Коледа за гората - коя фирма подкрепи WWF с подаръци с кауза за служителите си?
Какъв коледен подарък да направим за близките си? Това е един от най-трудните въпроси в зимните месеци. Да бъде оригинален, забавен, полезен, необичаен – ако може да бъде нещо със значимостта на откритието на колелото, топлата вода и огъня взети заедно.
Подобни въпроси си задават и фирмите, които ежегодно измислят подаръци за служители и партньори. Понякога им подаряват календари, а понякога, но само понякога се раждат прекрасни идеи – като тази. И след като наскоро ви запознахме с различни подаръци с кауза, се радваме да видим, че има компании, които са се спрели точно на тях.
Тази година Образователен център BRITANICA подарява на своите служители кауза под формата на плюшено животно. Фирмата прави дарение от името на всеки свой служител. Така освен плюшеното животинче (панда, бяла мечка, слон, маймуна или тигър), служителите получават и сертификат на тяхно име за дарение. Каузата – вековните гори на България.
„Избрахме гората за своя кауза, защото тя е вдъхновение, младост, дом. Миналата година, oтново заедно с WWF, организирахме конкурс за детска рисунка на тема „Гората и нейните обитатели“. Тазгодишните ни подаръци са естествено продължение на тази инициатива, която е истински значима най-вече защото дава гласност на проблемите на природата и възпитава отговорно отношение и любов“.
Зорница Диева, маркетинг мениджър, BRITANICA
Повече за реакциите на служителите за подаръците може да намерите тук.
На чисто емоционално ниво гората е прекрасна кауза. Но практичната страна на това да се опазват вековните гори също е огромна. Нели Дончева, Ръководител „Гори“ във WWF ни разкрива част от тези ползи.
Какво прави вековните гори уникална еко система?
Девствените стари гори съхраняват богато растително и животинско разнообразие и представляват своеобразен „ноев ковчег” за много редки и изчезващи видове. Те са жив музей и лаборатория за изследвания, които ни позволяват да надникнем в миналото и да проучваме процесите и явленията в природата.
Може би най-видимото, но най-малко отчитано качество на старите гори е тяхната красота. Усещането за хармония и съвършенство ни зарежда с положителна енергия и оптимизъм. Чувството за вечност и непреходност доближава до едно по-високо духовно ниво – така, както нашите предци са почитали Майката Природа.
Какъв е „пътят“ на едно дърво? През какви процеси минава и защо е важно да се завърши цикълът на живота му по естествен начин?
В първите 20 години се създава и формира новото съобщество от дървета. През следващите 60, в условия на конкуренция, най-силните и приспособими индивиди увеличават размерите си, а слабите отпадат от надпреварата. Между 80-ата и 120-ата си година дърветата достигат кулминация в развитието си, след което растежът им се забавя. Отделни големи екземпляри постепенно отмират и така се създават условия за новото поколение дървета. Съществуването на една стара гора може да продължи векове.
Много растителни и животински видове разчитат на старите гори, в които няма човешка дейност, за да живеят и да се размножават. Например рисът, който като хищник води усамотен начин на живот и се нуждае от голяма територия, на която да ловува и да отглежда малките си.
Кои са най-пагубните човешки активности за гората?
Безогледни сечи, неправилно планирани и извеждани различни лесовъдски мероприятия; изсичането на горите с цел застрояване и изграждане на инфраструктура; залесяванията с неместни видове, които проявяват инванзивен характер.
Ако няма човешка дейност ще стане ли всяка гора вековна?
Да, има такава възможност. Разбира се съществуват и природни какатаклизми, които са естесвени регулатори на екосистемите, но през последните столетия човекът е основният фактор, влияещ върху развитието на гората. В търсене на качествена дървесина естественият жизнен цикъл на гората се прекъсва преди началото на фазата на старост.
Какви конкретни стъпки предприема WWF за опазването на горите?
Вече над десет години насърчаваме и подпомагаме стопанствата в България, за да се сертифицират по международните стандарти на FSC. Това означава спазване на строги изисквания, свързани със защитата на екосистемите, уважаване на правата на местните хора и устойчиви бизнес практики. Общият брой на сертифицираните хектари гори е 1 080 000 ха, от които 650 000 благодарение на усилията на WWF.
Организацията проучва и описва горите; разследва сигнали за незаконна сеч и сезира отговорните институции; работи за пълноценното опазване на защитените територии и съхраняването на дивата природа в тях.
Кампанията за отделянето на 10% от горите в обхвата на Натура 2000 като „гори във фаза на старост“ завърши с успех.
Опазването и възстановяването на крайречните гори е друг аспект от работата на WWF. Дърветата обаче са тези, които с корените си задържат почвата на място и укрепват бреговете на реките. От началото на проекта досега са засадени над 55 000 фиданки от местни видове.
Ако и вие все още не знаете с какво да зарадвате вашите близки – замислете се да им направите подарък, с който те да направят подарък на природата. Усещането е магически-коледно.