Успелите

Играчки "ЛЕГО" от растителна пластмаса - красива мечта или реална възможност?

Датската фирма за производство на конструкторите „ЛЕГО“ е в процес на пълно преобразяване на производството си. Полиетилен ще стои в основата на този смел проект. Lego Group, както е пълното име на предприятието, цели до 2030 г. да замени използваната досега петролна пластмаса с въпросния полиетилен. Растителната пластмаса отделя по-малко емисии от получените от петрол пластмаси, биоразградима е и може да се рециклира. Но е и доста по-скъпа.

В партньорство със Световния фонд на дивата природа (WWF) компанията е поела инициативата за защита на природата и вече е част от Съюз за биопластмасови суровини (BFA), който осигурява природни източници на материали за биопластмасовата индустрия.

„Важно е за фирмите от всяка индустрия да поемат отговорност за продукцията си, и да намерят природосъобразни източници на материали. Така ще помогнат за създаването на едно по-добро бъдеще.

Инициативата на ЛЕГО предоставя невероятната възможност да се намали зависимостта от изчерпаеми ресурси. Това важи за фирми от всички браншове!“,

коментира Аликс Грабовски, старши сътрудник в WWF.

Новият материал, който ще стои в основата на продукцията от сега нататък, е гъвкав, мек и устойчив на външни влияния, като удари или големи температурни амплитуди. Многобройни тестове са направени, за да бъде сигурно, че този материал може да посрещне високите стандарти на фирмата за качество и безопасност.

За да се построят известните конструктори на компанията, трябва всеки от новите елементи да пасва с другите. Природният източник, към който фирмата се е насочила, е захарната тръстика. Комплектите „ЛЕГО“, създадени от този новополучен материал, ще имат същите външни характеристики като тези на обикновения полиетилен.

Тази година на пазара ще бъдат пуснати първите „ЛЕГО“ елементи, направени от растителен полиетилен – дървета, храсти и други природни елементи, както и крилата на драконите.

Инициативата следва тенденцията за екологично устойчиви бизнеси, към която международни компании, като Adidas, Starbucks, McDonald’s и дори Ikea, също се стремят, пише Financial Times.

Тим Бруукс, вицепрезидентът на отдел „Природосъобразност“ към датската компания, коментира:

„С гордост обявяваме, че първите елементи, създадени изцяло от природни материали, ще бъдат пуснати тази година. Това е първата голяма стъпка към цялостно преобразяване на фирмата ни в положителна посока.“

Въпреки трудностите обаче Бруукс смята, че мисията им да правят "играчки за деца" означава, че компанията му не може да си позволи да произвежда играчки, които "увреждат бъдещето на децата". Компанията трябва да избира между ползването на повече материали или адаптиране на продуктите, за да се достигнат качествата, с които петролната пластмаса разполага.

Обмисля се вариантът да се използват и рециклирани материали, което обаче ще е още по-трудно заради изискванията за цвят. Lego има условие от 1958 г., че всяка част трябва да съвпада с останалите, а цветовете да са същите. Това значително ще усложни събирането и разделянето на рециклираните материали по цветове.

„Продуктите „ЛЕГО“ дават на всяко дете възможността да даде воля на въображението си чрез игрите. По този начин те привличат децата не само към своите продукти, но и към каузите, в които вярват. Затова тази инициатива е толкова важна - бъдещето се гради в настоящето, и опазването на природните богатства е само малка част от този градеж!

*Материали от www.cnbc.com и www.lego.com .

 

 

 



 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара