Близо 14 тона пластмасови отпадъци за рециклиране бяха събрани в „Книги за смет“!
Близо 14 тона пластмасови отпадъци бяха събрани и предадени за рециклиране от проведеното седмо издание на кампанията „Книги за смет“! Двойно повече граждани в сравнение с миналата година се включиха в инициативата и предадоха големи количества пластмаса.
В предишна статия информирахме за идеята на инициативата, а именно - получаване на книга по избор срещу предоставен килограм пластмаса. Тази година „Книги за смет“ се проведе в пет града, където за първи път е имало по два пункта за събиране на пластмасовите отпадъци и раздаване на книги.
„Във всички градове имаше голям интерес към кампанията. В Бургас например тази година бяха изключително активни. През последните години в Пловдив и Велико Търново броят на контейнерите за разделно събиране на отпадъци значително нарасна и там се рециклират огромни количества пластмаса на година“, коментира Марияна Добрянова, която е сред организаторите на „Книги за смет“, за Дневник.
Във Фейсбук страницата на кампанията организаторите споделиха точна информация на събраните количества пластмаса.
София - 4.6 тона
Велико Търново - 2.9 тона
Пловдив – 2.8 тона
Бургас - 2.5 тона
Стара Загора – 1.1 тона
Това е с над 2 тона повече събрани пластмасови отпадъци в сравнение с миналата година, когато те са били приблизително 11,5 тона.
Въпреки че в миналото инициативата е привличала хората с безплатните книги, които се раздават, организаторите споделят, че напоследък се наблюдава все повече желание у хората да опазят околната среда.
Марияна Добрянова добавя, че една от основните цели на „Книги за смет“ е да покаже на децата колко е важно да се отнасят отговорно към природата и да я пазят. Затова е щастлива, че най-голямата част от посетителите са били семейства.
Събирането на отпадъците тази година се случваше край верига супермаркети, включена в инициативата. Решението за това е логично, тъй като това е мястото, където се осигурява и употребява най-голямо количество пластмаса. В бъдеще организаторите планират да информират хората как да избягват употребата на пластмасови изделия.
Снимка: Фейсбук страницата на „Книги за смет“