Канада ще забрани пластмасата за еднократна употреба в края на 2021 г.
Канада предприе голяма стъпка в посока устойчиво развитие, като взе решение да забрани пластмасата за еднократна употреба. До края на 2021 г. страната ще се сбогува с пазарските торбички, бъркалки, сламки, кутии и прибори за хранене. Това решение е съгласувано със стратегията и целта на страната да постигне нулев пластмасов отпадък до 2030 г.
Замърсяването с пластмаса застрашава околната среда. Тя замърсява реки, езера и най-вече океани, задушава дивата природа, която живее там. Канадците виждаме влиянието на замърсяването, от бряг до бряг.
Джонатан Уилкинсън - министър на околната среда на Канада
Стратегията предвижда действия, с които да се запази пластмасата като фактор в икономиката на страната, но извън околната среда. Според властите в Канада пластмасата за еднократна употреба представлява по-голямата част от боклука, пръснат из сладководните басейни в страната. Миналата година Джъстин Трюдо (премиер) обяви стратегия за справяне с пластмасата и заяви, че това е "проблем, който просто не можем да си позволим да игнорираме".
Пластмасата за еднократна употреба е вредна за околната среда, трудно или скъпо се рециклира, а има леснодостъпни алтернативи
Джонатан Уилкинсън - министър на околната среда на Канада
По данни на властите, всяка година Канада генерира около 3 млн. тона пластмасови отпадъци, от които едва 9% се рециклират."Останалото отива на сметищата или в околната ни среда". Въпреки че новите разпоредби ще са в сила от предстоящата 2021 г., в началото на месец декември 2020 г., правителството ще пусне документ, в който очертава предложената забрана за пластмаса, а целта е да получи обратна връзка от населението.
Друг разгледан аспект е проблемът с личните предпазни средства, които ежедневно влизат в употреба. Коронавирусът превърна личните предпазни средства в необходим през деня ни аксесоар, но и в огромен замърсител на околната среда. Въпреки това забраната не обхваща здравеопазването и медицинската екипировка, а по-скоро се търсят алтернативни материали и промяна в нагласите и вредните навици на хората.
Браво, Канада!
Източник на информация: CNN