankfurt Aerospace Systems, вицепрезидент на авиационна IT фирма, доцент и бивш инженер в немски авиокомпании:

Г-н Петров, разкажете като начало малко повече за себе си на читателите ни. С какво се занимавате?

По образование съм машинен инженер, дълги години съм работил за авиокомпании като инженер по поддръжка на летателните машини. В момента движа компания за авиационен софтуер, която основах преди около 8-9 години. Учил съм и ракетно инженерство и съм космически ентусиаст (и не само!). Затова от няколко години съм член на Планетарното общество.

Къде и как е разработен космическият кораб LightSail 2 и няколко думи за Вашата роля и сътрудничество по проекта?

Корабът е проект на Планетарното общество, съосновател на което е великият Карл Сейгън. Ръководи се от американския учен Бил Най и обединява представители на над 100 държави.

Решихме да изпратим кораб, с който да изпробваме една романтична технология, а именно да „плаваме” в космоса на слънчеви лъчи. За целта събрахме около 7 млн. долара собствени средства, както и дарения от хора извън организацията, които изявиха желание да подкрепят проекта ни.

Различни организации бяха натоварени със задачите по построяването на сателита, създаването на софтуера му, изстрелването и насочването му. Ето и техния списък: Spacecraft design and construction: Stellar Exploration, Inc. Lead contractor for integration and testing: Ecliptic Enterprises Corporation LightSail testing facilities and mission control: Cal Poly San Luis Obispo Ground stations: Cal Poly San Luis Obispo, Georgia Tech, Purdue University, Kauai Community College Contractors: Boreal Space, Georgia Tech, Purdue, Aquila Space, NXTRAC Additional support: Air Force Research Laboratory, UCLA, Utah State.

Корабът бе изведен в орбита на борда на най-мощната ракета в света Falcon Heavy на космическата компания SpaceX. По думите на Елон Мъск именно по време на най-сложната мисия в историята на ракетостроенето! Макар огромна част от информацията да е свободно достъпна в интернет, ние като членове на Планетарното общество имахме моментален достъп до всеки един етап от мисията. Това включва телеметрични данни, снимки, диаграми и други. Най-важните от тях могат да се намерят на моята фейсбук страница, тъй като съм ги публикувал почти моментално след като съм получил достъп до тях.

Имахме дори един неприятен момент, в който не бяхме сигурни дали мисията нямаше да се провали. Но за щастие нашите mission controller-и успяха да я спасят.

Сн.2. Доказателството, че корабът е вдигнал орбита

Какво ще бъде значението на тази мисия в световен мащаб?

Този проект е една мисия на човечеството. Като членове на Планетарното общество ние обединяваме финансови и технически ресурси от цял свят за благото на всички ни. Основната задача на нашата организация е да образоваме всички за изследването на Космоса и да запалваме нови и нови поколения да се ориентират към така наречените STEM специалности, за да може да имаме все повече технически иноватори, учени и инженери.

Затова и нашите данни ще са достъпни за всички организации, като например НАСА, за да могат те да ги използват за провеждането на техните мисии. Така вече доказаното маневриране на космически апарат в Космоса, ще може да се разпространи по-бързо и лесно за благото на цялото човечество.

Другата основна цел на организацията ни е да лобираме пред (на първо място) американското правителство за определени космически мисии. Знаете, че космическите технологии ни помагат ежедневно тук на Земята и с тяхното развитие сателитите стават все по-малки като размер, следователно по-лесни за изстрелване, но имат два проблема - бидейки малки, те не разполагат с място за двигатели и резервоари с гориво за коригиране на орбитите им и освен това горивото им свършва в даден момент. Нашата технология помага за решаването на тези проблеми. Също така, с метода на задвижване на нашия кораб, се откриват и нови възможности за пътуване до комети и дори до други звезди като се използва единствено слънчевата светлина.

Сн.3. Снимка на планетата ни от 700 км височина

Корабът ще лети още около година в Космоса, какво очаквате да научите като изследователи за това време преди той да се върне в атмосферата на Земята?

Мисията ще изпробва рафиниране на "платноходството" с космически кораб, докато перигеят (най-ниската част на орбитата) не се доближи толкова до атмосферата, че платното не започне да сваля апарата и той постепенно да изгори в атмосферата. Това ще бъде и краят на мисията, но дотогава ще натрупаме още повече знания и опит за това как да управляваме подобни апарати. И като казвам ние, през цялото време имам предвид човечеството.

Надявам се да стана свидетел (и участник) на това, което следващите 50 години на постоянно търсене на границите на възможностите ни ще донесат.

Има ли и други българи освен Вас в екипа на мисията?

По отношение на българското участие искам да кажа следното - не са ми известни други членове на обществото ни от България, но това не значи, че може би няма. В България има подобни общества, които дискутират напредъка в науката и в космическите технологии и допринасят за гореспоменатата цел на национално ниво. Радвам се, че съм част и от тях.

И за финал какво бихте искали да споделите с нашите читатели?

Може би това, че Артър Кларк (един от хората, заради които съм това, което съм) предлага идеята още през 60-те години на XX век. Карл Сейгън (съоснователят на обществото ни и считан за първия science communicator) я предлага за реализиране през 70-те години и едва ДНЕС я постигнахме на практика. И то с името на сина ми Даниел на борда.

По този повод проведох един забавен разговор с Дани, който е на 4 годинки и половина. Когато му казах, че името му е пристигнало успешно в Космоса (което го прави вероятно първото българско дете с име в Космоса), той ми отговори, че сега си го иска обратно и да съм го свалил веднага!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара