Бяла магия: Ще строят музей на калоферската дантела
''Бялата магия'' - така наричат в подбалканския град емблематичната красива калоферска дантела. Кметът на Калофер Румен Стоянов обяви, че в родния град на Христо Ботев ще бъде създаден музей. Пред Радио „Фокус“ той уточни, че най-подходящото място за музея е сградата на информационния център в града.
В тази връзка предстои да бъде входирана докладна записка в община Карлово, за да бъде отпуснато финансиране за ремонт на сградата.
„Освен емблематичната калоферска дантела, в бъдещия музей ще се показват експонати, свързани с традициите и обичаите в региона“, допълва Стоянов.
Кметът е на мнение, че за реализация на проекта ще е необходимо и държавно финансиране. Той припомни, че всяка година на 15 август се провежда превърналия се в традиция за града празник на калоферската дантела.
По време на тазгодишното 18-о издание жителите и гостите на фестивала имаха възможност да наблюдават демонстрации по плетене на калоферска дантела, както и да се включат в базар на открито в парк „Ботева градина“.
Обичаят по изработката на калоферската дантела е на повече от 100 години. Той носи на града голяма слава след Освобождението. Наричана „бялата магия“, дантелата е едно от най-фините женски ръкоделия, съхранено и до днес, което е осигурявало в миналото прехраната на калоферки.
Калоферската дантела се плете върху цилиндър, направен от плат и напълнен с пресовано сено или дървени стърготини, който е закрепен на специален статив. Използват се малки совалчици от клен, орех или бук, които представляват мънички вретенца с намотани конци.
Традицията се пазела строго, а занаятът се предавал от майка на дъщеря и от баба на внучка. В общото дело се включили и мъжете, които изработвали от дърво совалките, необходими за плетенето на дантелата.
Калоферската дантела се развива на базата на брюкселската, но различното при изработването на нашата е включването на елементи от природата – рози, лалета, слънчогледи, еделвайси, житни класове и животни. Именно тези фигури ѝ придават типично български облик и я отличават от именитата ѝ европейска посестрима.
През 1910 г. в Калофер се открива първото и единствено в страната ни Дантелено училище „Трудолюбие”. Училището е с двугодишен курс на обучение и се издържа от Калоферското общинско управление, Калоферската дружба в София и Женското дружество „Просвещение” в града. В това училище са получили знания и професионални умения в създаването и изработването на совалков тип дантела около 1 800 жени и момичета.
В годините от създаването на Дантеленото училище до Втората световна война дантеленото производство носи значителни приходи, както за самите плетачки, така и за Калофер и допринася за стопанското му развитие. През 1935 г. Дантеленото училище е закрито. Изработването на дантелите се пренася изцяло в домашни условия. Умението за създаване и плетене на дантелите се предава от майка на дъщеря, от баба на внучка.
През последното десетилетие, интересът към калоферската дантела отново се възражда. От 1999 г. ежегодно, на 15 август в деня на големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, се провежда Празникът на калоферската дантела. В него взимат участие плетачки на совалкова дантела от цялата страна, а също и гости от Англия, Шотландия и Белгия.