Успелите

Йоана Стефанова от подкаст "Femme Forte" за силните жени, които разбиват стереотипите

Пилот. Хирург. Програмист. Инженер. Мениджър. Пожарникар. Бизнесмен. Какви образи изплуват във въображението ти, когато видиш названията на тези професии? А колко от хората, които си представяш да ги извършват, са жени?

За Йоана Стефанова изброените думи не са просто имена на различни кариерни пътища. Напротив, те са натоварени с разбирането, че съществуват "мъжки" и "женски" професии, с което порастват милиони деца по света. Млади момичета вярват, че има задачи, с които не могат да се справят. Че има работа, която е предназначена само за момчетата. Че полът неизбежно определя тяхното собствено кариерно развитие.

За да оспори това разбиране, Йоана създава подкаста "Femme Forte" - "Подкаст за силните жени", чиято мисия е да покаже на младите жени и момичета, че могат да постигнат всичко, което си поставят за цел. Всеки епизод от първия сезон на подкаста ни запознава с жена от различна професионална сфера, която ни разказва от първо лице за трудностите, през които е преминала, за да постигне кариерно удовлетворение. Засега са планирани осем епизода, които ще излизат през две седмици. Първите два от тях вече са факт - в тях се срещаме с главната готвачка Севда Димитрова и с писателката и режисьорка Рене Карабаш.

Представителки на кои други професии можем да очакваме в следващите епизоди на "Femme Forte"? Какво означава да бъдеш "силна жена" и колко точно е голяма силата на добрия пример? Тези и още много въпроси обсъждаме със създателката на "Femme Forte" и журналистка на свободна практика - Йоана Стефанова.

Откъде се появи идеята ти за подкаст "Femme Forte"?

За мой собствен подкаст си мечтая от няколко години насам. Много обичам да говоря с хора и те да ми разказват историите си. Когато започнах да се занимавам с журналистика и да водя интервюта, просто осъзнах, че това е моята професия. След това ми отне доста време да си избера тема за подкаста, който искам да имам, но идеята се появи естествено, докато работехме върху затварянето на един от броевете в "Списание 8", където доскоро бях писател и редактор. Имаше спор дали да напишем професията на една от споменатите жени в женски или в мъжки род – ставаше въпрос за фотографка. Аз исках да бъде в женски род, но останалите изразиха мнение, че женският род звучи малко принизително, че те се дразнят, когато ги нарекат "журналистка" например.

Оттам се замислих за причините женските професии да звучат смешно и дори самите жени да се чувстват сякаш ги пренебрегват, когато се обърнат към тях в женски род.

В същото време професиите в мъжки род - хирург, адвокат - носят някакъв респект. В женски род имаме например готвачка, гледачка, чистачка - тези професии не ни звучат смешно, изразени по този начин. Но ако кажеш "пилотка" или "депутатка", това ти звучи абсурдно. Оттам се зароди цялата ми идея.

Стори ми се, че ако разкажем историята на повече жени, които са тръгнали по такива професионални пътища, хората ще започнат да възприемат идеята, че самите професии нямат определен род, че не са по подразбиране мъжки или женски.

Ти се занимаваш и с други видове журналистика. Защо избра тъкмо подкаста като най-подходящ формат за посланието, което искаш да отправиш?

Аз самата слушам много подкасти и обичам този формат. В днешно време често сме заети физически, правим нещо с ръцете си, движим се, шофираме, а през това време умът ни търси някаква информация. В моя случай, когато съм в задръстване или върша някаква домакинска работа, ми се иска да оползотворя това време с нещо, което ми е интересно, защото в противен случай се чувствам сякаш губя време. Това е основната причина да създам подкаст - смятам, че слушането на подкасти е лесен начин да правиш две неща едновременно.

На какъв принцип избираш жените, които каниш като гости?

В началото започнах с професиите, които най-често се считат за мъжки. Например една от бъдещите ми гостенки е кардиохирург, първата жена пък беше главен готвач. За нея - Севда Димитрова - доста се чудих, защото повечето от нас са заобиколени от жени, които готвят под някаква форма. След това обаче осъзнах, че да си главен готвач и да притежаваш свой ресторант се възприема по много по-различен начин от обществото.

С епизода ми се прииска да насърча повече жени да имат вярата в себе си, че готвенето не е просто задължение вкъщи, а може да бъде и кариерен път, ако имат желанието да го превърнат в такъв.

Гледам професиите, които избирам да представя, да са такива, които се считат за престижни – не просто заради самия престиж, а тъй като често са с високо заплащане. Това според мен е важно за една жена, защото ѝ дава независимост – финансова, но и не само. Така тя гради кариера и ако конкретнотото работно място не ѝ харесва, може да намери друго. Високото заплащане ѝ дава възможност също да не е икономически зависима от човека до себе си.

Ако нещата в отношенията им не вървят, тя знае, че може да си тръгне и с професията си да получава достатъчно добър доход, за да продължи живота си напред.

Това е доста голям социален и икономически проблем – разликата в заплащането. Смяташ ли да адресираш и него през подкаста?

Много съм се чудила как точно да го направя, защото имам усещането, че у нас доста често е неудобно да се говори за това, кой каква заплата взима. Случвало ми се е дори когато си говоря с приятели – не всеки иска да сподели дохода си. Мисля, че трябва да усетя, че самите гости са готови да говорят по тази тема. Но наистина е важно да обърнем внимание и да дадем гласност на този проблем.

Подобен проблем има и във връзка с майчинството, с бременността. Битува идеята, че когато наемаш една жена, поемаш риска, че тя може да забременее и да излезе в майчинство в продължение на две години. Тази гледна точка към жените трябва да се промени, един работодател не трябва да се спира да наеме жена с нужните качества за дадена позиция заради мисълта: "Да, но в един момент тя ще излезе в майчинство и аз ще бъда на загуба." От много време се интересувам точно от тези проблеми – разликата в заплащането, начина, по който стоят нещата с излизането по майчинство.

Моя приятелка дори ми е разказвала за случай с неин познат, който разглеждал в банка CV-та на жени, които преди са работели на свободна практика. Директно се приема, че щом жена, която е била фрийлансър, вече търси работа на постоянен договор, това означава, че планира в скоро време да забременее и да започне семейство. Точно това разбиране за подозрение към всяка жена, която кандидатства за работа, е голям проблем.

Често се налага жените да правят някаква жертва, компромис с кариерата си, да отлагат създаването на семейство. Страхуват се, че ако излязат в майчинство, ще им вземат работата, ще изпуснат, а когато се върнат, няма да бъдат на ниво. 

Надявам се с разговорите и с развитието на подкаста да се стигне до възможните решения на тези проблеми.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара