Бизнесът поема ангажимент за образование от XXI век – включи се и ти!
На 30-ти януари в София беше представен Националния план на България по Европейския пакт за младежта от председателя на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН, Огнян Траянов. Специален гост лектор на събитието беше г-н Жак Спелкинс, член на борда на CSR Europe и директор КСО дейност на най-голямата френска газова компания ENGIE. Също така през деня различни личности, сред които представители на висши учебни заведения, неправителствени организации, компании представиха добрите примери за колаборации между бизнеса и образованието.
"Светът се променя, младите се променят, образованието се променя, бизнесът също. Младите хора очакват работата им да има смисъл, да носи ползи и за обществото.", заяви г-н Жак Спелкинс по повод подписването на Националния план за действие в изпълнение на Европейския пакт за младежта.
Пактът за младежта е инициатива на най-голямата европейска бизнес мрежа на отговорния бизнес, CSR Еurope, и Европейската Комисия и цели да подобри възможностите на младите хора за работа чрез създаване на бизнес-образователни партньорства и осигуряване на нови стажове или възможности за първа работа. Това партньорство е новата норма на поведение в Европа. Бизнес лидери и образователни институции от Съюза създадоха над 23 000 партньорски проекти, а смислените чиракувания, стажове и стартови работни позиции са вече над 160 000 в Европа.
Националният план за действие предвижда 8 приоритетни области на работа, концентрирани върху:
- Подобряване качеството на образованието;
- Подготовка на учители;
- Активно включване на компании и родители в управление на образователните институции;
- Персонализирано образование;
- Ранно професионално ориентиране за всяко дете.
Българският документ е един от приетите 24 национални планове, а участниците излязоха пред Европейската комисия с 3 общи предложения за нови политики:
- Да направим партньорството между бизнеса и образованието новата норма.
- Да направим обучението и стажуването равен избор за всеки.
- Да развиваме предприемачеството, предприемчивостта и социалните умения на всички образователни нива.
Планът е покана за партньорство и съвместна работа, призив към всеки заинтересован. Огнян Траянов, председател на Българската мрежа на Глобалния договор на ООН сподели:
Отговорният бизнес е сила за добро - неговата роля е да бъде иновативен не само в услугите и продуктите, които предлага, но и да работи в полза на обществото, като успява изпреварващо да разпознае предизвикателствата, да търси, инвестира, експериментира и предлага решения.
Като първи стъпки в реализацията му той посочи основния ни подход, а именно да работим с браншовите организации, които да разпознаят кои са ключовите професии за тях, за техния бранш, да насочат усилията си с професионалните организации и заедно да работят с подрастващите – да привлекат интереса, да спечелят доверието към тази професия и след това вече да помогнат за правилна подготовка и изграждане на специалисти.
Досега 27 са първите български организации, които са приели Националния план за действие в изпълнение на Европейския пакт за младежта. В края на събитието те получиха грамоти.
Всеки заинтересован да се включи по осъществяване на едно или повече от действията включени в Националния план, може да заяви своята готовност, попълвайки онлайн форма ТУК.