Успелите

Експерти от 17 страни идват у нас за спасяването на малкия креслив орел

Птицата е регистрирана в Българската червена книга, като в миналото е била често срещан вид, но в периода 1950–1980 г. става все по-рядък, като в днешни дни е сериозно застрашена от изчезване. 

Българското дружество за защита на птиците и екипът на LIFE проекта „Горите на орела“ спомагат за организацията на Международна конференция за опазване на малкия креслив орел, като специалистите ще се съберат в Бургас, за да обсъдят плана за опазването на застрашеното от изчезване животно. Конференцията ще събере над 60 учени и представители на природозащитни организации от 17 страни, които ще споделят своя опит в опазването на вида и ще дискутират предстоящите стратегии. Програмата е четиридневна - 11-14 октомври 2017 г.

На предстоящото събитие ще бъдат представени последните достижения в изследванията на малкия креслив орел, проследяването и развитието на популацията му в България и методологиите, използвани от Иран и Русия в опазването на птицата, Ще бъде направена и презентация на генетиката, хабитата и хранителните предпочитания на орела. 

Голям интерес се очаква да предизвика презентацията на професор Бернд Мейбург за сателитното проследяване на мигриращите малки кресливи орли от Германия до Африка, както и заплахите за тях в местата за гнездене и по прелетния път. Ще бъдат изтъкнати рисковите, които вятърните генератори представляват за популацията на птицата и начините за по-доброто им стратегическо  позициониране. 

Според проучванията понастоящем близо 50% от популацията на малкия креслив орел у нас (350–400 гнездещи двойки) е концентрирана в Източни Родопи, Сакар, Дервентските възвишения и Странджа, около 25% са концентрирани в Източна Стара планина и Източна Средна гора и около 15% са в Дунавската равнина и по крайбрежието на р. Дунав и островите. Останалите 10% се срещат по северните склонове на Родопите, Витоша и Същинска Средна гора. 

Мястото на срещата на експертите е неслучайно избрано, тъй като Бургас е своеобразен кръстопът за птиците. Тук през ранната есен се концентрират хиляди малки кресливи орли, които прелитат от Централна и Източна Европа към Африка.Повече за плановете и стратегията за опазване на величествената птица, можете да прочетете на сайта на Българското дружество за защита на птиците. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Константин Курдалиев

Когато Кларк Кент сложи наметало, става Супермен. Когато аз сложа наметало... изглеждам нелепо, но съм все така готов да помагам! Защото, това което научих е винаги да бъдеш максимално позитивен и никога да не приемаш нещата прекалено сериозно.

Оставете коментар

0 коментара