Бум на бебета горилчета в горите на Уганда
Наскоро Ви разказахме за големия брой новородени слончета в Кения. От началото на пандемията тяхната популация значително се е увеличила, а добрите новини от Африка продължават. Угандската агенция за дивата природа съобщи за безпрецедентна раждаемост при планинските горили през тази година.
Пет бебета горили са родени за шест седмици в Национален парк “Бвинди” в Уганда. Планинските горили са едни от най-силно застрашените от изчезване видове на планетата. През миналия век тяхната популация е почти минимална, тъй като засиленото бракониерство, болестите и посегателствата от хората се отразяват отрицателно на вида.
През 2018 година вследствие на множеството патрули срещу бракониерите и мерките за опазване на горилите видът бе премахнат от списъка за критично застрашени животни на Международния съюз за опазване на природата. Към днешна дата планинската горила се счита само за застрашен вид, с малко над 1000 съществуващи.
Тя обитава определени защитени територии на Демократична република Конго, Руанда и Уганда. Среща се и в планинския масив Virunga Massif, където се срещат границите на трите държави.
Заради разпространението на Covid-19 туристическите обиколки в природния парк бяха прекратени, тъй като планинските горили са предразположени към респираторни заболявания, подобно на човека. Причината за мерките към туристите е свързана с опазване на застрашения вид.
В Национален парк “Бвинди” живеят около 400 горили в 10 семейства.
От агенцията коментираха последното раждане, съобщава BBC:
“Семейството горили Рушегура приветства поредното сладко подскачащо бебе горила.“
От месец януари тази година родените горили са общо седем. Миналата година раждаемостта на планинската горила е била изключително ниска - родените горили са били едва три.