Доброто от деня - 10.12.2021 г.
В днешния бюлетин на "Доброто от деня" екипът на "Успелите" ви среща с русенския златен и бронзов медалист - Ангел, Русев, който представя страната ни на световното първенство по вдигане на тежести в Узбекистан. Също така ще ви споделим кои са победителите от тазгодишния конкурс за научна стипендия "За жените в науката" и доколко е развито мястото на жената на научната сцена в България. Докато сме още на темата за науката - Фондация Биоразнообразие ще окаже финансова подкрепа за студентски дипломни работи в областта на климатичните промени. За финал ще ви срещнем и с българските ученици, които спечелиха златен медал от първата международна олимпиада по наука и изкуство в Иран и как българският възрожденски град Копривщица бе избран да участва в инициативата „Най-добрите туристически селища“.
Злато и бронз за Ангел Русев на Световното първенство по вдигане на тежести
Ангел Русев спечели бронзов медал още в първия ден на световното първенство по вдигане на тежести в Ташкент, Узбекистан. Българинът се състезава в категория до 55 килограма и се изкачи до почетното трето място, събирайки двубой от 254 килограма.
20-годишният български спортист, който по-рано тази година завоюва европейската титла в Москва, спечели и златен медал в изтласкването с 144 килограма. На второ място се нареди Мохамед бин Касдан от Малайзия (142 кг.), а третото място в тази категория взе Арли Чонтей от Казахстан (142 кг).
Повече за успеха на българския спортист може да прочетете ТУК.
Програмата "За жените в науката" отличи три български учени
"Всички знаем колко трудни и предизвикателни бяха последните две години и как те доказаха колко много светът има нужда от наука и колко е важна нейната роля за развитието - нашето и на обществото. Затова съм особено щастлива, че днес имаме възможност, макар и в по-тесен кръг, да почетем не три, а цели шест прекрасни жени учени.” - каза Ваня Панайотова, генерален директор на L'Oréal за Югоизточна Европа и България, по време на церемонията по награждаването на тазгодишните стипендиантки в програмата на Международната инициатива "За жените в науката".
Доц. Ина Анева, д-р Мария Калапсъзова и Нина Стоянова-Нанкова са тазгодишните носителки на националната стипендия „За жените в науката“ за България, която е в размер по 5000 евро и се предоставя на наградените в подкрепа на тяхната научноизследователска дейност, за да осъществят своите научни идеи.
Националната стипендиантска програма е част от глобалната програма на L'Oréal-ЮНЕСКО "За жените в науката", създадена, за да отличава и подкрепя жените, чиито постижения допринасят за развитието на науката, както и за да осигури стимул и подкрепа на обещаващи млади жени учени със значими изследователски проекти.
Повече за това как протече церемонията и какво е мястото на жената в науката може да прочетете ТУК.
Български ученички спечелиха златни медали от международна олимпиада по наука и изкуство в Иран
Деница Василева от Софийската математическа гимназия и Рени Паскалева от Първа частна математическа гимназия са сред отличените участници на първата Международна олимпиада по наука и изкуство (Imagination in Science by Art in different Cultures (ISAC) Olympiad), съобщиха от Министерството на образованието и науката.
Състезанието се проведе дистанционно от 2 до 4 декември като виртуален домакин на събитието бе Иран. Отборите бяха съставени от двама или трима гимназисти, които е трябвало да подготвят арт проект, зад който стои научен експеримент.
Повече за фотографията спечелила Олимпиадата може да прочетете ТУК.
Копривщица е избрана да участва в инициативата „Най-добрите туристически селища“
Копривщица бе избрана от Световната организация по туризъм към ООН за участие в инициативата „Най-добрите туристически селища“. В състезанието взеха участие населени места от цял свят с ниска гъстота на населението до 15 000 жители, съобщават от пресцентъра на Министерството на туризма.
Целта на Световната организация по туризъм е да насърчи ролята на туризма в цялостната трансформация, развитието на селските райони и благосъстоянието на общностите, защита и опазване на природно и културно наследство както и да се насърчат иновативни, трансформиращи и устойчиви подходи за развитието на туризма в селските дестинации.
Копривщица е сред отличените градове в категорията The ‘Best Tourism Villages by UNWTO’ Upgrade Programme, за което получи официално писмо-покана, подписано от Генералния секретар на СОТ Зураб Пололикашвили.
Повече за инициативата на Световната организация по туризъм може да прочетете ТУК.
Фондация "Биоразнообразие" ще финансира студентски дипломни работи в областта на климатичните промени
Българска фондация "Биоразнообразие" даде начало на конкурс, който ще подпомогне финансирането на студентски дипломни работи в областта на климатичните промени и техния ефект върху биологичното разнообразие и обществото ни. Конкурсът е отворен за всички специалности от сферата на биологичните науки, през комуникация, социални дейности, политически науки и икономика. Финансирането на всяка дипломна работа е на стойност до 1000 лева.
Кандидатите трябва да представят своите предложения до 31.01.2022 г. на имейл - gameon@biodiversity.bg
Повече подробности за условията по кандидатстване за стипендията може да прочетете ТУК.