Успелите

Какво разказват Гергана Игнатова и Цветан Дуков - участници в Jump2IT 2020?

Все повече хора обмислят поемането на нова посока в кариерния си път, особено  предвид промените, които настъпиха във всички сфери на живота, в резултат от пандемията Covid-19.

Технологичният гигант Аксенчър обединява усилия с опитни експерти от ITCE и Skills Assembly в третото издание на доказано успешния им съвместен проект – Jump2IT, който стартира на 12 април. Обучителната програма дава възможност на 20 души, без предходен опит, но с изявен интерес и мотивация за развитие в IT сферата, да получат необходимите знания, умения и компетенции за успешен старт на технологичната си кариера в сферата на Software Quality Assurance. Тя е с продължителност 4 месеца, обхваща периода април – юли 2021 г. и цели да обогати пазара на труда в сектора със способни и квалифицирани кадри. 

Одобрените кандидати не притежават предходен професионален опит в IT сферата, но имат амбиция за кариерно развитие в нея и добри познания по английски език. Предвид настоящите ограничения, предизвикани от разпространението на коронавируса, програмата ще стартира в онлайн формат и е много вероятно да продължи така до своя край. При възможност, спазвайки всички мерки за безопасност, биха могли да се организират и присъствени сесии на място, в офиса на ITCE. 

Това, което отличава Jump2IT от други академии, програми и обучения, е, че завършилите програмата са job-ready – напълно готови да започнат работа като младши специалисти. Броят на селектираните участници позволява прилагането на индивидуален подход на обучение от страна на лекторите – опитни професионалисти с кариера в IT индустрията. Основна задача е придобиване на необходимите технологични умения във връзка с процеса по създаване на едно приложение, осигуряването и поддръжката на неговото качество чрез тестване на финалния продукт. В допълнение към тях, програмата поставя фокус и върху придобиването на т.нар. „soft skills“ – общуване и адаптиране към работната среда, работа в екип, организация на времето и приоритизиране.

Резултатите от предходното издание на програмата, което приключи през юли 2020 г., са убедителни. Непосредствено след нейния край, 11 от общо 30-тe завършили специалисти успешно стартират своята кариера в международни IT компании – 7 от тях в направлението Software Quality Assurance. В рамките на академията участниците преминават през серия от обучителни и кариерни сесии, а в края на програмата получават сертификат, удостоверяващ придобитите знания и умения. Срещат се и с квалифицирани HR специалисти и лидери в IT компании у нас, които да им помогнат в процеса на намиране на подходяща работа.

Двама от участниците в предишното издание на Jump2IT са Гергана Игнатова и Цветан Дуков. Гергана е психолог със специализация „Психологията на групите и организациите“. Има над осемгодишен професионален опит на различни мениджмънт позиции в сферата на директния маркетинг и продажби. След това за около 2 години придобива и опит в психологията в ролята на училищен психолог и преподавател на горен курс ученици. Цветан дълги години се е занимавал с дигитален печат. Общото между двамата е не само, че са имали желанието да се преквалифицират, но и са имали нужния хъс и мотивация за работа в сферата на технологиите. Ето какво споделя  Гергана за обучителната програма:

Академията е моят летящ старт към така желания нов кариерен път! Там открих цял нов свят, прекрасни преподаватели, от които научих много и страхотни колеги, които останаха мои приятели. 

През октомври 2020 г. пред мен се отвори страхотна възможност за реализация в IT компания и така станах част от KPMG ITS. Професионалният ми път в компанията стартира с обучeнието ми в ERP Academy на KPMG ITS и няколко месеца по-късно вече съм сертифициран SAP SD Consultant. 

Солидните технически знания и умения, които придобих по време на участието ми в Jump 2 IT Academy, ми осигуриха бързо надграждане на нови такива в моята работа като ми позволяват устойчиво да вървя напред. Това наричам истинска формула за успех!

А Цветан разказва:

Завърших академията Jump2IT през 2020 година - Software Quality Assurance. Малко преди края на програмата започнах да кандидатствам за позицията Junior QA Specialist. След няколко интервюта в различни компании бях одобрен и започнах работа. Компанията, в която стартирах, беше EGT Multiplayer, шест месеца по-късно преминах към EGT Interactive като Quality Assurance Specialist.

Защо обаче Гергана и Цветан избират точно тази академия, какво ги привлича в програмата и намират за положително от опита си в нея?

Когато миналата година търсех начини да направя моята кариерна преориентация, разгледах различни възможности за обучение. Избрах Jump 2IT, защото видях, че предлага комплексно обучение, което подготвя участниците за устойчиво навлизане в индустрията. Предлагаше чудесна последователност на различните тренинги, а структурата беше организирана така, че човек, който за пръв път се потапя в технически насочена област, да успее бързо да навлезе в нея. Не видях друга програма, която да предлага нещо подобно, и това ме спечели.

Очакванията ми след старта бяха в пъти надхвърлени! Имах удоволствието да уча от невероятни преподаватели, които не само имат талант да преподават сложна и комплексна материя по лесно усвоим начин, но и да вдъхновяват!, споделя Гергана.

А Цветан допълва:

За мен най-положителните черти на програмата бяха отношението и ангажираността на целия екип, който стои зад организацията на академията. Помощта и подкрепата, които ни оказваха всички лектори и обучители през цялото време на обучението и след неговия край, са наистина безценни. Голяма част от сесиите имаха изцяло практическа насока, така че би било трудно да се прецени, кое е най-полезното. Те комбинират както специализирани технологични познания, така и комуникационни умения, изключително необходими за по-бързата адаптивност в работната среда. 

На практика вече и от своя опит мога да споделя, че голяма част от компаниите в ИТ сектора държат изключително много на т.нар. „soft skills“. Ако трябва да погледнем в процентно съотношение, вероятно е то да бъде 60/40 или дори 70/30 в полза тъкмо на меките умения. 

Според мен всеки, който притежава необходимата мотивация за промяна в кариерния си път, е способен да усвои необходимите технически знания. Много по-трудно обаче е да се възприеме правилният подход и отношение към околните, способността за работа в екип, организация на времето и приоритизиране на належащите задачи. Това е още една ценност на програмата Jump2IT – че поставя основен фокус и върху тях.

Съветът ми към всички, които от дълго време обмислят такъв тип промяна, е да не се колебаят твърде много. Опасенията от провал или неуспешна реализация не бива да надделяват. В такъв момент е важно да имаш куража да вземеш категорично решение и да направиш стъпка напред. Разбира се, необходими са силна мотивация и отдаденост, за да може човек да успее. Моето мнение е, че възможностите не се случват сами, а ние ги създаваме.

Jump2IT е проект, финансиран изцяло от Аксенчър и SkillsAssembly. Заедно те съчетават дългогодишния международен опит с локалната експертиза и разработват проект, носещ ярък елемент на корпоративна социална отговорност, с ползи както за отделни индивиди, така и за бизнес средата като цяло. 


За Accenture

Accenture е водеща международна компания, която предоставя широк спектър от професионални услуги в областта на цифровите технологии, облачните пространства и сигурността. С дългогодишен опит и специализирани умения в над 40 индустрии във всички сектори на бизнеса, тя предлага стратегически и консултантски, интерактивни, технологични и операционни услуги в над 120 държави. Всички те се осъществяват от най-мащабната мрежа съвременни технологични центрове за интелигентни операции в света. Зад обещанията на екипите, наброяващ 537 000 души, стоят технологиите и човешката изобретателност. Корпоративното възприятие за промяната гласи, че приемането ѝ трябва да създава добавена стойност и да съдейства за споделения успех с клиенти, акционери, партньори и общности. 

За ITCE

ITCE съдейства за дигиталната трансформация на своите партньори чрез портфолио от иновативни обучения и консултантски услуги. Компанията посвещава последните 20 години на активна работа по трансформация и модернизация на организации, развиване на техните процеси, умения и култура с цел да бъдат по-ефективни във всекидневната си работа. ITCE притежава център от експерти с най-високи професионални квалификации в Agile, управление на проекти и портфолио, DevOps, ITIL® & управление на услуги, бизнес анализ, архитектура и облачни решения. ITCE е член на LLPA (Leading Learning Partner Association), група от 29-те водещи учебни центрове в Европа, която гарантира предоставянето на консистентни и висококачествени трейнинг услуги.

За Skills Assembly 

Skills Assembly е НПО, създадено от ITCE. Организацията действа като платформа за идеи, проекти и експерти, които работят съвместно и допринасят за местната екосистема и развитието на умения на млади таланти.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара