Безплатни прегледи при вродени сърдечни малформации за пълнолетни пациенти
Пациентите с вродени сърдечни малформации ще могат да получат безплатна консултация в седмицата на отворените врати, която се организира от Експертния център по вродени сърдечни малформации при Националната кардиологична болница.
За пръв път Експертният център организира безплатни прегледи за пациенти над 18 години, които ще се състоят от 10 до 14 февруари. Детските кардиолози нямат правото да проследяват своите пациенти след пълнолетие, а при тях често се налага да се следи състоянието им до живот. След навършването на 18 години около 60 на 100 от хората с вродени сърдечни малформации не се проследяват достатъчно добре.
Проф. Маргарита Цонзарова, консултант към Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница, заяви, че проблемът с пациентите, навършили 18 години, наистина е голям и е установено, че голяма част от тези пациенти не се проследяват, както е необходимо. Точно това е причината заедно с ръководителя на клиниката проф. Кънева и проф. Гочева да отворят врати за пълнолетни пациенти.
В Предаването "Хоризонт по обед" проф. Цонзарова добави, че пациентите, които са навършили пълнолетие, омаловажават здравето си и мислят, че вече са здрави, след което спират да ходят на лекар. Честотата на вродените кардиопатии не се е променила нито в Европа, нито у нас. От 8 до 10 на 1000 се раждат с вродени кардиопатии, а броят при възрастните не е ясен.
Хората с вродени сърдечни заболявания, независимо дали деца, или възрастни, боледуват по-често от грип, който при тях протича усложнено.
Седмицата от 7 до 14 февруари е определена като Седмица на осведоменост за вродени сърдечни заболявания. Тя се отбелязва ежегодно в страни от цял свят и е с цел да информира за вродени сърдечни малформации, които са най-честият вроден дефект по света. Хирургията много често не е възможност за лечение на вроден сърдечен дефект и това означава, че е състояние, което ще изисква медицинска намеса през целия живот. Най-честите видове сърдечни дефекти са стеноза на аортната клапа, пълен дефект на атриовентрикуларния канал, белодробна клапна стеноза и други.