Успелите

Иван Боянов: От нас зависи да живеем в по-добра и чиста среда!

Спортната журналистика е мечта на почти всяко момче. За да бъде близо до спорта, за да бъде в любимата си среда, за да се занимава с това, което обича. Не прави изключение от това неписано правило и спортният журналист Иван Боянов. Малцина знаят, че той е роден в Манчестър и е живял там през първите шест години от живота си.

Това означава, че, наред с всичко, е закърмен по рождение с футбол в родината на този спорт. Днес Иван е част от спортната редакция на bTV, където може да го видим да отразява спортни събития, да води спортни емисии, да коментира мачове или пък като лице в различни кампании. Една от тях е „Да изчистим България заедно“, на която Иван е посланик.

Иване, да започнем от най-важното. Посланик си на кампанията „Да изчистим България заедно“. Каква е твоята роля в една от най-обединяващите нацията ни кампании?

„Да изчистим България заедно“ е традиция, която ни обединява в името на една прекрасна кауза. От нас зависи да живеем в по-добра и по-чиста среда, от нас зависи да създаваме навици, благодарение на които да сме в помощ на природата, от нас зависи да изграждаме и променяме манталитета поне на част от обществото.

Силно вярвам, че именно личният пример и действията ни помагат да еволюираме като нация. Статистическите данни са достатъчно показателни за това колко работа реално се свършва от хиляди граждани само в рамките на един ден – който тази година е 14 септември. Но също така ще е много хубаво, ако стане част от мисленето на всички ни да не цапаме улиците и природата, защото те също са наш дом. 

Българите като народ се обединяваме именно в такива каузи, които включват всеки един човек независимо от общественото му положение. Може ли според теб „Да изчистим България заедно“ да стане по-честа инициатива?

„Да изчистим България заедно“ е всекидневна инициатива, която зависи от самите нас. Да, на 14 септември се създава много сериозна организация, благодарение на която голямо количество боклук се премахва, но мисията е, дай Боже, след някоя друга година да няма отпадъци, които да се чистят. Вярвам, че това наистина би било успех за целия ни народ. 

Разкажи ни повече за твоята работа като спортен журналист. С какво именно спортът те привлече?

Журналистиката е изключително интересна и отговорна професия. Генерално няма значение какъв ресор отразяваш. Важното е да можеш да разкажеш на аудиторията си история, която е интересна, коректна и дава поводи за размисъл. Щастлив съм, че съм близо до спорта и мога да разказвам за някои от най-големите родни и чужди спортисти. 

Спортът и успехите в него са свързани с много труд, огромна конкуренция и много лишения. Именно заради всички тези неща силните личности имат много интересни истории, които могат да разкажат, за да помогнат на други, да ги вдъхновят, да са по-близо до феновете си, заради които спортуват. 

Вече водиш емисии новини, хората те познават, какви са твоите цели в медията? Може би собствени рубрики или нещо друго?

Да те „познават“ никога не трябва да е целта на който и да е журналист. В спортната редакция на bTV работя със страхотен екип от професионалисти, с които постоянно се надбягваме с тенденциите в професията и се опитваме да се усъвършенстваме. 

Преди по-малко от година започнахме нова поредица, която се излъчва в bTV Репортерите, както и в някои от публицистичните предавания на телевизията. Опитваме се да покажем някои от големите в спорта в малко по-различна светлина.

Имах удоволствието да работя с Кубрат Пулев и Петър Стойчев за филмите „В ръкавиците на Кобрата“ и „Кралят отвъд нулата“, а съвсем скоро ще излъчим един филм за Христо Стоичков и турнето му в България, който ще се казва „8 дни с номер 8“. 

Преди време колежката Флори Иванова пък тренира една седмица с българските гимнастички и разкри на зрителите през какво минават грациите ни по пътя си към златото и успеха. Искаме да даваме на зрителите повече – не просто да ги пренесем на мястото на събитието, но и да им покажем какво е да „влезеш в обувките“ на най-добрите ни спортисти, независимо дали от нас се изисква да плуваме в ледени води, или да тренираме до изтощение наравно с тях. Вярвам, че крайният резултат си струва усилията.

От 2018 година насам работиш и с Международния олимпийски комитет. Лектор си на млади журналисти от различни националности, участващи в програмите на МОК за млади журналисти. Какво е да си лектор, а и ментор на тези бъдещи колеги?

Първите ми контакти с МОК бяха през 2014 година, когато бях избран да участвам в програма за млади репортери на организацията, която се проведе в Китай. Впоследствие бях поканен да отразявам за МОК младежките зимни олимпийски игри в Лилехамер през 2016, а миналата година бях част от екипа с ментори на едни от най-добрите млади журналисти в света в Буенос Айрес, Аржентина. 

Чувството да можеш да обясниш част от нещата, които си научил през годините, и да видиш, че някой те разбира и подобрява знанията и уменията си, е феноменално. Разбира се, преподавателската дейност е свързана с много подготовка и внимателна преценка на подхода към различните личности, което за мен е страхотно предизвикателство. 

Работата те е срещала с много известни имена от света на спорта, като Стоичков, Фиго, Венгер, Линдзи Вон и много други. Какво е усещането да разговаряш в първо лице с тези хора? Изглеждат ли различно, държат ли се особено? 

Големите световни спортни звезди знаят достатъчно добре как да се държат с медиите. До момента съм срещал само и единствено добро отношение от подобни личности. През 2016-а направих интервю с тогавашния треньор на „Арсенал“ – Арсен Венгер. 

Помня страхотното отношение на французина към екипа ни чисто човешки. Ние също се стремим да подхождаме към тях естествено и с най-доброто, на което сме способни. Не изглеждат различно, защото и те са хора като всички нас. 

От кого искаш да вземеш интервю, а все още не си успял?

Много са, има страхотни спортисти и личности, с които с удоволствие бих разговарял. Сър Алекс Фъргюсън е една от личностите, с които с голямо желание бих срещнал зрителите някой ден, ако е възможно. 

Не са много хората, които се връщат от уреден живот в чужбина, за да работят тук. Виждаш ли своето бъдеще у нас, или смяташ един ден да заработиш в някоя голяма западна медия?

За момента виждам бъдещето си в България – затова и продължавам да се развивам тук. Но човек винаги трябва да е отворен към нови възможности. В дългосрочен план обаче си представям да живея у нас. 

Какво не знаем за човека Иван Боянов? Какво би искал да ни кажеш откровено, да споделиш с нашата аудитория?

Аз съм един щастлив човек с прекрасно семейство и приятели. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара