Как се адаптира бизнесът по време на криза? Говори Димо Господинов от GG Law
Както може би сте разбрали, стартирахме нова поредица от интервюта в Успелите.бг, която цели да представи как българският бизнес се адаптира към условията на настоящата трудна ситуация. Срещаме се с хора, които правят бизнес в различни области, за да разберем как са засегнати и как са се адаптирали към извънредното положение и настоящата икономическа рамка. В първия материал си говорихме за бранда Носия, който подкрепя нашата медия, а днес ви срещаме с Димо Господинов, адвокат и управляващ съдружник на АДД „Господинов и Генчев“, известно като GGlaw.
Как се адаптираш към настоящата трудна ситуация?
В настоящата ситуация адвокатите сме също на фронта, но не този, здравния – в битката с болестта, а на друго място, където също се решават животи – отношенията между бизнеса, гражданите и държавата. Днес всичко се променя ежедневно, което още повече усложнява задачата на компаниите в момента – да бъдат гъвкави и да си запазят икономическите позиции без тежки последици. Те имат остра нужда от нас – адвокатите, да им помогнем да се ориентират в това динамично време и да използват правото, за да излекуват раните, с които тази криза неминуемо ще ги бележи.
Така че с две думи – в настоящата трудна ситуация се доказваме, че сме хора на място, достойни за доверието на нашите клиенти и правим всичко възможно да браним интересите им, независимо от обстоятелствата.
Как се промениха процесите на работа?
Имам щастието и късмета да работя с млади и прогресивни колеги, които са на „ти“ с компютърните технологии. Съответно нашата кантора много отдавна е дигитализирана изцяло и не срещнахме никакви проблеми с адаптирането към работата от дистанция.
Това, върху което наблегнахме обаче и отделихме сериозен ресурс от началото на кризата, бе правната информатика. Което значи, че сме направили всичко възможно да не изпуснем никоя мярка, никоя политика, никоя промяна на закон или друг нормативен акт, които може да интересуват нашите клиенти. Искаме да гарантираме, че хората, които ни се доверяват, ще знаят първи за всичко, което се случва, и ще имат бизнес предимства пред конкурентите си.
За да послужим и на обществото, а не само на клиентите си, направихме безплатен нашия GGlaw Digest – информационен бюлетин, чрез който споделяме с всеки желаещ коментари, анализи и полезни съвети от практиката ни.
Какви съвети би дал на други бизнеси, които са засегнати?
Основният ми съвет е да не загубят дух и самообладание. Да не гледат със страх на трудностите, а да видят своя шанс да излязат по-добри от тях.
Разбира се, това невинаги е възможно. Тогава трябва да се използват всички лостове и механизми на правото, включително и държавна помощ, за да се спаси бизнесът.
Завърши с оптимистично послание за нашите читатели.
Моето истинско послание е оптимистично, защото наистина съм оптимист за настоящата ситуация. Не защото смятам, че опасността от епидемията е преувеличена или че не ни чакат тежки икономически времена. Напротив – напълно осъзнавам сериозността на ситуацията.
Но отвъд клишето ние, българите, трябва да си даваме сметка, че кризата наистина е възможност. Защото тя разтърсва икономическото статукво и дава възможност за пренареждане на пластовете. А ние наистина можем и имаме качества като народ, просто исторически не сме имали късмет и за това не сме на положението, което на много хора им се иска (макар и въобще да не сме толкова зле, колкото ни изкарват). Сега трусовете събарят едни, но дават възможност на други да се издигнат. Трябва да видим своята възможност в момента, в който светът вижда своя крах.
А, и да не забравя – много ми се иска да спрем да се мразим като народ и като човеци въобще. Ние, българите, сме хубави хора и животът ни има много достойнства. Време е да го видим и да се уважаваме повече.