Как Bulgarian Angels Club помага и допринася за устойчиво икономическо развитие
Днес Елена Николова и Христомир Христов ще ни разкажат малко повече за Bulgarian Angels Club - платформа, която свързва инвеститори и предприемачи с цел насърчаване на иновациите и растежа в България. Клубът подкрепя стартиращи компании в начален етап на развитие с потенциал за бърз растеж, като осигурява не само финансови ресурси, но и експертни съвети, менторство и достъп до мрежа от международни партньори.
Защо съществува Bulgarian Angels Club и защо България?
Елена: Bulgarian Angels Club (доскоро CEO Angels Club) съществува вече 7 години с мисията да подкрепя предприемачите в България и да допринася за развитието на стартъп екосистемата в страната ни. Ангелските инвестиции все още са сравнително нова концепция за българската действителност, но ние виждаме, че развитието е позитивно и в правилната посока (в момента сме 100+ членове и растем постоянно) - имаме все повече успешни предприемачи, които се превръщат в прекрасни ментори и инвеститори, връщайки на общността обратно.
В основата на Клуба стои убеждението, че инвестирането в стартиращи компании е ключът към бъдещия икономически успех на България.
Защо България?
Елена: България предлага уникална комбинация от възможности, които не могат да бъдат открити другаде. Географското разположение, членството в ЕС, както и наличието на млади и талантливи кадри правят страната ни изключително привлекателна за иновации и стартиращи бизнеси. Вярвам, че България има потенциала да се превърне в лидер в технологичните и иновационни сектори на Балканите.
Да, България предлага много предимства, като ниски данъци и стратегическо разположение, но съществуват и предизвикателства, свързани с бюрокрацията и корупцията. Въпреки това, с правилния подход и упоритост, тези пречки могат да бъдат преодолени. Важно е също така да се има предвид, че бизнес климатът в България се подобрява, което я прави все по-привлекателна дестинация за инвеститори.
Как се борите с бизнес пречките по пътя Ви?
Христомир: Първо си поемам дъх, запазвам самообладание и се стремя да погледна ситуацията по-обективно. Мисля върху това, което е под мой контрол и би подобрило ситуацията. След това се допитвам до хора от екипа си или до личния си ментор. Често в забързаната бизнес среда няма толкова време за реакция. Тогава се вслушвам в gut feeling-a си.
Кои са трите най-важни ценности за Вас?
Доверие и създаване на добри взаимоотношения с моята мрежа от контакти: Вярвам, че прозрачността е основата на всяка успешна връзка, било то в бизнеса или в личния живот.
Устойчивост: За мен е важно да подхождам към всичко, с което се захвана, с дългосрочна визия, като се грижа не само за краткосрочния успех, но и за дългосрочното развитие и устойчивост.
Иновация: Постоянното търсене на нови и по-добри начини за правене на нещата е от съществено значение за успеха в бързо променящия се свят на бизнеса.
Да си предприемач, дарба ли е, или проклятие?
Христомир: Според мен това да си предприемач е и дарба, и състояние на съзнанието и светоусещането. Ако си предприемач, мозъкът ти работи по-действено. Изправянето ти пред проблеми по-скоро те провокира да измислиш решения и да предприемаш действия, а не да си пасивен.
Вярвам в чувството за мярка и баланс. Предприемаческото мислене може да се превърне в проклятие. Предприемачът е склонен да се увлича в множество вълнуващи идеи и дейности. По този начин пръскаш енергия, без да бъде канализирана и насочена правилно. Предприемачът също е човек със своите лимит.
Как Вашият избор променя средата?
Чрез Клуба се създава възможност за споделяне на знания и опит между успешни инвеститори и амбициозни предприемачи, като по този начин се стимулира развитието на нови бизнеси и се допринася за създаването на устойчива икономическа среда в страната. Също така, Клубът играе важна роля в изграждането на култура на бизнес ангелите в България, като насърчава повече хора да се включат в този тип инвестиции и да допринесат за развитието на технологичния сектор и иновациите. Ще цитирам Милен Иванов, нашият CEO, който беше казал: “Ангелското инвестиране е най-добрият вид благотворителност.”
В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?
Не мисля, че има правилен и грешен момент и това е строго индивидуално. Моментът, когато един предприемач е натрупал достатъчно опит и ресурси, за да се чувства стабилен в своя бизнес, може би е най-подходящият момент да започне да помага на другите.
Това може да бъде чрез менторство, споделяне на знания или инвестиции в нови начинания. Но дори и когато си активно въвлечен в своя бизнес, можеш да помогнеш на друг предприемач със споделяне на добри практики, контакти и т.н.
Вярвам, че успехът е още по-сладък, когато е споделен и когато можем да помогнем на следващото поколение предприемачи да се развиват. Мисля че в България виждаме здрава екосистема, където всички заинтересовани страни си помагат и има приемственост.
Кога е моментът да се откажете от една идея?
Христомир: Зависи от това в какъв етап е развитието на идеята. В началото може да се заблудиш, като се допитваш единствено до себе си и личния си опит. Това е наклонена плоскост, по която лесно може да се хлъзнеш. Започваш да приемаш нещата твърде лично и трудно приемаш обратна връзка. Често подминаваш red flag-овете. Вероятно е да се окаже, че си хвърлил усилия и време в нещо, от което нито пазарът, нито хората имат нужда.
Да си представим, че идеята е в по-късен етап. Валидирана е, работи и стига до потребителите. Хората използват продукта и се наблюдава засилен интерес към една конкретна функционалност. Вероятно е и да се среща търсене на нещо ново, което не предлагаш, но е сходно. Възможно е да си привързан към първоначалната визия за идеята и да не проявиш необходимата гъвкавост. Ако не се адаптираш към търсенето и не се вслушваш в клиентите си, има опасност да убиеш изцяло бизнеса си.
Идеята не е нещо статично. Тя е по-скоро двигател за целеполагане. Непрестанно се видоизменя и трябва да си отворен към промяната.
Какво ви предстои?
Предстои ни организацията на едно ексклузивно безплатно обучение за настоящи и бъдещи бизнес ангели като част от европейски проект ESIL. То ще се проведе началото на 3-ти и 4ти октомври (четвъртък и петък), в гр. София Това обучение е уникална възможност човек да развие инвестиционните си умения или да се запознае с най-добрите практики в ангелското инвестиране с помощта на водещите гост-лектори от Европа - опитни бизнес ангели. Чрез този курс се надяваме да спомогнем за по-ефективното инвестиране и да привлечем повече хора към света на ангелските инвестиране - голям фокус ни е и привличането на повече жени, защото традиционно жените не са представени добре в инвеститорските среди, което пък има своето отражение върху женското предприемачество.
Всеки, който желае, може да се запише за обучението ТУК.
Средата на октомври правим и традиционния си есенен ритрийт – едно от най-вдъхновяващите и харесвани събития, които правим. За това издание предприемачът и инвеститор Мони Дочев ще бъде наш специален гост. Всеки желаещ да се включи в събитието, може да пише на нас или на Хели от нашия екип на: heli@angelsclub.bg