Успелите

И Канада забрани тестването на козметични продукти върху животни

Федералното правителство в Канада забрани тестването на козметични продукти върху животни. Така страната се присъедини към повече от 40 държави, предприели същата стъпка много преди нея. Новите регулации забраняват продажбата и вноса на козметични продукти, тествани върху животни, и също така обявяват за престъпление всички лъжливи твърдения на определена корпорация, че продуктите ѝ не са били обект на тест върху животни.  

На една от пресконференциите министърът на здравеопазването Жан-Ив Дюкло споделя:

“Рядко виждаме промени в политиката, при които всички са съгласни. Днес е един от тези редки дни и си струва да го отпразнуваме.”

Той посочи и огромната подкрепа, които новите разпоредби са получили както от защитниците на животните, така и от цялата канадска козметична индустрия. 

Европейският съюз въвежда такава забрана още през далечната 2004 г., когато се забранява тестването на завършени козметични продукти върху животни и инвестира милиони евро в научни изследвания с цел разработване на алтернативи за тестването на козметични продукти. От 2009 г. насам не се разрешава и тестването на съставки от козметични продукти, както и продажбата на продукти, включващи съставки, тествани върху животни. Да се тества върху животни, е твърде остарял метод и не може напълно да гарантира човешката безопасност поради непълната съпоставимост между реакциите на човешкия организъм и този на животните.

Дарън Празник, президент на Канадския козметичен съюз, казва, че тогава е имало множество пречки пред канадското правителство за приемането на този закон. Опитите за забрана за провеждането на всякакъв тип тестове върху животни, причиняващи им болка или страдание, продължават и през 2015 г. с нов законопроект от частен член, който обаче също не е приет под претекст, че му липсва конкретност и че повечето от точките са твърде обширно формулирани. След като обаче индустриалната група в страната започва усърдна работа и взаимодействие с различни организации за защита правата на животните те успяват да изготвят ясен списък с принципи и правила, които отговарят на изискванията и на двете страни. Това всъщност позволява на министерството на здравеопазването да изготви новия законопроект. 

Празник споделя още:

“Поуката е, че ако успеете да съберете на едно място заинтересовани страни с различни гледни точки по даден въпрос, имащи готовността да работят, ще намерите начин да се придвижите напред”.  

Ребека Олдуърт, директор на Международното дружество за хуманно отношение към животните в Канада, споделя мнението на Празник.  

"Това е повратен момент", казва тя. "Той е и доказателство за това какво може да се постигне, когато нестопанският сектор, индустрията, учените, правителството и обществеността се обединят, за да реализират визия за по-добро бъдеще."

Тя отправи заяка, че следващата стъпка, която нейната организация ще предприеме е да инвестира в по-устойчиви в дългосрочен план методи за тестване, следвайки примера на ЕС.  

Важно е да се отбележи, че новоприетите регулации няма да се прилагат със задна дата. С други думи всички продукти, които са тествани върху животни преди приемането на законопроекта, все още могат да се продават.  

През януари тази година Европейската гражданска инициатива беше валидирана с 1,2 милиона подписа. Нейна основна цел е прекратяването на тестовете върху животни. Освен че събра над 1 милион валидни подписа, ЕГИ беше призната и в 22 държави част от ЕС, което безпрецедентно показа, че мнозинството държави искат трайно да прекратят тестването върху животни. 

Трите главни искания на ЕГИ са да се приложи строго забраната на ЕС за тестване върху животни за козметични съставки, цялостен преход към методи без животни за тестове за химическа безопасност и създаване на план за постепенно премахване на всички експерименти върху животни. 

Малките стъпки винаги водят до нещо по-голямо и по-значимо. Такъв е и казусът относно тестването върху животни. Напредъкът е очевиден и няма как да го подминем с лека ръка, необръщайки внимание на усилията, които организации, правителства и защитници на животни от години полагат. Доказателство за това са и страните извън ЕС. Те също не остават безучастни и дават своя принос.

През октомври 2018 г. в щата Калифорния влезе в сила забрана за продажба на козметика, тествана върху животни. Почти половин година по-късно, през февруари 2019. Сенатът на Австралия приема забрана за тестване на козметични продукти върху животни и одобрява финансиране за развитието на нови, алтернативни методи. Китай също се нарежда сред страните, които приемат нови наредби в тази насока. През март 2019 г. страната отмени тестването върху животни на местни и вносни козметични продукти след пускането им на пазара. Предварителните тестове засега обаче остават задължително условие за пускането на продукт в продажба.  

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Памела Александрова

Аз съм Памела и обичам да подреждам - пространства, мисли, чувства и не на последно място - думи в изречения.

Оставете коментар

0 коментара