Имаме ли нов надежден енергиен източник? Започват сондажи за метан в Черно море
Сондажният апарат MiBo-200, спуснат от германския научноизследователски кораб "Метеор", ще извади първия метанов хидрат от Черно море. Експедицията, част от немския проект SUGAR, ще започне през месеците ноември и декември. От наша страна, участие ще вземат доц. д-р Атанас Василев (Институт по океанология - БАН) и д-р Валентин Георгиев (Геомарин ЕООД).
Чрез дейността на експедицията ще се докаже, че на дъното на българската акватория на Черно море, отлежават хиляди кубични километри метанов хидрат.
Океанологът - доц. д-р Атанас Василев, оценява запасите като много големи. По предварителни данни, той споделя още:
Cъc cигypнocт зa пepиoд oт eдин вeĸ щe мoжeм нe caмo дa зaдoвoлявaмe eнepгийнитe cи пoтpeбнocти, нo и дa бъдeм eдин oт нaй-гoлeмитe изнocитeли в Eвpoпa.
Метанът може да замени традиционните горива и е считан за един от най-перспективните източници на енергия. Големите световни запаси, плитките находища, минималните налягания и замърсяване, обуславят този газ като надежден енергиен източник.
Корабът "Метеор" представлява морска лаборатория, която разполага с апарата MiBo-200, програмиран за автоматично подводно сондиране. В дебрите на Черно море, газовите хидрати се образуват на дълбочина под 500 метра. Размерите на находището са 60 на 25 километра. Учени са изчислили, че запасите възлизат на стотици хиляди кубични метра, а находищата ни са едни от най-благоприятните за извличане.
Повече информация по темата може да намерите ТУК.